KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

PWSZ w Krośnie szkoli i pomaga w zatrudnieniu

Na krośnieńskiej Uczelni od trzech lat organizowane są kursy aktywnego poszukiwania pracy dla studentów ostatniego roku. W ramach dwunastogodzinnych warsztatów studenci biorą udział w czterech modułach szkoleniowych, tzn.: rynek pracy w Polsce i regionie oraz instytucje rynku pracy, komunikacja werbalna i pozawerbalna, tworzenie dokumentacji aplikacyjnej kandydata do pracy oraz proces rekrutacji i selekcji w praktycznym zastosowaniu.

REKLAMACo roku możemy przeszkolić grupę stu pięćdziesięciu naszych studentów – informuje dr Piotr Lenik, koordynator projektu „Kurs na Gospodarkę! - Program rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie”, w ramach którego organizowane są warsztaty. Zdajemy sobie sprawę, że lokalny rynek pracy, delikatnie mówiąc, nie należy do najłatwiejszych. Samo ukończenie studiów wyższych to dzisiaj często już zbyt mało. Szukający pracy absolwent musi posiadać dodatkowe kwalifikacje i doświadczenia praktyczne uzyskane w trakcie studiów, szczególnie jeżeli marzy mu się praca zgodna z profilem jego wykształcenia. Stąd też staramy się wyposażać naszych studentów w dodatkowe umiejętności, które mają zwiększyć ich pozycję na rynku pracy. Dofinansowujemy więc praktyki studenckie, zapraszamy na debaty ze studentami szefów dużych firm z regionu, organizujemy targi pracy. Dajemy też możliwość studentom ostatniego roku udziału w takich, jak ten,  kursach - dodaje Piotr Lenik.

alt
Praca w małych grupach podnosiła efektywność kursów

Dzięki kursowi wiemy, jak ważne są alternatywne sposoby szukania pracy. Wiemy  jak się zachowywać i jak się nie zachowywać, a także gdzie i jak szukać pomocy. To nam daje większe szanse i sprawia, że jesteśmy bardziej wszechstronni – mówi Michał Wietecha z trzeciego roku Budownictwa.

Dowiedziałam się, że  w wielu przypadkach ważniejsza niż wypowiadane słowa jest mowa ciała. Jestem teraz znacznie pewniejsza siebie. Znam swoje atuty i wady. Mogę w łatwy sposób wykorzystać zdobytą  wiedzę aby wypaść jak najlepiej. Kurs był mi niezwykle przydatny  – przekonuje tegoroczna absolwentka Rolnictwa, Karolina Błażowska.

Zajęcia mają charakter warsztatowo–wykładowy. Studenci poprzez udział w ćwiczeniach mają okazję doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne, poznają różne techniki autoprezentacji, uczą się jak kreować swój wizerunek, aby odnieść korzystne wrażenie podczas procesu rekrutacji. Rozpoznają swoje zdolności i predyspozycje zawodowe. Służą temu różne scenki, ćwiczenia, a także testy psychologiczne - mówi Agata Kwarciany, jeden z trenerów prowadzących kursy.

alt
Każdy uczestnik  kursy otrzymał stosowny certyfikat

W trakcie zajęć wszyscy uczestnicy m.in. wypełniają specjalne testy badające predyspozycje zawodowe. W przypadku mojej osoby wyszło, że znakomicie radzę sobie w pracy społecznej i że powinnam spróbować sił we własnej działalności gospodarczej. Tak też zamierzam zrobić – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Sabina, studentka kierunku Turystyka i Rekreacja.

W projekcie uczestniczą studenci kilkunastu kierunków, w których kształci PWSZ w Krośnie - od humanistycznych, na technicznych kończąc. Po ukończeniu kursu każdy absolwent otrzymuje zaświadczenie potwierdzające zdobycie umiejętności praktycznych. Jestem zadowalana z otrzymanego certyfikatu i liczę, że dzięki niemu i zdobytym umiejętnościom łatwiej znajdę pracę, gdzie będę mogła się realizować i rozwijać  – mówi Dorota Jatczyszyn, jedna ze studentek, która już ukończyła kurs.

Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca kwietnia br. zaświadczenia uzyskało już około 120 studentów. Na kilku specjalnościach kursy jeszcze trwają.

ao, pwsz

 • autor: ao, pwsz

4 komentarzy

 • ....

  nie piszescie lepiej nic o certyfikatach...ja zrobilem certyfikat microsoftu juz jakis czas temu a do dzis sie nie moge doprosic o to zeby go dostac

  Zgłoś nadużycie .... niedziela, 08, maj 2011 16:46 Link do komentarza
 • Jozin

  Jaka jest skuteczność tych działań? Ilu studentów z "certyfikatem" ukończyło już studia? Ilu z nich dostało pracę "w zawodzie" powiedzmy w 3 - 6 miesięcy po zakończeniu studiów?

  Zgłoś nadużycie Jozin niedziela, 08, maj 2011 15:19 Link do komentarza
 • aaa

  Dotyczy zdjęcia
  Kto komu wręcza certyfikat?

  Zgłoś nadużycie aaa niedziela, 08, maj 2011 01:53 Link do komentarza
 • bonzo1991

  he, do foto się pchają, oj pchają - najlepiej jest tak przed wyborami. ja "ważny" przetnę wstęgę, pogratuluję.

  Zgłoś nadużycie bonzo1991 sobota, 07, maj 2011 23:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?