KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wiadomosci/2012/01/26/a

Remont bez koparek

Dobiega końca remont kamienicy na rogu Rynku  i ul. Sienkiewicza. Prace obejmują nie tylko elewację, ale i zabezpieczenie uszkodzonego filara budynku. Wymaga to głębokich wykopów  prowadzonych ręcznie. Tymczasem zrezygnowano z wprowadzania ciężkiego sprzętu do prac przy wymianie sieci wodociągowej i kanalizacji w sąsiedztwie kamienicy.

REKLAMA


alt

O budynku zrobiło się głośno na początku sierpnia: zobacz Krecik i chaos w Rynku.
Struktura kamienicy została naruszona w wyniku poprzednio wadliwie wykonanych prac. Zabezpieczyłam budynek na własny koszt, nikt nie zapłacił mi odszkodowania. Teraz jestem wyjątkowo wyczulona na to, co tutaj się robi powiedziała wtedy Kamila Bogacka. Podkreślała przy tym: - Nie sprzeciwiam się wykonaniu tych prac, wymiana  kanalizacji jest niezbędna. Chcę jedynie, by prace były prowadzone zgodnie z prawem budowlanym i prawem o ochronie zabytków.

alt

Pani Kamila Bogacka stwierdziła, że jako właścicielkę kamienicy, nie poinformowano jej o terminie i sposobie prowadzenia prac – Wcześniej byłam informowana  o tym, że prace przy kanalizacji będą prowadzone w październiku. Nie wiem, co było przyczyną zmiany terminu. Nie zapoznano mnie z projektem, tak bym mogła pokazać go jakiemuś ekspertowi, by upewnić się, czy kamienica nie będzie  zagrożona. Myślę, że jako właścicielka powinnam być o takich rzeczach informowana.

W końcu na skutek interwencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, koparki zostały wycofane. Szukano innych sposobów na przeprowadzenie koniecznych prac. Jak dowiedzieliśmy się w MPGK, elementy sieci wodociągowej wymieniono metodami bezwykopowymi. W przypadku kanalizacji zastosowane zostanie inne rozwiązanie – Zmieniany jest projekt tak, żeby nie było konieczne prowadzenie wykopów w tamtym miejscu informuje Jan Guzik, dyrektor do spraw  technicznych w MPGK.

alt

Kamila Bogacka, właścicielka budynku, zwróciła się do władz miasta o sfinansowanie prac ratunkowych i remontowych przy zagrożonym narożniku kamienicy. Na poparcie swojego wniosku przedstawiła ekspertyzy: geologiczną i budowlaną wskazujące, że stan budynku jest skutkiem wadliwie wykonywanych prac w sąsiedztwie kamienicy.

Do UM Krosna wpłynęło łącznie kilkanaście wniosków od prywatnych właścicieli, o wsparcie remontów znajdujących się w mieście zabytków. Takich dotacji nie traktuje się jak „prezenty”, w myśl filozofii, że obiekt zabytkowy nie należy tylko do właściciela, a jest wizytówką miasta. – Zebrała się komisja, która oceniła wnioski pod względem merytorycznym powiedziała nam pani Marta Rymar, która z ramienia UM Krosna sprawuje pieczę nad zabytkami – w tym roku tylko trzech właścicieli nie otrzymało dotacji. W przypadku kamienicy przy ulicy Sienkiewicza, dotacja przeznaczona jest na remont i zabezpieczenie filarainformuje pani Marta. Prace prowadzone są pod jej nadzorem archeologicznym – Jestem obecna przy remoncie codziennie, nawet kilka razy dziennie. Wykonywane prace są dokumentowane mówi pani Marta.

{gallery}wiadomosci/2012/01/26/a{/gallery}
Prace przy zabezpieczeniu narożnika kamienicy.
Najgłebszy wykop wykonany ręcznie miła ponad 3,5 metra głębokości.

O to, by prace prowadzone były ręcznie zabiegała sama właścicielka budynku – To jest nie tylko moja własność, ale też własność Krosna, ja przecież tej kamienicy do Paryża nie zabiorę mówi pani Kamila BogackaJako właścicielka obiektu zabytkowego, jestem z mocy prawa zobowiązana, by o niego dbać. Cieszę się, że udało się dojść do porozumienia z władzami Miastadodaje pani Kamila.

Zakończenie remontu zbiegnie się z koncertem charytatywnym Silvana Zingg’a (Silvan Zingg, polska premiera w Krośnie!), który odbędzie się na krośnieńskich podcieniach, właśnie na rogu Rynku i ul. Sienkiewicza. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie „Czyń Dobro Mimo Wszystko”, którego prezesem jest pani Kamila Bogacka, właścicielka kamienicy.

Piotr Dymiński
Foto: Łukasz Jaracz, arch. Kamili Bogackiej

 • autor:

16 komentarzy

 • aro 4x3

  Z całym szacunkiem, ale pisząc rzeczy , którymi przyczynacie sie do włazenia w d**ę władzy jestescie ludzmi co to siebie mają za wielkich , a tak na prawdę jestescie czescia systemu i dajecie sie wykorzystywac.... w "wywiadzie opinio - twórczym"... boicie sie pissac prawde..... jk to DEZERTER spiewał.. "... boiie sie mowic ,boicie sie milczec...." pseudo ekipa rem-bud zcharatała sprawe i tyle niema to tamto.... a Ci co mowią ze teraz Krosno "WRESZCIE WYGLĄDA LEPIEJ" polecam wyjazd do KRakowa albo innego troszkę większego miasta.. sam pare lat temu skonczyłem studia ale z niesamowitą przyjemnoscią wracam tam gdzie byłem.... i czuje sie jak bym byl tam pierwszy raz.. zawszea cos sie zmienia... a tu .. w Krosnie.... to tylko pozory... ktos stara robic sie dobra mina do złej gry.... GRATULACJE panie prezydencie i pani "bogacka"... F>>>Y>> "A" ARO4X3

  Zgłoś nadużycie aro 4x3 poniedziałek, 13, luty 2012 01:17 Link do komentarza
 • Jagus

  Ladnie wyglada :)

  Zgłoś nadużycie Jagus piątek, 27, styczeń 2012 20:42 Link do komentarza
 • obserwator

  Kolejna kamienica jest wyremontowana i trzeba sie z tego cieszyć.Dzieki współpracy i wsparciu finansowym władz miasta i własnych srodków prywatnego własciciela udało sie to zrobić.Brawo Panie Prezydencie i brawo Pani Bogacka . Może wasza postawa zmobilizuje innych do działania z pożytkiem dla tego miasta.

  Zgłoś nadużycie obserwator piątek, 27, styczeń 2012 15:49 Link do komentarza
 • Jozin z bazin

  Pomyłka, chodziło mi o to drugie zdjęcie...

  Zgłoś nadużycie Jozin z bazin piątek, 27, styczeń 2012 11:20 Link do komentarza
 • Jozin z bazin

  Przepraszam, ale czy tam jest parking (pierwsze zdjęcie) ??

  Zgłoś nadużycie Jozin z bazin piątek, 27, styczeń 2012 11:20 Link do komentarza
 • ARO 4X3..

  Wszystko wszystkim... ale dzis (26.01.2012) wieczorem bylem bardzo blisko świerzo "odremontowanego" budynku..... niewiem kto i ile wzią w tym "wspaniałym" mieście w łape ale jak sie poświecą światła te zamontowane na elewacjach to widać ze firma (patrz WYKONAWCA) delikatnie to ujmując popier*olili wszystko..... sciana to jest jedna wielka fala!!! mniejsza z tym bo to dopiero jeden budynek... ale reszte pewnie "odremontują" ci sami FACHOWCY.. nasze wspaniałe Krosno bedzie wtedy jeszcze wspanialsze... jak skończą sie remonty dróg tez chyba bez uzycia koparek i przedewszystkim ROZUMU......

  Zgłoś nadużycie ARO 4X3.. piątek, 27, styczeń 2012 01:15 Link do komentarza
 • obcy

  W Krośnie nie brakuje kreatywnych ludzi .Chodzi oto aby dać im szanse i nie przeszkadzac. I miasto na tym zyska i piekny, może jeszcze smutny rynek róniez.Gdyby władze miasta czuły troczę "bliusa" to już dzis powinny dać propozycje objecia funkcji prezesa krosnieńskiej starówki Pani Bogackiej .A tej osobie pomysłów na pewno nie zabraknie a przy wsparciu władz, biznesu i własciceli budynków ,piekna starówka stanie sie sie perełka architektury,i miejscem spotkań Krośnian i nie tyko.Zostawmy tylko polityke z boku i tych wszyskich którzy potepiaja wszystko i wszystkichi anonomowo potrafia tyko obrażać.

  Zgłoś nadużycie obcy czwartek, 26, styczeń 2012 22:26 Link do komentarza
 • piotruś

  @tom - nie beknie, wykopów już nie ma, prace zostały zakończone. ;)

  Zgłoś nadużycie piotruś czwartek, 26, styczeń 2012 21:53 Link do komentarza
 • obcy

  Chodzi oczywiście o zaniepokojonego "BHP-owca z tego portalu . Nie lękaj sie - wszystko było pod kontrolą i szczęśliwie sie zakończyło .Pozdrawiam BHP z prawdziwymi uprawnieniami.

  Zgłoś nadużycie obcy czwartek, 26, styczeń 2012 21:52 Link do komentarza
 • acta

  Widzę, czytam, że niektórzy czytelnicy czują się bardzo swobodnie wypowiadając się w komentarzach. Szkoda że nie autoryzują się imieniem i nazwiskiem.
  Czytając poniższy komantarz, usera "xx" poczułbym się obrażony. Uważąm że spokojnie można ścigać za pomocą odpowiednich organów władzy takiego typu wpisy i ich autrów.
  Słowo "wariat" wedłu słownika, do którego odwołuje autora, oznacza: człowiek chory psychicznie, obłąkany, głupi, ktoś zachowujący się nieobliczalnie, niekonwencjonalnie, zwariowany, nierozważny.
  W internecie nie jest się ANONIMOWYM, nawet bez ACTA :)

  Zgłoś nadużycie acta czwartek, 26, styczeń 2012 21:52 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?