Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

AED - dwa już są w Krośnie

Krosno przestało być „białą plamą” na mapie powszechnego dostępu do defibrylacji. W styczniu zainstalowano dwa pierwsze AED (Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne).Są to urządzenia przeznaczone do ratowania życia w nagłych przypadkach. Może ich użyć z powodzeniem osoba bez wiedzy medycznej. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, takich urządzeń powinno być znacznie więcej.

REKLAMANawet szybko wezwana karetka pogotowia ratunkowego przyjedzie na miejsce zdarzenia po około 5 minutach. Jeśli poszkodowanemu nikt w tym czasie nie pomoże, to bardzo prawdopodobne, że na skutek niedotlenienia w jego mózgu zaczną zachodzić nieodwracalne zmiany. Szybko rozpoczęty przez przypadkowych przechodniów masaż serca i sztuczne oddychanie pozwoli podtrzymywać jego funkcje życiowe. By dać poszkodowanemu jak największe szanse na przeżycie, w tym czasie powinien również zostać użyty defibrylator. W  sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia, często jedynym skutecznym „lekiem” jest prąd elektryczny. Użycie defibrylatora przywraca prawidłową pracę serca i często pozwala uratować ludzkie życie.

alt

Uaktualniane co pięć lat wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, dotyczące udzielania pierwszej pomocy, coraz większy nacisk kładą na jak najszybsze użycie defibrylatora. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, defibrylatory powinny znajdować się w tam, gdzie są duże skupiska ludzi, a zatem i wysokie ryzyko wystąpienia NZK. Według PAD – Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji, rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie poniżej 3 minut!

Proste instrukcje pierwszej pomocy, rozpowszechniane także przez Polską Radę Resuscytacji przewidują, że w pobliżu znajduje się AED. Zobacz: European Resuscitation Council - BLS - AED

alt

Szkolenia i pokazy z użyciem ćwiczebnych defibrylatorów prowadzone są również w Krośnie. Tak było podczas Pucharu Dyrektora WORD, w czerwcu ub. roku, gdzie w czasie oczekiwania na wyniki pokaz pierwszej pomocy z użyciem AED przeprowadzili wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża (Puchar krośnieńskiego WORD). Z ćwiczebnym AED mogli się zapoznać także uczestnicy „Potyczek Rodzinnych”, zorganizowanych w majowy długi weekend przez RCKP na lotnisku. Tam pierwszej pomocy uczyli wolontariusze krośnieńskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej (Pierwsza Pomoc z Sercem i Rozumem).

alt

Dwa pierwsze AED w Krośnie trafiły na krytą pływalnię przy ul. Wojska Polskiego i na Hale Sportowo-Widowiskową MOSiR przy ul. Bursaki. Nie do końca są one „zewnętrzne”. Defibrylator na basenie znajduje się wewnątrz budynku, przy nieckach basenu. Defibrylator na hali został zainstalowany w pokoju ochrony. Obydwa mogą zostać użyte w razie potrzeby. Kluczyk do skrzynki posiadają ratownicy i ochrona. W razie nagłego wypadku wystarczy rozbić szybkę na obudowie i można otworzyć skrzynkę wyjmując defibrylator. Ponieważ nie są to urządzenia tanie, rozmieszczono je w sposób, który pozwala mieć je cały czas na widoku i chronić przed bezmyślną dewastacją. W obu przypadkach pojawić ma się   oznakowanie informujące, że w pobliżu jest defibrylator AED oraz ułatwiające jego odnalezienie.

alt

Dla pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie, Straży Miejskiej, pracowników Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie, pracowników Zespołu Krytych Pływalni, szkół krośnieńskich oraz pracowników  Urzędu Miasta Krosna,  zorganizowano 3 szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a w szczególności w zakresie obsługi defibrylatora (AED).

alt

Szkolenie z użycia automatycznego AED jest też częścią podstawowego kursu pierwszej pomocy. Aby je przeprowadzić wystarczy defibrylator szkoleniowy, takich jakie są używane w Krośnie już od kilku lat. Bez przesady można stwierdzić, że z użyciem AED zapoznały się już setki mieszkańców Krosna i okolic. Najbliższy tego typu kurs odbędzie się 25-26 lutego, organizuje go Maltańska Służba Medyczna.

alt

W przypadku Krosna bardzo istotne byłoby zamontowanie kolejnych AED, najlepiej w rejonie Stadionu Karpat, hali przy ul. Legionów, powstającego Centrum Dziedzictwa Szkła i obiektów PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego. Jest to kilka, sąsiadujących ze sobą miejsc, gdzie regularnie przebywają duże grupy ludzi, odbywają się duże imprezy. W innych miastach AED montowane są w obiektach sportu i kultury, a także w galeriach handlowych.

 

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj