KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wizyta gości ze Stambułu i Sycylii w Krośnie

W ramach realizacji projektu unijnego Socrates-Comenius Szkoła Podstawowa nr 14 w Krośnie gościła przedstawicieli wydziału edukacji, dyrekcję, nauczycieli i uczniów z partnerskich szkol ze Stambułu i Sycylii. Wizyta miała miejsce w dniach 23-28 maja. Realizując projekt „Stworzenie Wielokulturowej Perspektywy na Nasza Świadomość Europejską” młodzież i nauczyciele wzięli udział w licznych spotkaniach i zajęciach. Uczniowie ‘14-tki’ oraz ich rodzice i nauczycieli powitali gości kolacją, na którą przygotowali tradycyjne polskie potrawy.

REKLAMA


alt

Podczas spotkania odbył się pokaz tańców ludowych krajów partnerskich oraz prezentacje multimedialne dotyczące kultury i zwyczajów Turcji, Włoch i Polski. W kolejnych dniach mieliśmy zaszczyt gościć u Pana Prezydenta Bronisława Barana, który przedstawił zabranym prezentację multimedialną dotyczącą historii, przemysłu i bogactwa kulturowego naszego regionu.

alt

Przedstawiciele szkół partnerskich zwiedzili krośnieńską starówkę, Muzeum Podkarpackie i Muzeum Rzemiosła. Podczas tygodniowego pobytu zorganizowaliśmy również wycieczkę do Krakowa i w Bieszczady do Soliny. Zarówno Turcy jak i Włosi byli pod ogromnym wrażeniem naszej architektury, bogactwa kulturowego, piękna krajobrazu, a przede wszystkim serdeczności i gościnności Polaków. Pomiędzy uczniami z trzech krajów nawiązały się bardzo szybko przyjaźnie, zniknęły bariery językowe i kulturowe co wpłynęło na wspaniałą atmosferę wizyty.

alt

W ostatnim dniu programu zaprosiliśmy naszych gości do Haczowa, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy kościół wpisany na listę UNESCO, a następnie zorganizowaliśmy warsztaty rękodzieła. Praca uczniów i nauczycieli przyniosła fantastyczne efekty w postaci oryginalnych wyrobów z bibuły.
Wspólnie spędzony tydzień zakończyliśmy oficjalną kolacją i wymianą regionalnych upominków, które zostaną umieszczone w budowanym przez nasze kraje Muzeum Europejskim. Oprócz spotkań, wycieczek i prezentacji miały miejsce również liczne spotkania grup projektowych poświeconych omawianiu realizacji założeń projektu.

alt

Wśród naszych produktów będą:
- książka – album z przygodami bohaterów z trzech partnerskich krajów którzy wędrują po Turcji, Włoszech i Polsce i poznają ich geografie, kulturę i tradycje
- płyta DVD z nagraniami tradycyjnych pieśni i tańców
- książka kulinarna z przepisami na charakterystyczne potrawy
- słownik wielojęzykowy z popularnymi zwrotami i słówkami
- broszury informacyjne dotyczące sławnych ludzi, budowli historycznych i informacji geograficznych na temat każdego kraju
- zebrane regionalne upominki zostaną umieszczone w Muzeum Europejskim

alt

Wspólna praca nad projektem przynosi nam dużo satysfakcji. Doszukujemy się podobieństw w naszych kulturach a jednocześnie prezentujemy naszą indywidualną tożsamość narodową. Jest to wspaniale doświadczenie dla wszystkich uczniów i nauczycieli oraz całej społeczności lokalnej związanej z naszym projektem. Ponadto dzieci i dorośli maja możliwość wykorzystania w praktyce swoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
Spędzone chwile są dla nas wszystkich motywacja do dalszej pracy oraz niewątpliwie początkiem wielu międzynarodowych przyjaźni.

Matylda Gronicka

  • autor: Matylda Gronicka

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?