KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co z tą Starówką?

Projekt rewitalizacji krośnieńskiej starówki nie uzyskał dofinansowania, pomimo, że wstępnie był wysoko oceniany. Ostatecznie Zarząd Województwa przesunął projekt na „listę rezerwową”. Zdaniem Urzędu Miasta jeszcze nic straconego, szanse na uzyskanie unijnego wsparcia wciąż istnieją. W innym razie miasto będzie realizować program stopniowo, w miarę możliwości, ze środków własnych.

REKLAMA


„Janosik” odebrał?
Projekt przewidywał adaptację dzwonnicy farnej na potrzeby turystów. Wieża miała stać się jedną z głównych atrakcji starówki. Ponadto planowano modernizację płyty Rynku oraz jej oświetlenie. Zrewitalizowane miały zostać również ulice i chodniki od Rynku do Placu Konstytucji 3 Maja (włącznie z samym placem).

 

alt

Na ten cel miasto miało uzyskać ponad 8,5 milionów dofinansowania. Okazuje się, że Krosno i tak pozyskuje znaczne środki zewnętrzne, a nasza starówka częściowo już została zrewitalizowana, wobec tego, niejako „metodą Janosika”, Zarząd Województwa stwierdził, że pierwszeństwo będą miały projekty z innych miast.

Dzwonnica
Wieża krośnieńskiej fary to w tej chwili priorytet. Miasto chce by była dostępna dla turystów w czasie otwarcia Centrum Dziedzictwa Szkła. Możliwość podziwiania panoramy miasta z zabytkowej dzwonnicy jest potencjalnie jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta – Jest to element charakterystyczny Krosna – mówi Joanna Sowa, rzecznik krośnieńskiego magistratu. Przystosowanie wieży na potrzeby turystów zostanie zrealizowane ze środków własnych. Przewidywany koszt to ponad 1 mln zł

alt

Płyta Rynku
Do krośnieńskiego urzędu nieustannie wpływają skargi na kostkę brukową na Rynku.

alt

Szczególnie paniom na obcasach trudno jest poruszać się po starówce. Z drugiej strony taki właśnie jest urok zabytkowych nawierzchni. Gdyby na całej płycie Rynku odtworzyć bruk z kamienia rzecznego (obecnie są tylko niewielkie fragmenty), chodzenie byłoby jeszcze trudniejsze. Wobec braku dofinansowania wymiana  kostki na Rynku, będzie następować sukcesywnie.

alt

Nawierzchnia mimo ubytków i niedoskonałości z pewnością prezentuje się lepiej niż asfalt na pobliskich ulicach i chodnikach (Franciszkańska, Ordynacka, Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza, Szczepanika...).

alt

Ze środków własnych miasto sfinansuje nowe oświetlenie Rynku. Obecnie po zapadnięciu zmroku na Rynku robi się niemal zupełnie ciemno, na co narzekają i mieszkańcy i turyści.

Piwnice przedprożne
Równocześnie ruszają prace przy piwnicach przedprożnych w zachodniej części Rynku, które wpisano w projekt budowy Centrum Dziedzictwa Szkła. Ta część płyty Rynku jest w najgorszym stanie, obecnie służy jako parking – Pod ziemią jednak trwają prace – tłumaczy Joanna Sowa – dopiero po ich zakończeniu przystąpimy do rewitalizacji nawierzchni – dodaje.

alt

Przygotowanie projektu zagospodarowania piwnic było opóźniane latami, wymagało żmudnych i trudnych uzgodnień z właścicielami kamienic i wojewódzkim konserwatorem zabytków.

alt

Te piwnice były niedostępne i niszczały latami. Teraz zostaną odrestaurowane, odpowiednio oświetlone i udostępnione turystom. -  mówi wiceprezydent Krosna, Bronisław Baran.

Ulice, plac, skwer i pomnik
Pod znakiem zapytania pozostaje modernizacja ulic i chodników pomiędzy Rynkiem, a Placem Konstytucji 3 Maja i urzędem miasta przy ul. Staszica. Przy braku dofinansowania trudno mówić o jakichkolwiek terminach. Aktualnie trwają prace przy skwerku wokół pomnika Łukasiewicza.

alt

Remont rozpoczęto od znajdujących się w fatalnym stanie schodków, łączących ul. Grodzką z ul. Staszica. W związku z tym konieczny był remont muru oporowego.

W efekcie przystąpiono do uporządkowania i odnowienia całego skweru, który ma komponować się z nową elewacją budynku Urzędu Miasta. Po zakończeniu remontu główne wejście do budynku ma znajdować się właśnie od strony pomnika Łukasiewicza.

alt

Taka zmiana będzie to wymagała reorganizacji wewnątrz urzędu. Biuro Prezydenta zapewnia, że dzięki temu, budynek będzie bardziej przyjazny dla interesantów.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

10 komentarzy

 • Pan Józek

  Ciekawa dyskusja.
  "Śródmieście" to jednak w Krośnie cała dzielnica, obejmująca np. bloki przy ul. Staszica. dlatego ta nazwa chyba nie bardzo do tego tematu.
  "Rynek", kojarzy się z samą płytą Rynku, tymczasem rewitalizacji potrzebują głownie ulice przylegające do Rynku, mowa jest też o Placu Konstytucji.
  "Stare miasto" - to dobre, tyle tylko, że dwa słowa, trochę długie.
  "Starówka" - w Krośnie działa już stowarzyszenie o takiej nazwie i zajmuje się właśnie "starym miastem", niby określenie pasuje dobrze. Pod tym szyldem zrzeszają się przedsiębiorcy i mieszkańcy ze ...Starówki właśnie. Z drugiej strony, jeżeli mamy być "małym Krakowem" to to warszawskie nazewnictwo należałoby tępić :)

  Świetna uwaga Gizmo!

  Zgłoś nadużycie Pan Józek środa, 06, lipiec 2011 02:18 Link do komentarza
 • Gizmo

  "Starówka" to dobre określenie na zespół obiektów wchodzących w skład starego miasta, rynek jest tylko elementem
  tego zespołu.

  Nawiasem mówiąc to u nas jest prawdziwa starówka, w Warszawie cała starówka była budowana po drugiej wojnie światowej w formie przypominającej oryginalną zabudowę.

  Zgłoś nadużycie Gizmo wtorek, 05, lipiec 2011 19:20 Link do komentarza
 • Mash

  Prędzej "Rynek" ( mimo iż nie jest to sama płyta Rynku ), niż "Starówka". Bo ta istnieje w Warszawie. W Krośnie można mówić co najwyżej o "starówce", choć i tak, moim zdaniem, prędzej pasuje określenie "stare miasto", czy też, jeszcze szerzej, "śródmieście".

  Ale po co się w takie szczegóły wdawać, skoro i tak mieszkańcy na centrum faktycznie mówią "rynek"?

  Zgłoś nadużycie Mash wtorek, 05, lipiec 2011 18:16 Link do komentarza
 • PrzeSzczep

  ooo warszawiaczku, to ul. Szczepanika to też "Rynek"? Ciekawe.

  Zgłoś nadużycie PrzeSzczep wtorek, 05, lipiec 2011 16:02 Link do komentarza
 • warszawiaczek jeden

  Starówka jest w Warszawie!!!!

  Nadużywa się tej nazwy ostatnio

  Zgłoś nadużycie warszawiaczek jeden wtorek, 05, lipiec 2011 15:18 Link do komentarza
 • politolog

  Panie Dymiński polecam poczytać trochę na temat funduszy unijnych a w szczególności o RPO. To co Pan napisał powyżej mocno odbiega od rzeczywistości. To jest kolejny artykuł w którym mija się Pan z prawdą :/. Pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale bez przesady żeby pisać takie dyrdymały :/.

  Zgłoś nadużycie politolog wtorek, 05, lipiec 2011 12:39 Link do komentarza
 • aa

  Starówka mu si być stara w tym jest jej urok.

  Zgłoś nadużycie aa wtorek, 05, lipiec 2011 02:07 Link do komentarza
 • Misha

  Ta latarnia rządzi! Kto tam ten kabel zawinął? Co to jest? Turyści muszą mieć ubaw.

  Zgłoś nadużycie Misha poniedziałek, 04, lipiec 2011 21:47 Link do komentarza
 • Gizmo

  Niestety jeszcze wiele wody w Wisłoku upłynie zanim Krosno zacznie przyciągać turystów.

  Ale plus za tą wieżę, to już dawno trzeba było ogarnąć.

  Zgłoś nadużycie Gizmo poniedziałek, 04, lipiec 2011 20:41 Link do komentarza
 • Tatar

  Linka wysłać radnym i zarzadowi województwa!

  Zgłoś nadużycie Tatar poniedziałek, 04, lipiec 2011 18:33 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?