KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pierwszy dzwonek

Jutro rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012. Krośnieńskie szkoły, przedszkola i żłobki cieszą się dużym naborem. Miasto realizuje liczne inwestycje, których celem jest poprawa warunków i poziomu nauczania. Same realizowane w tym roku remonty kosztować będą prawie 2 mln złotych.

REKLAMA


Pomimo niżu demograficznego, sytuacja w krośnieńskich szkołach nie należy do złych. Wynika to ze skutecznej realizacji planu uczynienia naszego miasta „centrum edukacyjnym” dla regionu. Przykładowo do szkół ponad-gimnazjalnych zapisało się w tym roku 1804 uczniów, to tylko o 31 mniej niż w roku ubiegłym.

Inwestycje
Największą inwestycją w edukację jest budowa centrum kształcenia zawodowego przy ZSP nr 3 („popularnie „Mechanik”). Centrum ma w niedalekiej przyszłość umożliwiać zdobywanie umiejętności i certyfikatów związanych z nowoczesnymi technologiami, w tym mechanika lotniczą.

alt

Jest na to zapotrzebowanie – mówi zastępca prezydenta, Bronisław Baran – tam również będzie można zrobić kursy doszkalające dla dorosłych – dodaje B. Baran. Jest to jedno z działań ukierunkowanych na rozwój kształcenia zawodowego. Koszt Centrum, to ponad 12 mln złotych, w tym tylko 3 mln to środki gminy. Reszta pochodzi z dofinansowania.

Inną dużą inwestycja jest budowa długo oczekiwanej sali gimnastycznej przy SP nr 5 (Suchodół). Koszt tej inwestycji to ponad 2,8 mln zł, przy czym 900 tyś pochodzi z dofinansowania. Obie największe inwestycje zakończone zostaną w 2012 roku.

Żłobki i przedszkola
Dużym zainteresowaniem cieszą się otwarte oddziały „żłobka miejskiego”. Zapisano do nich łącznie 102 dzieci. Krosno ma 2 oddziały przy przedszkolu nr 3, 1 oddział przy przedszkolu nr 5  i 1 oddział przy przedszkolu nr 8. wiceprezydent Baran zapowiada, że jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, to miasto gotowe jest otworzyć kolejny oddział przy przedszkolu nr 2.
Dzieci zapełniły również oddziały przedszkolne. – Zostało już tylko 6 wolnych miejsc – powiedział wiceprezydent. Do przedszkoli przyjęto 1403 dzieci.

Redukcja etatów
Pomimo dużego naboru 60 nauczycieli zagrożonych jest tym, że ich umowy nie zostaną przedłużone. Wszystko się okaże, gdy znany będzie rzeczywisty poziom przyjęć do szkół. Wspomniani nauczyciele stale są w kontakcie z dyrektorami placówek. 16 innych nauczycieli odeszło z pracy z innych przyczyn, np. na emeryturę czy rentę. W sumie w krośnieńskiej edukacji w roku szkolnym 2011/2012 będzie 1000 etatów pedagogicznych (zatrudnionych osób będzie więcej).

PD
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: PD

3 komentarzy

 • ja

  Jasne - remontują w Mechaniku, a za kilka lat kolejna "Biedronka". tak jak było z warsztatami w "Naftówce".

  Zgłoś nadużycie ja czwartek, 01, wrzesień 2011 04:20 Link do komentarza
 • Absurd

  Absurdem było pchanie się wszystkich na studia i to humanistyczne. "co czwarty młody Polak na studiach" - bzdura!! Teraz trzeba odbudować szkolnictwo w technikach i w szkołach zawodowych. Dobry ruch z mechanikiem! gratulacje!

  Zgłoś nadużycie Absurd środa, 31, sierpień 2011 19:20 Link do komentarza
 • ha

  Już "pohofmaniło" i zbaranieliście ?

  Zgłoś nadużycie ha środa, 31, sierpień 2011 16:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?