KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ponownie kostka z fugą... jak długo wytrzyma?

Ponownie kostka z fugą... jak długo wytrzyma? Fot. KrosnoCity.pl

Wracamy do tematu diabelnie drogiej kostki brukowej układanej na ul. Piłsudskiego. Uzyskaliśmy odpowiedzi z Urzędu dotyczące zastosowanej technologii.

REKLAMA


Przypominamy, zakres prac to ok. 586 m2, co w przybliżeniu daje koszt przełożenia kostki w wysokości 666 zł za metr. Jest to koszt bez ceny materiału, ponieważ użyta jest ta sama kostka.

Zobacz: "Krosno i piekielny bruk"

- Zastosowano podobną technologie jak podczas przebudowy ulicy Grodzkiej i ul. Blich tj. na istniejącej podbudowie betonowej (wcześniej rozebranie luźnych warstw)  zostanie ułożony podkład z drobnoziarnistego mikrobetonu o wytrzymałości na ściskanie po 28 dniach = 70MPa, na takiej podbudowie będzie układana kostka granitowa w układzie rzędowym z zastosowaniem fugi ok 1cm z zastosowaniem polimerowej warstwy szczepnej (kostka przed położeniem maczana, malowana (1 mm) i układana na podłożu). Po stężeniu całość fugowana szybkosprawną fugą mineralną  do spoinowania powierzchni brukowych. Wszystkie materiały - podbudowa, warstwa szczepna i fuga jednego producenta by zachować ciągłość systemu. Na koniec całość zostanie zdylatowana - informuje Wydział Drogownictwa UM Krosna.

W odpowiedzi na nasze pytanie wyjaśniono nam także, iż "kostki granitowej nie układa się na styk", a zastosowana będzie "szybkosprawna fuga mineralna z dodatkiem trasu".

Jak widać, kostka ponownie układana jest w proste rzędy, a nie znaną od stuleci techniką "wachlarza", która być może bardziej pasowałaby do klimatu XVII wiecznych zabytków. Czy wybrano najlepsze rozwiązanie? Tego nie wiemy. Nie wiemy też jak długo tak ułożona kostka wytrzyma w miejscu, gdzie występuje spadek terenu.

Zobacz także:
- "Jakość wykonanych prac - to zgroza". Co dzieje się z kostką na Rynku? [ZDJĘCIA]
- Krosno: bruk płynie przez stare miasto [ZDJĘCIA, FILM]
- Nowa płyta Rynku - test wytrzymałości
- Krecik i chaos w Rynku

 • autor: Piotr Dymiński

2 komentarzy

 • Wojtekf5

  Dobra kostka wytrzyma długo. Ma drogbruk u siebie, zerknę kiedy dokładnie była kladziona i podeśle fotki nawierzchni po położeniu i dziś, jeśli Ci zależy. Ja jestem zadowolonu.

  Zgłoś nadużycie Wojtekf5 wtorek, 06, grudzień 2022 09:26 Link do komentarza
 • BL

  Układanie bruku granitowego na szeroka fugę to wina projektu (wymysł nie znającego technologii projektanta albo konserwatora) oraz zapewne słabej powtarzalności wymiarów kostki (bo tańsza, gorzej sortowana/wykonana).
  Szeroka figa maskuje wszystkie błędy więc jest wygodna dla wykonawcy który często nie ma doświadczenia z kostką granitową.

  Ludzie sami układają kostkę granitową na podjazdach do domów czy coś i to wygląda lepiej, znacznie lepiej.
  Teraz ta kostka będzie ułożona w betonie (fudze polimerowej) i będzie wyglądało słabo.

  Zgłoś nadużycie BL wtorek, 29, listopad 2022 08:20 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?