KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Sokoły wypłoszą gawrony. Czy grypa ptaków nie przeszkodzi w akcji?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Dymiński

Krosno: uciążliwe gawrony i sierpówki będą płoszone przez dwa miesiące przez sokolnika. Rozstrzygnięto postępowanie, w którym wybrano firmę z Kraśnika. Akcja rozpocznie się prawdopodobnie w połowie lutego.

REKLAMA


Akcja będzie prowadzona w dwóch miejscach: Stary Cmentarz przy ul. Krakowskiej i zadrzewiony teren przy budynku ul. Żwirki i Wigury 4d. W tych miejscach przez 60 dni, także w niedziele i święta, będą pracowali sokolnicy ze specjalnie ułożonymi ptakami drapieżnymi.

Urząd miasta uznał, że to najskuteczniejsza metoda. Stosowane do tej pory urządzenia do płoszenia ptaków nie dały oczekiwanych efektów.

Płoszenie ptaków rozpocznie się prawdopodobnie w połowie lutego.

W Krośnie wykryto jednak ognisko grypy ptaków (zobacz: Grypa ptaków w Krośnie. Zalecenia dla hodowców), co jest związane z podjęciem dodatkowych środków ostrożności, w tym wprowadzeniem zakazu przewożenia ptaków do miasta. Zwróciliśmy się do urzędu miasta z pytaniem, czy zwalczanie "grypy ptaków" nie przeszkodzi w planowanym płoszeniu gawronów przy pomocy sokolnika.

- Płoszenie ptaków jest planowane na drugą połowę lutego. Obecne zakazy związane z ptasią grypą obowiązują do końca stycznia. Jeżeli okres zakazów zostanie przedłużony, wówczas odstąpimy od wykonania płoszenia. Jeśli natomiast nie będzie nowych przypadków zachorowań i nie będą obowiązywać zakazy, płoszenie ptaków będzie wykonywane planowo - wyjaśnia Joanna Niepokój z biura prezydenta miasta Krosna

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • smrodziaż

  ja też uważam, ze to temat zastępczy kryjący nieróbstwo Przytockiego odnośnie np. smrodu w tym i ze śmietnika. Smród zrobił z urzędu i smród robi z miasta i mieszkańców.

  Zgłoś nadużycie smrodziaż sobota, 21, styczeń 2017 13:03 Link do komentarza
 • 1143 ALOE

  Te ogłaszane hity z sokołami to temat zastępczy. Istniejące składowisko oraz rozbudowa części biologicznej do 30 tysięcy ton na rok (dotychczas 2,7) Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów spowoduje zwiększenie możliwości żerowania ptactwa. To spowoduje, że ich populacja się zwiększy. Jedynym sposobem pozbycia się tej plagi to zlikwidowanie miejsca żerowania, a to zdaniem Prezydenta Pana Przytockiego i Radnych Krosna nie wchodzi w rachubę. Wyrzucenie ptaków z drzew koło RCKP spowoduje,że one przeniosą się na inne miejsca w Krośnie, a problem pozostanie. Szkoda naszych pieniędzy na tą propagandę.

  Zgłoś nadużycie 1143 ALOE sobota, 21, styczeń 2017 12:51 Link do komentarza
 • orzeł

  Na widok sokoła wszystkie gawrony polecą na Białobrzegi (wysypisko)

  Zgłoś nadużycie orzeł piątek, 20, styczeń 2017 21:50 Link do komentarza
 • akiwerd

  ustawa Ministra Środowiska z dnia 16 .12.2016r ...załącznik 1 poz 103 paragraf 6 ust.3 (2)
  Sierpówka jest ptakiem chronionym , musi być nadzór ornitologiczny ...................myślę że UM dopełnił obowiązujące przepisy...............................sokolnik może też być ornitologiem.....................

  Zgłoś nadużycie akiwerd czwartek, 19, styczeń 2017 22:26 Link do komentarza
 • wolf

  a okres lęgowy ptaków przecież nie wolno ich straszyć

  Zgłoś nadużycie wolf czwartek, 19, styczeń 2017 16:56 Link do komentarza
 • OrniTOLOg

  tam są same orły i kilka par sępów :)

  Zgłoś nadużycie OrniTOLOg środa, 18, styczeń 2017 14:06 Link do komentarza
 • james Thurber

  Ulica Okulickiego to juz istny horror.Jak z Hitchcocka

  Zgłoś nadużycie james Thurber środa, 18, styczeń 2017 13:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?