KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Radni uchylili "nocną prohibicję". Uwaga! Zakaz i tak wejdzie w życie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Większość radnych uchyliła wrześniową uchwałę Rady Miasta Krosna w sprawie "nocnej prohibicji". Wojewoda jednak zdążyła ogłosić uchwałę z sierpnia. Sam zakaz wejdzie w życie 4 października.

REKLAMA


W sierpniu Rada Miasta Krosna uchwaliła zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach: Krosno: uchwalono ograniczenie handlu alkoholem

Zakaz jeszcze nie wszedł w życie, ale już we wrześniu pojawiły się pomysły jego modyfikacji, zobacz: "Nocna prohibicja" bez poprawek. Wśród radnych są zwolennicy likwidacji zakazu

Zmiany nie zostały wprowadzone, ale w efekcie obywatelskiej zbiórki podpisów i złożeniu projektu przez grupę radnych, w dniu 28 września ponownie zajęto się problemem.

Dwa projekty całkowitego uchylenia zakazu trafiły pod obrady. Jeden przygotowali radni, a drugi przygotowany został przez prezydenta. W sprawie podpisy zebrała też grupa mieszkańców. - Trzeciego projektu nie potrzebujemy, wystarczy, że są dwa tożsame - stwierdził Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady, podkreślając, ze wniosek mieszkańców jest tożsamy z projektami samorządowców.

Radny Robert Hanusek, jeden z inicjatorów projektu uchylenia zakazu, stwierdził, że Rada powinna lepiej przeanalizować kwestię zakazu, być może ograniczyć go jedynie do kilku newralgicznych miejsc.

Radny Adam Przybysz, jeden ze zwolenników zakazu, przyznał, że "nocna prohibicja" nie rozwiąże problemu alkoholizmu. - Może jednak pomóc. Skoro dzięki dostępności stadionów i obiektów sportowych więcej osób uprawia sport, to większa ilość sklepów z alkoholem sprzyja piciu alkoholu - przekonywał radny Przybysz.

- Trzeba iść pod prąd źle pojętej wolności - cytował Jana Pawła II.

- Jeszcze uchwała nie weszła w życie, jeszcze nie daliśmy szans jej sprawdzić, a już uchwalamy? - podsumowywał Adam Przybysz.

Wtórował mu przewodniczący Zbigniew Kubit. - 99% Pana wypowiedzi można wyciągnąć z moich ust - mówił przewodniczący Kubit.

Głos zabrał prezydent Piotr Przytocki. Skomentował, że w konsultacjach społecznych zgłoszono niewiele ankiet - Myśleliśmy, że ten temat jest obojętny mieszkańcom - powiedział prezydent.

- Okazało się, że nie jest obojętny. Obudziło się społeczeństwo ze snu głębokiego - skomentował Piotr Przytocki. Dodał, że rozpoczęła się szeroka dyskusja na ten temat, która jest jego zdaniem potrzebna.

- Popełniliśmy błąd. Myślę, że jest to złożony problem, sam mam do czynienia z osobami, które nadużywały alkoholu i muszę sprzątać po nich - mówił radny Paweł Krzanowski. Dodał, że odwiedził stacje benzynowe, gdzie sprzedawcy skarżyli się na osoby kupujące alkohol w nocy, a przy tym awanturują się. Paweł Krzanowski dodał, że jego zdaniem najlepsze byłoby określenie godzin zakazu od godziny 23 do 5 rano.

- Mamy sytuację jak z osiedla pana radnego Przybysza, gdy sklep starając się o koncesję zwraca się o zgodę do mieszkańców. I wszyscy mówią: "zgoda". A z drugiej strony mamy skargi na to co dzieje się wokół sklepu - dodał prezydent Piotr Przytocki.

Radny Janusz Hejnar przytoczył statystyki ogólnopolskie: milion osób jest uzależnionych od alkoholu, a dwa miliony pije ryzykownie.

- Uważam, że należy to ograniczyć, choćby zakazami - mówił radny Janusz Hejnar. Dodał, że podobne ograniczenia działają w wysokorozwiniętych krajach, np. w Norwegii.

Handel alkoholem określił jako "zysk doraźny i niegodziwy", bo kosztem innego człowieka.

Radny Łukasz Kwolek powiedział, że alkohol nie jest środkiem pierwszej potrzeby, a kto będzie chciał wypić po godzinie 22, to może i tak kupić sobie wcześniej.

Radny Piotr Grudysz skomentował, że to hipokryzja. - Jakie to jest działanie przeciw alkoholizmowi, skoro mówimy, że mają sobie kupić wcześniej? - pytał radny.

Radna Anna Dubiel przypomniała, że część radnych przeżyła już zakazy i ograniczenia. - Wcale nie zmniejszyło to spożycia alkoholu, a wręcz przeciwnie - przypominała sławetną godzinę 13.

- Dzięki naszej decyzji, złej, ruszyło się społeczeństwo. Ruszyli się zwolennicy zakazu, ruszyli się przeciwnicy zakazu - podsumowywał przewodniczący Zbigniew Kubit.

Za uchyleniem zakazu 11 radnych: Kubit, Dudycz, Hanusek, Niepokój, Dubiel, Czaja, Buczyński, Lorenc, Biały, Balon, Grudysz.

Za utrzymaniem zakazu 5 radnych: Przybysz, Romanowska, Kwolek, Hejnar, Moskal.

Wstrzymali się od głosu 2 radni: Krzanowski, Bęben.

Nieobecni radni: Mazur, Skiba, Rachwał.

Wojewoda ogłosiła sierpniową uchwałę w Dzienniku Urzędowym Województwa, co oznacza, że zakaz wejdzie w życie 4 października. Uchylenie zakazu nastąpi w 14 dni po ogłoszeniu kolejnej uchwały. Oznacza to, że zakaz będzie działał przez przynajmniej kilkanaście dni.

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • krata

  I to jest ta demokracja?

  Zgłoś nadużycie krata niedziela, 30, wrzesień 2018 14:16 Link do komentarza
 • xl

  "Idą wybory. Uratuj nasze miasto. Zabierz babci dowód"

  Zgłoś nadużycie xl niedziela, 30, wrzesień 2018 13:11 Link do komentarza
 • wyborca

  Młodzi do wyborów, obowiązkowo !
  Nie pozwólmy aby o kierunku w jakim ma zmierzać nasze miasto decydowały "mohery" po niedzielnej mszy !!!

  To główny elektorat Przytockiego i tych z samorządnego Krosna.

  Zgłoś nadużycie wyborca niedziela, 30, wrzesień 2018 12:46 Link do komentarza
 • zimny browar

  uchylili uchwałe tylko dlatego że była nagonka na tych co byli za zakazem żeby na nich nie głosować a wybory tuż tuż.

  Zgłoś nadużycie zimny browar niedziela, 30, wrzesień 2018 07:44 Link do komentarza
 • aha

  Lepiej jakby radni zajęli się odległością między miejscami sprzedaży a obiektami chronionymi takimi jak np. szkoły czy obiekty sportowe. W Krośnie wkrótce będzie rzut beretem, dosłownie.
  A alkoholizm należy zwalczać obowiązkiem leczenia delikwentów i systematycznym zwijaniem śpiących z tyłu sklepu. Zabrać zasiłki, dać nakaz pracy. Liście pograbić, chodniki wysprzątać - jest co w mieście robić.

  Zgłoś nadużycie aha piątek, 28, wrzesień 2018 22:37 Link do komentarza
 • Ciocia Lusia z Rembertowa

  Lepiej późno niż wcale, przyszło wytrzeźwienie !

  Natomiast pewien radny, gorliwie opowiadający się za zakazem - chłopie !

  Pobożność nie polega wyłącznie na modleniu się, noszeniu przy sobie różańca i chodzeniu do kościoła. A twoje zachowanie to
  hipokryzja i dewocja, a także ich fałszywa pobożność, dwulicowość, głupota i bezrefleksyjność oraz bigoteria. Zestaw swoje deklaracje z czynami !

  Zgłoś nadużycie Ciocia Lusia z Rembertowa piątek, 28, wrzesień 2018 18:55 Link do komentarza
 • niezle

  dobra to jest najpierw glosuja na tak pozniej ludzie sie burza i zmieniaja zdanie , ale juz za pozno

  Zgłoś nadużycie niezle piątek, 28, wrzesień 2018 17:17 Link do komentarza
 • Żegnany

  Cała ta banda co teraz rządzi powinna odejść. Nie mają bladego pojęcia o życiu.

  Zgłoś nadużycie Żegnany piątek, 28, wrzesień 2018 17:09 Link do komentarza
 • x

  Ale cyrk....... czy w Krośnie nie ma juz ważniejszych problemów.....zakazami zajmujecie się już po raz kolejny. Czas wymienić radnych na bardziej zaradnych, bo emeryci zajmują się pierdołami.

  Zgłoś nadużycie x piątek, 28, wrzesień 2018 16:53 Link do komentarza
 • Iks

  Takie cyrki tylko w Krosnie.

  Zgłoś nadużycie Iks piątek, 28, wrzesień 2018 16:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?