KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Komisja Edukacji pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie niełączenia klas. Decyzję podejmą radni na najbliższej sesji

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Ilu uczniów będzie w klasach w SP 15? Sprawą zajęli się radni z Komisji Edukacji. Już we wtorek decyzję podejmie Rada Miasta Krosna. Czy cała sprawa to problem "kilku lekko zbulwersowanych osób" jak twierdzi prezydent?

REKLAMA


Przypominamy: likwidacja klas trzecich szkoły podstawowej na Guzikówce i ich ponowne połączenie, zakłada, że z obecnych czterech klas trzecich, które liczą średnio ponad 20 osób, w przyszłym roku szkolnym zostaną stworzone tylko trzy oddziały liczące po 30 uczniów każdy. Rodzice nie mają wątpliwości, że nauka w tak licznych grupach, funkcjonujących na granicy przepisów sanitarnych, odbije się na jakości kształcenia. Będzie to sytuacja trudna nie tylko z punktu widzenia uczniów, ale również pedagogów prowadzących zajęcia.

Swoje racje przekazywali do magistratu, prezydentowi i radnym. W efekcie na obrady Komisji Edukacji radni Klubu PiS przygotowali projekt uchwały sprzeciwiający się tworzeniu 30-osobowych klas (zobacz: Radni PiS złożyli propozycję uchwały w sprawie edukacji uczniów z SP 15). W obradach brał też udział Pan Daniel, reprezentujący rodziców uczniów.

Szerzej o sprawie informowaliśmy tutaj: 30 uczniów w jednej klasie. Rodzice są zaniepokojeni, apelują do samorządu o zmianę decyzji

Przewodniczący Komisji, Piotr Grudysz (Samorządne Krosno) ocenił, że przedstawiony projekt powstał w oparciu o sytuację tylko w jednej szkole. Równocześnie zaproponował by uchwałę rozszerzyć na inne szkoły.

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) powiedział: Jestem za tą uchwałą i każdą następną dotyczącą kolejnych szkół. Boję się jednak, że ta uchwała będzie storpedowana.

Piotr Grudysz odpowiedział: Nie zamierzamy torpedować tej uchwały. Nie jestem za połączeniem klas. Chcę, żebyśmy głosowali za tą uchwałą.

Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno) zaproponował, żeby nie robić poprawki do projektu uchwały, przegłosować projekt zgodnie z brzmieniem nadanym przez wnioskodawców. Piotr Grudysz (Samorządne Krosno) odpowiedział: Poddam pod głosowanie z poprawką, jako propozycja komisji.

Radny Tomasz Biały (PO) zaznaczył że problem nie dotyczy tylko szkoły nr 15, ale i na przykład szkoły nr 8. - Nie powinniśmy szukać oszczędności na dzieciach - apelował radny.  

Do głosu dopuszczono też bardzo dobrze przygotowanego przedstawiciela rodziców. Pan Daniel przywoływał konkretne dane dotyczące budżetu miasta i dopłat do uczniów w poszczególnych szkołach. Podkreślał, że w "piętnastce" one są najniższe. Jest to zatem ostatnia szkoła, w której należałoby szukać oszczędności. Oszacował, że oszczędności wyniosą około 30 tysięcy złotych w skali roku.

- Naszym zdaniem taka rewolucja nie jest warta uzyskanych oszczędności. Koszty społeczne będą wyższe niż oszczędności - przekonywał Pan Daniel. Dodał też, że przyjęcie tej uchwały byłoby pierwszym sygnałem. - Zacznijmy od "piętnastki", bo problem jest naglący.

Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno) stwierdził, że jest za znalezieniem konsensusu. Zapowiedział też, że jako Przewodniczący Rady umożliwi wypowiedź przedstawiciela rodziców podczas zdalnej sesji Rady Miasta. Przewodniczący Kubit podkreślił jednak, że uchwała w zaproponowanej formie, może być podważona przez organ nadzorczy, ponieważ RM może nie mieć kompetencji do takich decyzji.

Zdziwiło to bardzo reprezentanta rodziców dzieci. - Rada Miasta nie może kształtować budżetu miasta? Łączenie klas ma motyw finansowy, więc trzeba przejść przez finanse, żeby to zatrzymać - podkreślał Pan Daniel.

Głos zabrał także Kazimierz Mazur (Klub PiS) podkreślał, że: - Szczególnie w obecnym czasie niewskazane jest zwiększenie liczebności klas, bo to jest zmniejszanie odległości.

W sprawie wypowiadali się też prezydenci miasta. Bronisław Baran powiedział, że takie działania już były podejmowane. w jednej ze szkół jest już nawet klasa 32 osobowa. - Przykro mi, że poza rozmową merytoryczną była też fala hejtu - mówił B. Baran.

Pan Daniel podkreślił, że jako rodzice dzieci, od początku prowadzili sprawę wyłącznie merytorycznie.

Prezydent Krosna, Piotr Przytocki powiedział jednak: Ostrzegam, że to się źle skończy dla budżetu miasta.

Równocześnie apelował, żeby nie patrzeć na sprawę "okiem kilku lekko zbulwersowanych osób".

W głosowaniu Komisja pozytywnie zaopiniowała zarówno projekt w sprawie niełączenia klas w "piętnastce", jak i w wersji rozszerzonej przez komisję na inne szkoły w Krośnie.

O ostatecznym kształcie uchwały zadecyduje Rada Miasta Krosna podczas obrad 30 czerwca. Sesja odbędzie się zdalnie (przez Internet) i będzie transmitowana na żywo.

Zobacz także: Edukacja i alkohol, finanse i nieruchomości - tym zajmą się radni na najbliższej sesji

pd

 • autor: pd

53 komentarzy

 • AiZ
 • labirynt oszczędności

  ósmym klasom na zakonczenie można dac zadanie z matematyki:
  Ile lat trzeba oszczędzać poprzez powiększanie klas, żeby zebrać środki na dwie rzeźby :)?

  Zgłoś nadużycie labirynt oszczędności poniedziałek, 06, lipiec 2020 22:46 Link do komentarza
 • sw

  Czegoś tu nie rozumiem. Prezydent ma rację dbając o budżet miasta, rodzice maja rację, że bronią się przed łączeniem klas. Ale skoro szkoła i tak utrzymuje pozostałych (miasto najmniej dopłaca do tej szkoły, jeżeli w ogóle coś dopłaca) to dlaczego ma być za to karana ??? Gospodarność powinna być nagradzana. Poza tym jeżeli średnia liczba uczniów w klasach IV w 15-tce jest znacznie wyższa niż w Krośnie i jeszcze chcą to łączyć to może rzeczywiście poszukać oszczędności w innych szkołach ?

  Zgłoś nadużycie sw poniedziałek, 29, czerwiec 2020 21:31 Link do komentarza
 • Precz z antychrystem PP

  Pieniądze się znajdą gdy obniży się Stalinowi i jego przydupasom wyposażenie oraz zlikwiduje chore pomysły głupola np. cds i to coś na dworcu . Kreatyna wybrali teraz lamentują

  Zgłoś nadużycie Precz z antychrystem PP poniedziałek, 29, czerwiec 2020 18:20 Link do komentarza
 • Mama

  Z nadzieja oczekuje jutrzejszego dnia i ufam,ze nasi Radni miasta Krosna podejmą właściwą decyzję, dla dobra dzieci, dla swoich wyborców staną po właściwej stronie. wierze w ludzi i zdrowy rozsądek oraz w to, że nikt nie jest nieomylny a nasi przedstawiciele w Urzędzie Miasta pracują na rzecz mieszkańców Krosna, dla których liczą się przede wszystkim ludzie, nie podziały partyjne, nie pieniądze ale ludzie.Mam nadzieję,że się nie zawiodę!!

  Zgłoś nadużycie Mama poniedziałek, 29, czerwiec 2020 13:24 Link do komentarza
 • Źle się dzieje

  Ja tu nie widzę hejtu jak Pan Prezydent twierdzi, właśnie widzę demokrację. Najlepiej żeby mieszkańcy byli cicho...hmm

  Zgłoś nadużycie Źle się dzieje poniedziałek, 29, czerwiec 2020 08:22 Link do komentarza
 • Osoba zbulwersowana

  Jestem w szoku, że pan Prezydent podchodzi do tej sprawy w taki sposób ... to tylko,, parę zbulwersowanych osób,,. Odwagi Radni SK, 30 czerwca zobaczymy czy wygra solidarność z Panem Prezydentem, czy dobro dzieci i zdrowy rozsądek.

  Zgłoś nadużycie Osoba zbulwersowana poniedziałek, 29, czerwiec 2020 08:15 Link do komentarza
 • Mama

  To, co się dzieje w sprawie jest porażka dla władz miasta, ich argumenty są wprost żenujące. Zbudujmy kolejne rondo, postawmy pomnik, zaoszczędzimy na dzieciach. Jeśli pieniędzy na jedna klasę brakuje, to kto jest za to odpowiedzialny? Dlaczego dzieci mają płacić za nieudolność dorosłych?

  Zgłoś nadużycie Mama niedziela, 28, czerwiec 2020 18:35 Link do komentarza
 • Zainteresowany

  Panie Radny Krosna protokół z Komisji jest publiczny ale na chwilę obecną nie dostępny na stronie: https://bip.umkrosno.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-541, na pewno wielu z Nas chciałoby się z nim zapoznać !!! Był Pan na sesji więc Pan wie, że padło tam wiele zaskakujących słów Prezydenta P. na temat dzieci, czy w tym protokole też będą one uwzględnione?

  Zgłoś nadużycie Zainteresowany piątek, 26, czerwiec 2020 07:55 Link do komentarza
 • Pawelec

  Szanowny Panie Prezydencie proszę kierować się dobrem dzieci a nie szukać oszczędności na dzieciach.Pragnę przypomnieć że one są przyszłością tego miasta i trzeba kierować się ich dobrem.Proszę nie rozdzielajcie i nie łączcie w większe klasy to nie jest dobre rozwiązanie.

  Zgłoś nadużycie Pawelec piątek, 26, czerwiec 2020 04:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?