Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Powrócił temat "nocnej prohibicji" [KROSNO]

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Shutterstock

Nasze życie zdominował temat epidemii koronawirusa powodującego COVID-19. Jednak nie można zajmować się tylko tym tematem. Podczas lutowej sesji Rady Miasta odbyło się głosowanie nad wprowadzeniem "nocnej prohibicji" na Osiedlu Tysiąclecia. "Ta uchwała zabrania ludziom odkażania się w dobie kryzysu, pandemii" - mówił w dyskusji jeden z radnych. Inny radny w dyskusji był "przeciw", a w głosowaniu "za".

REKLAMATemat "nocnej prohibicji" był głośny w 2018 roku, zobacz tutaj: Radni uchylili "nocną prohibicję". Uwaga! Zakaz i tak wejdzie w życie

Tym razem zakaz sprzedaży napojów alkoholowych po godzinie 22 miałby obowiązywać tylko na Osiedlu Tysiąclecia.

O projekcie wniesionym przez radnych Prawa i Sprawiedliwości mówił radny Adam Przybysz (Klub PiS). Podkreślał, że prośby w tej sprawie kierują do radnych mieszkańcy osiedla oraz przedstawiciele samorządu osiedlowego. Podkreślił, że projekt trafił pod obrady dzięki determinacji Zarządu Osiedla Tysiąclecia i jego przewodniczącego - Marcina Kalenieckiego.

- My jako klub radnych tylko wnosimy ten projekt pod głosowanie, bo taki mamy przywilej - zaznaczył radny Przybysz. Zwrócił się też do radnych, którzy mieli wątpliwości lub byli przeciwni projektowi, przywołując słowa radnego Witolda Skiby (Klub Samorządowy), które padły podczas wcześniejszej dyskusji o programie profilaktyki alkoholowej. Radny Skiba stwierdził wtedy, że będzie się cieszył, jeżeli podejmowane działania i niemałe nakłady uratują chociaż jednego człowieka. Powiedział, że "dla niego ważny jest każdy człowiek".

- Ja będę się cieszył, jeżeli chociaż jedno płaczące dziecko lub kobieta z rodziny dotkniętej problemem alkoholowym będzie uratowana - dodał radny Adam Przybysz.

Przewodniczący Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno) zaznaczył, że projekt był złożony późno i mógł go przełożyć na następną sesję, jednak wszystkich szanuje i traktuje jednakowo. - Niejednokrotnie wprowadzamy pod obrady projekty pana prezydenta z jednodniowym wyprzedzeniem, więc doszedłem do wniosku, że i ten trzeba wprowadzić - stwierdził Zbigniew Kubit.

Sprawę skomentował też radny Tomasz Biały (wybrany z listy PO): - Dziwię się, że chce się ograniczyć sprzedaż nocną na Osiedlu Tysiąclecia, gdy na pograniczu Os. Tysiąclecia i Śródmieścia znajduje się praktycznie sklep nocny. Co będą robić mieszkańcy? Będą chodzić 100 metrów dalej - podkreślał radny. Wyliczał, że na Osiedlu Tysiąclecia są tylko trzy sklepy, których dotknie zakaz, w tym czynne do 22:30, czy 23:00. Radny Biały zapomniał o przynajmniej dwóch sklepach.

Odpowiedział mu radny Adam Przybysz. - Ten sklep mają na osiedlu Południe, a my na Os. Tysiąclecia go nie chcemy. Projekt wnosimy na wniosek wieloletnich działań mieszkańców. Może się tak okazać, że jak to się sprawdzi, to za tym pójdą działania innych osiedli. Wiemy, że gdy uchwała obowiązywała w całym mieście, to było bezpieczniej.

Radny Robert Hanusek (Samorządne Krosno) stwierdził, że zamykanie trzech sklepów czynnych np. do 22:30, gdy 100 metrów dalej przedsiębiorca, który ma czynne do północy będzie się cieszył, jest bez sensu.

Radny Paweł Krzanowski (Klub PiS) także zabrał głos. - Nasze miasto jest na tyle małe, że możemy jeździć do Korczyny, gdyby nawet ograniczyć sprzedaż na terenie całego miasta. Nie na tym jednak rzecz polega. Przede wszystkim chcemy cedować władze do jak najniższego poziomu, a z tym wnioskiem wystąpiła Rada Osiedla i do tego się przychylam - stwierdził radny.

Kazimierz Mazur (Klub PiS) także podkreślił, że projekt złożono na prośbę mieszkańców. Powiedział też odnosząc się do słów radnych Białego i Hanuska: - Skoro bez sensu jest wprowadzić ograniczenie na jednym osiedlu, to czy to znaczy, że trzeba z sensem w całym mieście?

- Uważam, że ograniczenia tego typu w dzisiejszych czasach nie mają sensu, także na terenie całego miasta. Wyraziłem swoje zdanie na ten temat, gdy ponad 500 mieszkańców zwróciło się o uchylenie zakazu na terenie całego miasta - odpowiedział Robert Hanusek: - Ja się na ul. Krakowskiej urodziłem i wychowałem. Spędziłem na tym osiedlu znaczna część życia. Znam to osiedle i też mam prawo się w tym temacie wypowiadać - dodał radny.

Kazimierz Mazur przywołał doświadczenia ze współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Krosna i z ankiety przeprowadzonej wśród młodzieży w jednej ze szkół na temat profilaktyki alkoholowej i narkotykowej. - Usłyszałem takie stwierdzenie, które mnie zaskoczyło: "jak możemy prowadzić profilaktykę, skoro zakaz nocnej sprzedaży został po miesiącu uchylony?". Tak powiedziała młodzież - relacjonował Kazimierz Mazur.

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) zaznaczył, że często był przeciwko zakazom. Dodał, że skoro mieszkańcy chcą takiego zakazu na swoim osiedlu, to można go wprowadzić.

Paulina Guzik (Klub PiS) podkreśliła, że skoro radni są głosem mieszkańców, to powinni tego głosu wysłuchać i spróbować zrobić coś dobrego, a wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Babinetz (Klub PiS) podkreślił, że rada powinna w większym stopniu uwzględniać stanowisko jednostek pomocniczych (Dzielnice i Osiedla).

Jako ostatni w dyskusji głos zabrał Piotr Grudysz (Klub Samorządowy) - Ta uchwała zabrania ludziom odkażania się. W dobie kryzysu, pandemii koronawirusa, nie róbmy tego. Utrudnia dezynfekcję. Wiemy, że nie ma maseczek, wiemy, że nie ma niczego. Jedyna rzecz, która nam została do ochrony, to alkohol powyżej 50% - mówił 28 lutego radny Piotr Grudysz.

Paweł Krzanowski skomentował, odnosząc się do humorystycznej wypowiedzi Piotra Grudysza, że według wypowiedzi dyrektora szpitala ds. lecznictwa, przeciw koronawirusowi skuteczny jest dopiero alkohol powyżej 70% (na tej samej sesji radni dyskutowali wcześniej z udziałem przedstawicieli szpitala i SANEPID-u).

- Obyśmy nie mieli z nią do czynienia. Na razie mówimy o jakiejś małej epidemii, więc unikajmy radykalnych określeń - skomentował Zbigniew Kubit.

Po zakończeniu dyskusji przeprowadzono głosowanie, w którym głosy rozłożyły się po równo, 10 "za" i 10 "przeciw". Uchwała nie została przyjęta. Radny Robert Hanusek jednak głośno protestował, że głosował inaczej, a to "komputer - coś pomylił". Wzbudziło to tylko wesołość na sali. - Nie będziemy gdybać, kto się pomylił, ale nie widzę powodu do powtórzenia głosowania - stwierdził przewodniczący Zbigniew Kubit.

- Ja chciałem złożyć oświadczenie, że ewidentnie głosowałem przeciwko tej uchwale - podkreślał wiceprzewodniczący Robert Hanusek.

- Odruchowo pan wiceprzewodniczący zagłosował - skwitował Zbigniew Kubit. (Statystycznie Klub Samorządne Krosno w większości głosowań głosuje "za" przyjmując projekty prezydenta).

Przeciw zakazowi: Zbigniew Ungeheuer i Tomasz Biały (PO), Piotr Grudysz, Stanisław Czaja, Anna Galert, Witold Skiba, Zbigniew Kubit, Anna Dubiel, Grzegorz Rachwał (Samorządne Krosno), Wojciech Byczyński (PiS).

Za zakazem: Paulina Guzik, Sławomir Bęben, Adam Przybysz, Janusz Hejnar, Krzysztof Babinetz, Kazimierz Mazur, Paweł Krzanowski, Małgorzata Szeliga (Klub PiS), Marcin Niepokój Robert Hanusek (Samorządne Krosno).

Przy tym radni Robert Hanusek i Marcin Niepokój z "klubu prezydenta" (Samorządne Krosno) swoje głosowanie tłumaczyli pomyłką.

pd

5 komentarzy

 • nick12

  Panowie,
  Końcem lutego to już tak z grubsza było wiadomo co jest w Chinach i że to się roznosi. Nawet jeden Radny chyba o tym wspomniał. Myślałem że Państwo Radni to ludzie z wyobraźnią, ważący słowa, posiadający jakieś rozeznanie w świecie.
  Przepraszam dyskutantów
  moja wina.

  Zgłoś nadużycie nick12 środa, 25, marzec 2020 23:40 Link do komentarza
 • majtek z pokładu

  He He He... @nick12, to co opisują, się wydarzyło na prawdę. Sesja była końcem marca. Wówczas w Polsce nie było takiego STANU jak jest teraz. W ten piątek, mają następną, ale w innych tematach.

  Zgłoś nadużycie majtek z pokładu środa, 25, marzec 2020 22:09 Link do komentarza
 • nick12

  Ludzie umierają. Zagrożenie i to poważne w całej Europie. No dzisiaj to już prawie na całym na Świecie. Firmy stają. Za kilka tygodni całe rzesze ludzi nie będzie miało z czego żyć. Miasto jest zadłużone a nadchodzący kryzys pozbawi nas dużej części subwencji i dochodów a Ci deliberują gdzie i o której godzinie będzie można kupić flaszkę wódki ?
  Redaktorze,
  Czy pan znowu czegoś nie pokręcił ?

  Zgłoś nadużycie nick12 środa, 25, marzec 2020 21:22 Link do komentarza
 • rogol

  Wycofac wszystkie leki odkarzajace z aptek i posytawic wode.
  To wypowiedzc tych przeciw zakazowi.

  Zgłoś nadużycie rogol środa, 25, marzec 2020 15:22 Link do komentarza
 • Czytelnik

  Wirus medialny.

  Zgłoś nadużycie Czytelnik środa, 25, marzec 2020 14:59 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj