KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno w Brukseli

Podkarpackie Trójmiasto – Jasło, Krosno i Sanok prezentowały swoje walory turystyczne i gospodarcze w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Na zaproszenie Marszałka Mirosława Karapyty, Województwo Podkarpackie  promowało się przez pryzmat trójmiasta z południa Polski. 

 

REKLAMA


 

alt
Prezentacja wyrobów huty Józefina w Krośnie

Nasza siła tkwi we współpracy. Trzy blisko siebie położone miasta –Jasło, Krosno i Sanok, mają wiele cech wspólnych, ale każdy wyróżnia się czymś szczególnym. Łącząc siły tworzymy niezwykle atrakcyjną ofertę turystyczną. Już w sierpniu tego roku zapraszamy na cykl  imprez (trzy kolejne weekendy). Chcemy wypełnić czas odwiedzającym nas gościom, pokazać im to,  z czego słyną nasze miasta powiedział Piotr Przytocki Prezydent Krosna. Krosno to miasto szkła. W Brukseli prezentowaliśmy szklane wyroby lokalnych hut. Zaprosiliśmy również do powstającego w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła, którego otwarcie planowane jest na czerwiec tego roku dodał prezydent.

alt
Szkło artystyczne z pracowni Glass Studio Habrat

W Domu Polski Wschodniej  jeszcze przez trzy tygodnie obejrzeć będzie można  fotografie najpiękniejszych miejsc w Krośnie, a także fotografie ze sztandarowych imprez miejskich – Górskich Zawodów Balonowych i Karpackich Klimatów. Przejęcie koordynacji w Domu Polski Wschodniej uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu krośnieńskiego zespołu Jazz a vu - to trio, wykonujące muzykę jazzową, bluesową, etniczną i klezmerską.

alt

24 stycznia Podkarpacie przejęło rolę koordynatora prac Domu Polski Wschodniej w Brukseli. To wspólna siedziba pięciu województw Polski Wschodniej, które mają tu swoje biura regionalne i wspólną salę konferencyjno-wystawową.  Przez nadchodzący rok Podkarpacie odpowiadać będzie za koordynację działalności DPW. Marszałek Mirosław Karapyta chce do współpracy w korzystaniu z możliwości, jakie stwarza brukselskie przedstawicielstwo regionu, włączyć samorządy lokalne. Dzięki temu, na uroczystości objęcia przewodnictwa DPW przez Podkarpacie swoje walory kulturowe, turystyczne i gospodarcze zaprezentowały Krosno, Sanok i Jasło.

alt

Brukselska siedziba województw Polski Wschodniej mieści się w wynajętym na ten cel domu przy Avenue de Tervueren 48. Siedziba może nie jest zbyt okazała, ale ma atmosferę prawdziwego domu, w którym można doświadczyć tradycyjnej polskiej gościnności.  Wieczorem,  24 stycznia dwie salki na I piętrze budynku, przyległe korytarze wypełnił tłum gości zaproszonych na otwarcie wystawy przygotowanej przez Krosno, Jasło i Sanok. Wcześniej w sali konferencyjnej  dawnej siedziby Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej odbyła się uroczystość objęcia przewodnictwa DPW przez Podkarpacie i prezentacja oferty Podkarpackiego Trójmiasta.

alt

Na uroczystości obecni byli polski ambasador w Królestwie Belgii Sławomir Czerlewski, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej Karolina Ostrzyniewska, europosłowie Elżbieta Łukacijewska, Tomasz Poręba, Joanna Senyszyn, Czesław Siekierski. Samorząd województwa podkarpackiego reprezentowali wicemarszałek Anna Kowalska, przewodnicząca Sejmiku Teresa Kubas-Hul, wiceprzewodniczący Janusz Konieczny, radny Władysław Stępień.

alt

Marszałek Karapyta zaprezentował w swoim wystąpieniu najważniejsze cele rocznego przewodnictwa w DPW, jakimi są pogłębianie współpracy międzyregionalnej w ramach Polski Wschodniej oraz otwarcie drzwi DPW dla samorządowych inicjatyw lokalnych. Pierwszą taką ofertę podjęły władze Krosna, Sanoka i Jasła. Przygotowana z tej okazji wystawa w DPW pokazała ciekawą ofertę turystyczną, kulturalną i gospodarczą tego zakątka regionu, a wystąpienia prezydenta Krosna Piotra Przytockiego, burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego i burmistrza Sanoka Wojciecha Blecharczyka,   uzupełnił głos prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca z zaproszeniem do odwiedzenia stolicy Podkarpacia. Następnie odbył się koncert polskich kolęd w wykonaniu zespołu kameralnego Filharmonii Podkarpackiej z udziałem solistów. Po koncercie goście udali się do siedziby regionów Polski Wschodniej na zwiedzanie wystawy oraz degustację jasielskich i sanockich win podawanych w krośnieńskim szkle.

umk

  • autor: umk

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?