KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno podnosi podatki

Radni Klubu Samorządowego wygrali ubiegłoroczne wybory pod wieloznacznym hasłem: „Miastu i jego mieszkańcom”. Tym razem, na ostatniej sesji Rady Miasta „samorządowcy” podnieśli mieszkańcom podatki od nieruchomości. Więcej może zapłacić też szpital.

REKLAMA


Zmiana uchwały podatkowej przeszła na sesji właściwie bez żadnej dyskusji. Argumenty przeciwko podniesieniu podatków przedstawiła opozycja (Klub Prawa i Sprawiedliwości), jednak zwolennicy podwyżek (Klub Samorządowy) nie podjęli tematu, poza jedną sprzeczką nikt nie odpowiedział, głosowanie przeprowadzono bez wymiany argumentów.

alt

Przewodniczący przerywa wypowiedź
Jako pierwszy głos zabrał radny PiS, Wojciech KolankoMówimy o uchwale podnoszącej podatki – zaczął. Przewodniczący Stanisław Słyś (Klub Samorządowy) wszedł mu w słowo – Podwyższającej? Nie, to nie jest uchwała w sprawie podwyższenia podatków, tylko uchwała w sprawie podatku od nieruchomości – podkreślał przewodniczący Rady, S. Słyś. – To jest równoznaczne z podwyżką – ripostował radny Kolanko. Przewodniczący nie ustępował – Pan Radny słyszał, cena żyta obniżyła się – tym samym przewodniczący nawiązywał nie do omawianego w tym momencie projektu, tylko do jednej z kolejnych uchwał, dotyczącej podatku rolnego. Dopiero po tej krótkie sprzeczce radny Kolanko mógł przedstawić swoje stanowisko bez przerywania wypowiedzi.

„Nie obciążajmy mieszkańców”
alt- Wszyscy państwo wiecie, jaka jest obecna sytuacja gospodarcza kraju i Europy. Ma to ogromny wpływ na sytuację rodzin i mieszkańców. Myślę, że zbliżający się kryzys nakłada również obowiązek na Radę Miasta, aby w jakiś sposób włączyła się w zmniejszenie ewentualnych skutków tego kryzysu dla mieszkańców i przedsiębiorców mówił radny PiS. Następnie stwierdził, że wzrastają ceny energii, ceny benzyny – Te czynniki mają wpływ na koszty prowadzonej działalności, koszty utrzymania. Myślę, że radni w tym momencie powinni się zastanowić czy w takiej trudnej chwili budżety przedsiębiorców i mieszkańców obciążać wzrostem podatków od nieruchomości – argumentował W. KolankoW związku z powyższym, chciałbym wnioskować i apelować o to, by utrzymać podatki na obecnym poziomie – na podsumowanie powiedział – Dla budżetu miasta, który ma się całkiem nieźle nie będzie to miało drastycznych skutków. Natomiast dla mieszkańców może się to okazać istotne.

„Szukajmy oszczędności”
altJako kolejny, argumenty przedstawiał radny Janusz Hejnar, również z Klubu PiS – Obawiam się, że ta uchwała przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jako przedsiębiorca spodziewam się, że nastąpi podwyżka składek na ZUS. Będzie to kolejne obciążenie dla przedsiębiorców, a wszyscy chcemy, żeby przedsiębiorcy zwiększali zatrudnienie. Podwyżka podatków przyczyni się do wzrostu bezrobocia i ucieczki młodych mieszkańców z naszego miasta – mówił radny HejnarPanie prezydencie, uważam, że nie należy podnosić podatków, zostańmy przy tym, co jest. Nie sięgajmy do kieszeni podatnika, szukajmy oszczędności – podsumowywał radny Klubu PiS.

Radny Kazimierz Mazur (także Klub PiS) pytał o konsekwencje finansowe uchwały. Odpowiedziano, że wzrost podatków od nieruchomości może przynieść dodatkowy 1 milion złotych do budżetu (budżet Krosna w 2011 roku to ponad 240 mln złotych). Nie było innych głosów w tej dyskusji.

alt

Podwyżki przy kawie, ale bez dyskusji
Radni głosowali w sprawach podatków racząc się kawą, herbatą i napojami na koszt miasta i jego mieszkańców. 11 głosów „za” - cały Klub Samorządowy, 6 głosów „przeciw” cały Klub PiS i 3 „wstrzymujących się” Klub PO (nieobecny radny I. Kwieciński z PO).

Wzrost podatków od budynków lub ich części:

 • mieszkalnych z 0,67 zł podniesiono do 0,70 zł za 1m2.
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej z 19 zł podniesiono do 20 zł za 1m2.
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym z 9,82 zł podniesiono do 10,24 zł.
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń:
  a) w części dotyczącej realizacji stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych szpitalnych na bazie funkcjonujących oddziałów – od 1m2 powierzchni użytkowej z 1,35 podniesiono do 1,41 zł
  b) pozostałych – od 1m2 powierzchni użytkowej z 4,27 podniesiono do 4,45 zł.
 • pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – od 1m2 powierzchni użytkowej z 4,60 zł podniesiono do 4,79 zł.

Wzrost podatków od gruntów:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – od 1m2 powierzchni z 0,76 zł podniesiono do 0,79 zł
 • pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych – od 1ha powierzchni z 4,14 podniesiono do 4,33 zł
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – od 1m2 powierzchni z 0,27 zł podniesiono do 0,28 zł.

Bez zmian w porównaniu do 2010 roku pozostawiono podatki od budowli, w tym od sieci kanalizacyjnych i przepompowni ścieków, przy czym w tak zwanym „uzasadnieniu uchwały” napisano, że; „Obniżenie stawki podatku od nieruchomości od budowli sieci kanalizacyjnych do 1% ich wartości, przełoży się w większości na stawki taryfowe dla mieszkańców”. Nadal całkowicie zwolnione z podatku od nieruchomości pozostały budynki lub ich części, a także grunty zajęte na potrzeby domów pomocy społecznej oraz te zajęte na cmentarze i domy przedpogrzebowe.

Równocześnie w uchwale wprowadzono zwolnienie z podatku od nieruchomości dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, na których urządzone są parki miejskie i ogrody jordanowskie, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Piotr Dymiński
Foto: archiwum, Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

13 komentarzy

 • Zdzierstwo

  Ochydne świnie z UM - Fajnie jest podnosić sobie w ten sposób PREMIE? Ja NIE płace, nie zgadzam się na to i gnojom z UM mówie WON!

  Zgłoś nadużycie Zdzierstwo piątek, 02, marzec 2012 13:32 Link do komentarza
 • p

  Moja propozycja na podratowanie budżetu miasta to wygonić na emerytury pracujących emerytów

  Zgłoś nadużycie p poniedziałek, 05, grudzień 2011 00:32 Link do komentarza
 • PIODEC

  A co tam podatki. Przytocki zatrudnił sobie do swojego biura 4 osoby. Na to pójdą nasze podatki.
  Nie ważne ile to kosztuje.


  -- -- FRAGMENT KOMENTARZA ZOSTAŁ USUNIĘTY PRZEZ MODERATORA, JEGO TREŚĆ NARUSZA PRYWATNOŚĆ OSOBY WYMIENIONEJ W TREŚCI. -- --

  Zgłoś nadużycie PIODEC środa, 30, listopad 2011 14:58 Link do komentarza
 • ...

  Tak niech rada cała podnosi podatki, oni nie zarabiają po tysiąc złotych, kto się będzie martwił średnio zamożnymi a raczej biednymi mieszkańcami, jak sami o siebie się nie zatroszczymy to władza tego nie robi.

  Zgłoś nadużycie ... wtorek, 29, listopad 2011 18:43 Link do komentarza
 • My

  Klub Samorządowy to butna banda nie licząca się z mieszkańcami i z opozycją. Dziwię się, że jeszcze za Radę Miasta nie podejmują uchwał na swoich posiedzeniach,bo opozycja i tak nie jest w stanie przegłosować niczego.
  Proponuję Państwo Samorządowcy : podejmijcie (na Klubie) uchwałę o czasie trwania Sesji nie dłuższym niż 15 minut! W tym czasie Słyś zdąży przeczytać wszystkie wasze uchwały.Potem już tylko do kasy po dietę i do domu! Kolanko nawet gęby nie zdąży otworzyć, ale po co wam dyskusja,przecież wszystko wiecie najlepiej. Do następnych wyborów.

  Zgłoś nadużycie My wtorek, 29, listopad 2011 14:45 Link do komentarza
 • Karol Andrzejewski

  Co za artykuł! A gdzie uzasadnienie uchwały i argumenty klubu samorządowego? Czy ten co to pisał, to nie przypadkiem były kandydat do rady miasta z pisu? Dlaczego ten dziennikarzyna nie był na komisji finansów, tylko ulega teatrowi politycznemu Kolanki? Wiadomo, jego koleś. Propaganda pisowska i tyle. Ciesze sie, ze przypomnial haslo klubu samorzadowego, juz wiem dzieki komu mamy piekny most na Niepodleglosci.

  Zgłoś nadużycie Karol Andrzejewski poniedziałek, 28, listopad 2011 23:37 Link do komentarza
 • emilly

  Popieram opinię radnego Janusza Hejnara !!!

  Zgłoś nadużycie emilly poniedziałek, 28, listopad 2011 23:30 Link do komentarza
 • podat NIK

  To się nazywa przyciąganie inwestycji.... nikt tutaj nie zainwestował oprócz śmiesznych biedronek od 10 lat. Teraz tym bardziej nie ma na co liczyć.
  Władza dba tylko o siebie swoich znajomych.
  Przykład - prezes centrum dziewictwa szkła... A za rok huty może nie być...
  Centrum dziedzictwa nie ma jeszcze fundamentów ale ma trzeciego prezesa. Kolejny chory pomysł władz i zabawa za pieniądze podatnika bo ten twór na pewno sam się nie utrzyma.

  Zgłoś nadużycie podat NIK poniedziałek, 28, listopad 2011 21:00 Link do komentarza
 • gospalk

  I znowu dyskusja ie na temat........Tematem sa podwyżki...czyli kolejne zlodziejstwo kosztem najuboższych...wiec chyba dożyje czasow wyjscia ludu na ulice...panowie wlodarze...A swoje urazone ego nie musicie panowie poprawiać wpisami na portalu...no chyba ze to dobra bezpłatna terapia...Zajmijcie ise sprawami ludzi, zwykłych mieszkanców.

  Zgłoś nadużycie gospalk poniedziałek, 28, listopad 2011 08:35 Link do komentarza
 • PD

  Żeby była jasność, Klub PO za podwyżką nie głosował. Jest o tym w artykule - Klub PO "wstrzymał się", a do nich chyba najbardziej pasuje określenie "liberałowie". Za podwyżką głosował Klub w którym mamy byłe PZPR, a nawet MO. Także osoby startujące kiedyś z SLD, co najmniej jeden były szef koła Unii Wolności w Krośnie (chyba, że to jego elKopyt miałeś na myśli pisząc "liberałowie"??).

  Szanowny Waldemarze, wyzwiskami się nie przejmuję. Proszę tylko nie pomawiać radnych o to, ze w czasie kryzysu zajadają ciasteczka. Tego już nie ma. To taka zmyłka, czy dawno pan nie był na sesji?

  Z dedykacją dla anonimów: http://piotrdyminski.pl/2011/11/28/misiek-przedstaw-sie/

  Zgłoś nadużycie PD poniedziałek, 28, listopad 2011 02:20 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?