KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Najlepsze firmy podkarpackiego trójmiasta

Pokazanie potencjału gospodarczego Jasła, Krosna i Sanoka było celem pierwszej edycji konkursu Lider Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta: Jasła, Krosna i Sanoka. W piątek, 2 grudnia, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza wręczono statuetki najlepszym firmom. Laureatami zostali: w kategorii firm mikro - Makora Krośnieńska Huta Szkła S.A. z Tarnowca, w kategorii firm małych - Pelmet spółka jawna w Krościenku Wyżnym, w kategorii firm średnich - Fabryka Armatur „Jafar” S.A. w Jaśle, w kategorii firm dużych - Rafineria Nafty Jedlicze S.A.

REKLAMAIdea nawiązania współpracy pomiędzy Jasłem, Krosnem a Sanokiem pod nazwą Podkarpackie Trójmiasto zrodziła się kilka lat temu. Umowę intencyjną o współpracy podpisali Andrzej Czernecki - burmistrz Jasła, Piotr Przytocki – prezydent Krosna i Wojciech Blecharczyk – burmistrz Sanoka.

alt

Współpraca i wymiana doświadczeń
Założeniem przy tworzeniu „Podkarpackiego Trójmiasta” była wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki, kultury, turystyki i promocji oraz współpraca ponadregionalna na rzecz rozwoju miast.

Te trzy miasta wspólnie z partnerami ukraińskimi zrealizowały pierwszy projekt unijny „Podkarpackie Trójmiasto. Współpraca polsko - ukraińska”. W ramach projektu zorganizowano trzy czterodniowe konferencje, powstały foldery i ulotki o „Podkarpackim Trójmieście”, a także Strategia Współpracy.
Potem przez jakiś czas niewiele się działo. Nie było wspólnych projektów i działań.

Idea nieco odżyła, kiedy to w 2010 roku z inicjatywy naszego tygodnika zorganizowano po raz pierwszy Plebiscyt na Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów Podkarpackiego Trójmiasta. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
W ostatnim czasie coś drgnęło w pomyśle na wspólne działania. Jasło, Krosno i Sanok połączyły siły przygotowując wspólną ofertę dla mieszkańców i turystów.

Potencjał gospodarczy
Te trzy miasta chcą wykorzystać także swój potencjał gospodarczy. Nasz tygodnik przy współudziale włodarzy Jasła, Krosna i Sanoka wyszedł z inicjatywą organizacji dla firm z naszego regionu konkursu Lider Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta. – Inicjatywa ta ma na celu pokazać pozytywny wpływ lokalnych przedsiębiorców, bez których nie byłby możliwy wzrost gospodarczy naszego regionu, a co za tym idzie nowe miejsca pracy mówi Tadeusz Więcek, pomysłodawca konkursu i prezes zarządu Tygodnika Regionalnego „Nowe Podkarpacie”.

Liderzy biznesu

Finał I edycji konkursu Lider Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta: Jasła, Krosna i Sanoka odbył się w piątek, 2 grudnia, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego ,,Jazz bez…”. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 31 firm. Na podstawie ankiet nadesłanych przez przedsiębiorstwa Kapituła konkursu w składzie: Piotr Przytocki – prezydent miasta Krosna, przewodniczący kapituły, dr Elżbieta Cipora – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku, Andrzej Czernecki – burmistrz miasta Jasła, Waldemar Och – sekretarz miasta Sanoka, Paweł Polański – Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle, prof. dr hab. Maria Ruda – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Tadeusz Więcek – prezes zarządu Tygodnika Regionalnego „Nowe Podkarpacie” i Lesław Wojtas – prezes zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, dokonała oceny firm i wyłoniła laureatów w czterech kategoriach: firmy mikro, małe, średnie i duże za 2010 rok. Przy ocenie kapituła brała pod uwagę: dynamikę obrotów, rentowność sprzedaży, wartość inwestycji, otoczenie gospodarcze, innowacyjność i nowoczesność technologii, systemy jakości, wyróżnienia, nagrody, certyfikaty i wpływ na środowisko.

W kategorii firm mikro zwyciężyła Makora Krośnieńska Huta Szkła SA z Tarnowca; w kategorii firm małych: Pelmet spółka jawna w Krościenku Wyżnym; w kategorii firm średnich: Fabryka Armatur „Jafar” SA w Jaśle; w kategorii firm dużych: Rafineria Nafty Jedlicze SA. - Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. To wyróżnienie waszej pracy, dbałości o prowadzenie biznesugratulował wyróżnionym prezydent Krosna Piotr Przytocki.

alt

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, a także grawertony dla laureatów i dyplomy dla dwunastu wyróżnionych firm ufundował marszałek województwa podkarpackiego.

Wyróżnienia
W każdej kategorii przyznano także wyróżnienia. Wśród firm mikro wyróżniono: Impuls z Tarnowca, Konsorcjum Olejów Przepracowanych z Jedlicza, Witkowska - Pośrednictwo Ubezpieczeniowe w Sanoku. W kategorii firm małych doceniono: EAE Elektronik z Sanoka, Petrosoft.pl w Jaśle, Greinplast Podkarpacie, Firmę Herb spółka z o.o. w Sanoku. Z kolei wśród firm średnich wyróżniono: Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Jasienica Rosielna, Trans-Wiert w Jaśle, Krosglass z Krosna, a w kategorii firm dużych: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie, Uzdrowisko Rymanów.

- Ta nagroda to przede wszystkim dostrzeżenie, że Podkarpackie Trójmiasto i ziemie związane z tymi miastami to bardzo bogate tradycje przemysłowe. W przypadku Sanoka, te kilka tysięcy podmiotów gospodarczych daje nie tylko zatrudnienie, ale też podatki, z których żyje miasto. Lider Biznesu w sensie promocji gospodarczej to firma, która doskonale daje sobie radę na rynku, zatrudnia ludzi, jest mocna i myśli do przodu, a my jako gospodarze miast serdecznie dziękujemy za to co firmy robią dla naszych miast, powiatów i w ogóle tutaj na południu województwa. Bo to nie tylko piękna przyroda, historia, etnografia, to również gospodarka, a gospodarka to łańcuch napędowy do rozwoju naszych miastmówił Wojciech Blecharczyk, burmistrz Sanoka. - Poprzez tę nagrodę mieliśmy możliwość integracji tego środowiska. Poznajemy swoją siłę, firmy które są blisko. To obraz tego miejsca w Polsce i na Podkarpaciu, nie tylko z potencjałem turystycznym, ale też gospodarczymdodał Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

alt

Promocja w Brukseli
Podczas gali marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta zapewnił, że będzie promował Podkarpackie Trójmiasto w Brukseli 24 stycznia 2012 roku, ponieważ województwo podkarpackie przejmuje przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej. - Mam zamiar promować tego typu przedsięwzięcia i wydaje mi się, że trzeba przełamać pewne stereotypy mówiące o tym, ze Podkarpacie dzieli się na pewne ośrodki typowo przemysłowe, a biedniejsze rejony to południe województwa. Są firmy, które w kategoriach dużego przedsiębiorstwa, średniego, małego i mikro zasługują na wyróżnienie nie tylko tutaj w tym miejscu, ale również w kraju i Europie powiedział Mirosław Karapyta.

Dariusz Sobieraj, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego podkreślił społeczny wymiar biznesu: - Trzeba umieć dzielić się z innymi, to jest dla mnie bardzo ważne. W konkursie wzięły udział firmy, które również potrafią się dzielić z takimi instytucjami pożytku publicznego jakim np. jest szpital, stowarzyszenia. I to mnie jako radnego sejmiku województwa podkarpackiego najbardziej cieszy, że potrafią się dzielić tym co mają.

Konkurs zorganizowany przez naszą redakcję przy współudziale prezydenta miasta Krosna oraz burmistrzów Jasła i Sanoka odbywał się pod honorowym patronatem wojewody i marszałka województwa podkarpackiego. Mecenat nad pierwszą edycją konkursu sprawował Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Patronat medialny objęli TVP Rzeszów i Polskie Radio Rzeszów.

Marzena Miśkiewicz
Nowe Podkarpacie

  • autor: Marzena Miśkiewicz, Nowe Podkarpacie

1 komentarz

  • Rzeszowianka

    Super! Podkarpacie ma naprawdę bardzo wartościowe i profesjonalne firmy i na pewno warto to jak najelpiej wykorzystać i promować. Fajnie też, że powstają takie strony jak http://www.twojepodkarpacie.pl/ , gdzie znajduję się baza podkarpackich firm, co ułatwia zainteresowanym ich znalezienie. Podkarpackie firmy rosną w siłę i trzeba to rozwijać.

    Zgłoś nadużycie Rzeszowianka środa, 22, maj 2013 18:30 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?