KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Mechanik" lotniczy

Szkolenie specjalistów od techniki lotniczej wkrótce wzniesie się na nowe poziomy. Aktualnie trwa budowa „Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie” przy ZSP nr 3 („Mechanik”). Będą z niego korzystać nie tylko uczniowie tej szkoły.

REKLAMA


alt
Przyszły obiekt Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie

Głównym beneficjentem projektu wartego ponad 12,5 mln złotych jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, czyli „Mechanik”.
- Jest to projekt, który tworzył się przez wiele lat. Powstał dzięki temu, że należymy do Stowarzyszenia Dolina Lotnicza – mówi dyrektor Zespołu Szkół, Bogdan Adamski.

alt
Bogdan Adamski - dyrektor krośnieńskiego "Mechanika"

Dolina Lotnicza  zrzesza przedsiębiorstwa produkujące dla branży lotniczej. Od 2005 roku współpracuje ze szkołami zawodowymi, które mogą kształcić dobrze przygotowane kadry dla tych firm. – Przedsiębiorcy często wtedy podkreślali, że absolwent szkoły średniej, zawodowej, nie jest dobrze przygotowany do pracy w firmie – mówi dyrektor B. Adamski – musi jeszcze przejść jakiś kurs przygotowawczy, żeby dobrze pracować. Stąd pojawił się ten pomysł stworzenia projektu, który wyposaży szkoły zawodowe w sprzęt dydaktyczny wysokiej klasy – dodaje B. Adamski, podkreślając, że dzięki temu szkoły mogą kształcić dla firm z danego terenu. – Szkoła też jest częścią rynku, kształci dla rynku pracy – mówi B. Adamski. Z tego powodu „Mechanik” między innymi współpracuje z Doliną Lotniczą i kształci wykwalifikowaną kadrę dla firm z branży lotniczej w regionie podkarpackim.

alt
Nowe obiekty tworzone są na bazie istniejących pawilonów dydaktycznych.

Nie tylko samochody
Szkoła od lat skupiała się głównie na kształceniu techników mechaników i mechaników samochodowych. Na tym polu ma niemałe sukcesy. Reprezentacja szkoły regularnie zajmuje czołowe miejsca w kraju w ogólnopolskich turniejach motoryzacyjnych. Uczniowie szkoły często zdobywają I Miejsce w tego typu rywalizacji (Mechanik - najlepsza szkoła samochodowa w Polsce w 2010). - Od kilku lat uruchomiliśmy nowe kierunki kształcenia związane z postępem cywilizacyjnym ale również z potrzebami kadrowymi naszego Regionu. Tak powstał kierunek: „Technik Mechatronik” i kształcenie operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie - Tego potrzebowały przedsiębiorstwa Doliny Lotniczej, a zwłaszcza Goodrich krośnieński i WSK Rzeszowski – dodaje dyrektor. Ponadto uruchomiono specjalność „Odnawialne źródła energii” oraz od 3 lat specjalność „Technik Mechanik Lotniczy”. Jest to jedna z ważniejszych i bardziej priorytetowych specjalności ze względu na dynamiczny rozwój lotnictwa.

alt

Przygotowania do uruchomienia tego kierunku trwały dwa lata. W ubiegłym roku, jako pomoc dydaktyczną, sprowadzono samolot TS-11 „Iskra” z pełna awioniką (TS-11 Iskra wspiera krośnieńskiego "Mechanika") oraz (w pełni sprawne!) silniki samolotów Iryda i Iskra. W 2009 roku ten leciwy samolot jeszcze latał w Szkole Lotniczej w Dęblinie.

Otwarcie 1 września 2012
„Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie” oznacza powstanie nowych pracowni, nowych laboratoriów. Samo ich wyposażenie warte będzie ponad 6 mln złotych. – Będzie to sprzęt techno-dydaktyczny o najwyższych parametrach – podkreśla dyrektor ZSP nr 3. Oficjalne otwarcie i uruchomienie nowych pracowni ma nastąpić 1 września przyszłego roku. Będzie to obiekt unikatowy w tej części kraju. Na podobnym poziomie będą np. pracownie w Mielcu, jednak, nie aż tak otwarte na branżę lotniczą.

alt

Nowe obiekty tworzone są na bazie istniejących pawilonów dydaktycznych Zespołu Szkół. – Chcemy, żeby nasz absolwent nie miał problemów ze znalezieniem zatrudnienia – podkreśla dyrektor.
Inwestorem ponoszącym niemały wysiłek finansowy jest gmina Krosno. Ponad 3 mln to wkład własny gminy. Pozostałe pond 9 mln pochodzi z dofinansowania. Cały projekt przygotowały władze Krosna. Dopiero wiosną tego roku było pewne, ze uda się to zadanie zrealizować.

alt

Współpraca z PWSZ, Aeroklubem i Urzędem Pracy
- Kursy i szkolenia dla dorosłych prowadzimy co najmniej od czterech lat - mówi dyrektor B. Adamski. Dzięki temu swoje kwalifikacje mogą podnosić pracownicy firm, ale także bezrobotni, którym dodatkowe umiejętności mają pomóc w znalezieniu pracy. – Taka jest idea, aby w powstającym ośrodku mogli się kształcić ci, którzy już pracują w firmach, a chcą rozwijać kwalifikacje i doskonalić swoje umiejętności – podkreśla dyrektor. Dzięki temu szkoła stale współpracować będzie z branżą lotniczą. Dodatkowo przy wsparciu Aeroklubu uczniowie szkoły mają umożliwione szkolenie szybowcowe.

alt

W warsztatów ZSP nr 3 korzysta również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Pod niektórymi względami obie placówki korzystają z tej samej kadry. Uczniowie „Mechanika” zachęcani są do kontynuowania edukacji na kierunku Mechanika i budowa maszyn, gdzie również powstała specjalizacja „Mechanika Lotnicza”.

W nawiązaniu do bogatej tradycji lotniczej Krosna, rozwój kształcenia lotniczego w „Mechaniku” i na PWSZ z założenia ma być powiązany z rozbudową krośnieńskiego lotniska i firm z branży lotniczej, które mają zostać skupione w jego otoczeniu (Krosno w mieleckiej SSE).

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?