KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W mieście znikną dziury w drogach

Ustabilizowanie się pogody pozwoliło na rozpoczęcie prac remontowych na drogach miejskich. W pierwszej kolejności łatane są dziury na drogach o największym nasileniu ruchu,  a także w miejscach gdzie zagrażają w sposób szczególny bezpieczeństwu kierowców i pieszych. Sprawdź harmonogram prac, podczas których można napotkać utrudnienia.

REKLAMA


alt

Jak informuje Urząd Miasta w Krośnie, prace remontowe nawierzchni dróg prowadzą jednocześnie dwie brygady remontowe. Łatanie nawierzchni dokonywane jest za pomocą masy asfaltowej na gorąco, a następnie emulsją i grysami.

Przedstawiamy harmonogram remontów w Krośnie:

 • 10-13 kwietnia - ulice Sikorskiego, Asnyka i Żeromskiego
 • 16-21 kwietnia - ulice Wojska Polskiego, Mickiewicza, Powstańców Śląskich, Lwowska, Żwirki i Wigury oraz Lotników
 • 23-28 kwietnia - ilice Staszica, Kapucyńska, Podwale, Tkacka, Kolejowa, Mielczarskiego, a także Droga Krajowa Nr 28
 • 30 kwietnia - 5 maja - ulice Lniarska, Lewakowskiego, Naftowa, Pużaka, Okulickiego, Baczyńskiego oraz Osiedle Traugutta
 • 14-19 maja - Dzielnica Białobrzegi i Suchodół
 • 21-31 maja - Osiedle Turaszówka orasz wszystkie inne pozostałe ulice

alt

Dziura to część drogi
Za uszkodzenia spowodowane przez stan nawierzchni drogi odpowiada jej zarządca.
- Dziura to część drogi, należy, więc do właściciela drogi, który ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez nią szkody – mówi nam podinsp. Policji mgr Stanisław K. Syzdek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP Krosno. Dziurawa nawierzchnia jest powodem wielu niebezpiecznych zdarzeń, a także uszkodzeń pojazdów. W statystyce są one określane jako kolizje spowodowane niewłaściwym stanem jezdni. W 2011 roku do Komendy Miejskiej Policji w Krośnie zgłoszono już kilkadziesiąt podobnych przypadków. Nie jest tajemnicą, że najwięcej tego typu kolizji zdarza się wiosną. Jeżeli jechałeś zgodnie z przepisami, czyli stosowałeś się do ograniczeń prędkości, a i tak samochód uległ uszkodzeniu, to możesz domagać się odszkodowania. Jak to zrobić?

alt

Domagaj się odszkodowania

 • Na miejsce zdarzenia najlepiej wezwać policję, która sporządzi odpowiednia dokumentację.
 • Sfotografuj miejsce zdarzenia i uszkodzony samochód.
 • Zbierz wszystkie rachunki z warsztatu, wraz z opisem dokonanych napraw.
 • Napisz do właściwego zarządcy Drogi opisując zaistniałą sytuację. Dołącz posiadane dokumenty (zdjęcia, kopie rachunków, ewentualnie posiadaną notatkę policji). Dokumentację z policji możesz otrzymać na pisemny wniosek, który podlega opłacie skarbowej.

W piśmie do zarządcy drogi wezwij do zapłaty za naprawę uszkodzeń spowodowanych złym stanem drogi. Sprawę załatwiaj osobiście, lub listem poleconym. Jeżeli składasz pismo osobiście (np. w kancelarii ogólnej Urzędu) weź potwierdzenie wpływu pisma. Drogi są ubezpieczone, koszty powinien pokryć ubezpieczyciel. Nie zrażaj się tym, że w urzędzie ktoś może potraktować Cię w sposób zniechęcający. To oczywiste, że zarządca drogi nie chce by zbyt często wypłacano odszkodowania. Jednak z drugiej strony, dlaczego Ty sam masz płacić za naprawę szkód spowodowanych złym stanem drogi, skoro nawet podczas zwykłego tankowania samochodu płacisz liczne podatki na ich utrzymanie?

alt

Kto jest zarządcą?
Zarządca drogi odpowiada za właściwy stan jezdni, oznakowanie, działanie sygnalizacji świetlnej. Tym samym można domagać się od zarządcy odszkodowania za szkody spowodowane np. dziurą w jezdni, ale też złym oznakowaniem czy wadliwie działającą sygnalizacją. Jeżeli doznałeś szkody, dowiedz się, do kogo należy dana droga. Wtedy będziesz wiedział, do kogo zwrócić się z żądaniem odszkodowania.

Drogi dzielimy na:

 • Krajowe – ich zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, a na odcinkach w mieście-powiecie (jak Krosno), prezydent Miasta.
 • Wojewódzkie – zarządcą jest Zarząd Województwa.
 • Powiatowe – zarządcą jest zarząd powiatu.
 • Gminne – należące do gminy, zarządza nimi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Ruchem na tych drogach w powiecie zarządza starosta, w mieście-powiecie, prezydent miasta.

Ponadto mamy jeszcze drogi wewnętrzne na terenie osiedli mieszkaniowych, dworców, drogi dojazdowe do terenów leśnych i rolnych itp. Ich utrzymanie i oznakowanie jest obowiązkiem właściciela danego terenu.

Skrzyżowania
Jeżeli doznałeś uszkodzenia samochodu na skrzyżowaniu musisz ustalić, do kogo należą krzyżujące się drogi. Jeżeli są to drogi różnej kategorii, to utrzymanie drogi i oznakowanie skrzyżowania jest obowiązkiem właściciela drogi wyższej kategorii.

Coś, za co odszkodowania nie dostaniesz
Niestety jest coś, za co właściciele samochodów nie dostaną odszkodowania. Codzienne pokonywanie choćby tylko kilku kilometrów po dziurach powoduje pogorszenie stanu technicznego pojazdu. Do awarii z tej przyczyny może dojść np. po kilku miesiącach, gdy dziury będą już załatane. Udowodnienie, że za awarie odpowiada konkretny zarządca drogi jest w takiej sytuacji właściwie niemożliwe.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?