KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Złom zostanie usunięty

Rada Miasta Krosna podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonywania dyspozycji usunięcia pojazdu. Pojazdy powodujące zagrożenie lub porzucony „złom” będzie usuwany na koszt właściciela.

REKLAMA


alt

- Kto te pojazdy usuwa? Jakie zyski z tego tytułu ma samo miasto?pytał radny Kazimierz Mazur (Klub PiS).

alt- Pojazdy usuwa podmiot, który ma odpowiedni sprzęt, uprawnienia i zostanie wybrany w postępowaniu publicznym w drodze konkursu lub przetargutłumaczył prezydent Piotr Przytocki Trudno powiedzieć czy w ogóle będzie zysk. Na pewno będziemy mieli załatwiony problem, który do dzisiaj był trudny do załatwieniadodał prezydent - Problem w mieście występuje. Są samochody, które są ewidentnym złomem, a nie ma kto ich dotknąć. Blisko rok trzeba było się procesować, żeby można było w sposób zgodny z prawem usunąć ten złom z ulicy przybliżał sytuację prezydent Przytocki.

- Czy ja dobrze rozumiem, że nawet przy tych maksymalnych stawkach możemy do tego dopłacać?dopytywał radny Mazur. – Może się tak zdarzyć, bo może być niewypłacalny dłużnik, który powie: „nic nie mam, babcia ma wszystko”. Tak było już z dłużnikami, czasem spadają te koszty na gminę, to jednak nie jest regułamówił prezydent.

Od dnia 21 sierpnia 2011 r. usuwania pojazdów z dróg oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych zgodnie z art. 130a ust. 1 i 2 i przechowywanych do czasu ich odbioru przez właścicieli należy do zadań własnych powiatu (Krosno jest miastem na prawach powiatu).

Zgodnie z art. 130a ustawy Prawa o ruchu drogowym, pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:
1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.
2) nie okazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju;
3) przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliska drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu;
4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej
5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

alt

Co więcej, pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:
1) Kierowała nim osoba:
a) Znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.
b) Nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu.
2) Jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenia drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

alt

Skutki finansowe wejścia w życie zmian w tej ustawie są trudne do określenia, gdyż nie znana jest ilość pojazdów, które zostaną odholowane na parking. Nie wiadomo też, ile pojazdów nie zostanie odebranych z parkingu i na ile obciąży to budżet miasta. Z tych powodów przyjęto maksymalne stawki opłat wynikające z rozporządzenia. Dochody z tego tytułu po odjęciu kosztów płaconych podmiotowi zewnętrznemu za usuwanie i przechowywanie pojazdów, powinny pokryć koszty związane z postępowaniami o przepadek pojazdu na rzecz miasta, jego oszacowania lub kasacji, jak też pokryć koszty usuwania i przechowywania pojazdów, w stosunku do których nie można będzie ustalić właściciela pojazdu lub wyegzekwować należności.

Za rower i materiały niebezpieczne
Wysokość opłat za usunięcie pojazdu na koszt właściciela:

1) Rower lub motorower – 100 zł.
2) Motocykl – 200 zł.
3) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony – 440 zł.
4) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 7,5 tony – 550 zł.
5) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony do 16 ton – 780 zł.
6) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton – 1150 zł.
7) Pojazd przewożący materiały niebezpieczne – 1400 zł.

alt

Wprowadzono również opłaty za przechowywanie pojazdu usuniętego na koszt właściciela, na parkingu strzeżonym. Za każda dobę właściciel będzie musiał zapłacić:
1) za rower lub motorower – 15 zł.
2) Motocykl – 22 zł.
3) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony – 33 zł.
4) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 7,5 tony – 45 zł.
5) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony do 16 ton – 65 zł.
6) Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton – 120 zł.
7) Pojazd przewożący materiały niebezpieczne – 180 zł.

Uchwałę rada Miasta przyjęła większością głosów „za”: 18 przy 1 wstrzymującym się.

Radny Stanisław Czaja (Klub Samorządowy) przy okazji tej uchwały zwrócił uwagę na problem samochodów dostawczych parkujących na parkingach osiedlowych. Apelował, żeby Straż Miejska na to reagowała. Zdaniem radnego,  samochody te często przekraczają dopuszczalne limity wymiarów i tonażu. Jednak z powodu właściwego oznakowania Policja i Straż Miejska nie zawsze mogą skutecznie interweniować na terenie parkingów należących np. do Spółdzielni Mieszkaniowej.

Piotr Dymiński
Foto: Łukasz Jaracz, stock

 • autor: Piotr Dymiński

4 komentarzy

 • mazurek

  Pan Mazur ma manię podejrzliwości, czy tylko go interesuje kasiora,bo nie zauwaza zadnego innego problemu?
  Z tymi samochodami dostawczymi to Pan Czaja ma racje, edek z fabryki kredek to jego stały opluwcz, oprocz tego jak Czja z PiSem walczył przeciw kasynu

  Zgłoś nadużycie mazurek poniedziałek, 31, październik 2011 10:26 Link do komentarza
 • Sławomir

  Pan Czaja powinien schować głowę w piasek, niczym struś....
  nie wiem jak może nie widzieć tego jak ludzie się z niego nabijają i za jakiego błazna go mają...

  Zgłoś nadużycie Sławomir niedziela, 30, październik 2011 22:28 Link do komentarza
 • machnowka

  Edek z fabryki kredek nie boisz się czajiiiii - odważny jesteś- brawo, a jak myślisz - czy milicjanta w spoczynku (bo tak się chyba teraz nazywa emerytów), który donosi ( cyt.;Zdaniem radnego, samochody te często przekraczają dopuszczalne limity wymiarów i tonażu) to kablowanie, wspólpraca, czy akcja obywatekska.

  Zgłoś nadużycie machnowka niedziela, 30, październik 2011 00:32 Link do komentarza
 • edek z fabryki kredek

  Ten Pan Radny Czaja, jak ja widze jak on walczy o miasto, o mieszkańców, o kościół, o pracę dla osób, o czystość, mundury...
  widzę w nim przyszłego Prezydenta Krosna gdy Przytocki już nie bedzie mógł sprawowac funkcji prezydenta;
  panie Czaja, gdyby było więcej takich byłych milicjantów tak blisko kościoła...ehhh jaki ten świat byłby piękny i wspaniały
  i nie przeszkodzą w tym żadne piekarnie

  a może by tak wprowadzić w krośnieńskich szkołach przedmiot: PIELGRZYMKARSTWO i jako obowiązkowy na maturze-powołano by SPECJALNĄ KOMISJĘ oceniającą zaangażowanie ,śpiew, szybkość marszu, usłużnośc społeczną, itp

  Zgłoś nadużycie edek z fabryki kredek sobota, 29, październik 2011 17:06 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?