KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wiadomosci/2012/06/02/a

Od dziś Krosno szklanym miastem

Dziś (2 czerwca) odbędzie się ceremonia „Lokacji Miasta Szkła”. Krosno ma stać się miastem tematycznym poświęconym przemysłowi szklarskiemu. Podjęte działania mają promować huty szkła oraz zachęcać turystów do odwiedzenia naszego regionu. Plany są ambitne, a obejmują nie tylko szkło.

REKLAMA


alt

Same obiekty Centrum Dziedzictwa Szkła dostępne będą dla zwiedzających za około dwa tygodnie. Obecnie nadal jest to plac budowy. Podczas wczorajszej (1 czerwca) konferencji, która odbyła się na auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Kazimierza Wielkiego, temat przyszłego funkcjonowania CDS przybliżał Grzegorz Kubal , były prezes, a obecnie doradca w CDS.

alt

- Najważniejsza sprawa jest taka, że jest to produkt turystyczny, który wbrew pozorom w pierwszej kolejności nie dotyczy szkła – mówił Grzegorz KubalTo nie jest projekt, który będzie się zamykał tylko w obiekcie, który powstanie. To jest projekt, który ma uczynić z Krosna „miasto tematyczne” – podkreślał Grzegorz Kubal Krosno będzie pionierskim miastem tematycznym, które będzie witać turystów przez pryzmat szkła ale przez ten pryzmat pokazywać wszystko inne, to co mamy do zaoferowania.

alt
Grzegorz Kubal - doradca w CDS

Grzegorz Kubal zwracał również uwagę, ze turystyczny potencjał Krosna nie jest w pełni wykorzystany - Nie ma co ukrywać, ze w porównaniu do chociażby z tak nieodległym Sanokiem, nasza oferta turystyczna i liczba osób z niej korzystających jest gdzieś daleko w tyle i mamy nad czym pracować.

„Miasto Szkła” jako produkt turystyczny ma działać na trzech „poziomach”, pierwszym jest sam obiekt CDS, drugim całe miasto, a trzecim coś co nazwano „Region szkła i nafty”. – chcemy, żeby na poszczególne elementy funkcjonował jeden bilet, żeby pojawiło się wspólne oznakowanie – mówił Grzegorz Kubal.

alt

Centrum Dziedzictwa Szkła ma promować zatem cały region. Turyści mają zwiedzać nie tylko obiekt CDS, ale maja mieć możliwość odwiedzania, a nawet zwiedzania funkcjonujących hut. Szkło to nie wszystko, Centrum ma współdziałać miedzy innymi z muzeum w Bóbrce, które doskonale wpisuje się w nurt „turystyki industrialnej”. Promowane będą tez inne atrakcje Krosna takie jak: Muzeum Podkarpackie, Muzeum Rzemiosła, Wieża Farna, Kościół Franciszkanów – Franciszkanie nas bardzo interesują bo jak sami państwo wiecie, jest kaplica Oświęcimów, a w ramach tego produktu powstały w mieście powstały tez obiekty małej architektury szklanej, miedzy innymi jedna z rzeźb jest zatytułowana „Stanisław i Anna”. Mozna sobie porównać jak na przełomie renesansu i baroku wyobrażano sobie te tematy, a jak traktuje je sztuka współczesna – mówił Grzegorz Kubal.

alt

Równocześnie będzie odbywała się promocja regionu, oraz będą podejmowane działania w celu zatrzymania turystów na dłużej. Wśród okolicznych obiektów, które chce promować CDS wymieniono: Galerię Szkła „Sabina”, hutę szkła Tarnowiec, Zamek Kamieniec, Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, miejscowości uzdrowiskowe (Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój), Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Ponadto turystom prezentowana będzie oferta hotelowa i gastronomiczna (np. w formie kuponów rabatowych, powiązanych z biletami) – To są rzeczy, których wszystkich nie zrealizujemy w tym roku, ja mam tego świadomość. To są plany na przyszły rok – zapowiadał Grzegorz Kubal.

alt
Krośnieńska Kolejka / Fot. arch. Centrum Dziedzictwa Szkła

Na terenie miasta turystów ma obwozić „kolejka turystyczna”, w regionie planowany jest „szklany autobus”.

W samym budynku CDS zlokalizowano piec hutniczy, z którego będą mieli szansę skorzystać turyści, sami będą mogli spróbować swoich sił w wydmuchiwaniu szkła. Piec już funkcjonuje. Pierwszymi zwiedzającymi, którzy go zobaczą, są osoby uczestniczące w tworzeniu „szklanego serca”: Szklane Serce Krosna... i Kraju.

Wraz z CDS powstały ruchome schody, prowadzące od parkingu przy ul. Legionów, na poziom płyty Rynku. To rozwiązanie ma ułatwić dostęp do starego miasta. Obecnie schody czekają na odbiór techniczny.

{gallery}wiadomosci/2012/06/02/a{/gallery}

Ostatnie prace trwają też przy piwnicach przedprożnych. Przygotowywana jest ekspozycja, w tym prezentująca fizyczne właściwości szkła i wykorzystanie szkła w sztuce. W połowie czerwca piwnice będą gotowe aby przyjąć zwiedzających.

Już dziś odbędzie się uroczystość „Lokacji Miasta Szkła”, wzbogacona programem artystycznym. Zobacz: Najbardziej szklany wieczór już w sobotę.
Przypominamy o utrudnieniach w ruchu, które związane są z uroczystościami i imprezami towarzyszącymi: Zobacz: Uwaga kierowcy! Zamkniete ulice na weekend.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński, Łukasz Jaracz

 • autor: Piotr Dymiński

13 komentarzy

 • x

  Jestem już w domu, konkurencja, na Franciszkańskiej sprzedają swoje, na Rynku swoje, tu przekupki z Przybówki, tam krośnieńskie przekupy, czy nie można było społem? Kościół puściutki cisza chłodek, a na ulicach wrzaski, to co miało być otwarte zamknione. Jednym słowem po polskiemu "otwarcie przez zamknięcie". Krosno to piękne miasto, tylko tak durne pomysły w nim. Imprezy robione i koordynowane razem mają przyszłość, imprezy podzielone jeszcze bardziej dzielą na naszych, ichnich, lepszych, gorszych, mądrzejszych, głupszych, kościołowych i tych mniej i tych co przyklejają się do kościoła ze wszech stron jak w powiedzeniu o tym okręcie słynnym.
  Jak tu uwierzyć w miłość bliźniego, no jak.

  Zgłoś nadużycie x poniedziałek, 04, czerwiec 2012 00:15 Link do komentarza
 • xyz

  Z rynkiem to racja, podobnie jak te barierki dla "wypów" z koziej wólki. I ta temperatura.... Ale w sumie to taki pokaz jak Kseni mógłbym oglądać nawet stojąc w wodzie;)

  Zgłoś nadużycie xyz niedziela, 03, czerwiec 2012 21:17 Link do komentarza
 • x

  Oprawa artystyczna była ok. i muzyczna i artystyczna, natomiast gospodarska do d. W Krosnie kiedyś pan Jan Wilusz też grał na szkle z KHS . Występ artystów muzyków na szkle, kwartetu , czy pokaz Pani Kseni to wszyscy z podziwem patrzyli na jej dzieła, natomiast reszta taka sobie,a ileż mozna stać na tym nierównym, czy siedzieć na kamieniach?

  Zgłoś nadużycie x niedziela, 03, czerwiec 2012 20:52 Link do komentarza
 • xyz

  Chyba byłem na jakiejś innej lokacji, bo moim zdaniem Ksenia dała pokaz na poziomie światowym, była fenomenalna. Nie rozumiem czemu dla mieszkańców Krosna tak wysokiej klasy sztuka, doceniana na całym świecie jest nieinteresująca. Powinniście sobie nagrać to narzekanie i puszczać w kółko.

  Zgłoś nadużycie xyz niedziela, 03, czerwiec 2012 20:27 Link do komentarza
 • Mmmmm

  Fatalna "impreza". Pustki, arogancja organizatorow, wiecej obslugi, fotografow i pracownikow urzedu miasta bylo niz mieszkancow. A te laweczki od tylu to jakis smiech na sali... Nawet sam prowadzacy Orlos trafnie skomentowal, ze sie nie postarali bo mieszkancy nie maja gdzie usiasc. CDS nieskonczony, rynek to jakas prowizorka, wszedzie piach, kostka na chama wsunieta nawet bez wypelnien, KTO ODPOWIADA ZA TA PORAZKE?, WSTYD MI ZA KROSNIENSKI RYNEK!!

  Zgłoś nadużycie Mmmmm niedziela, 03, czerwiec 2012 19:29 Link do komentarza
 • kpina z kpiny

  Chyba nie doczytałeś tekstu. Najpierw jest o promocji "funkcjonujących hut w Krośnie", a później o innych atrakcjach REGIONU - obiektach POZA KROSNEM.

  ha, masz rację, ta impreza to chyba jakaś kpina była.

  Zgłoś nadużycie kpina z kpiny niedziela, 03, czerwiec 2012 19:04 Link do komentarza
 • ha

  Zapraszano od dawna, goście przyszli na Rynek, a tam gospodarz miasta z radnymi i ich zwolennikami za barierkami i wieloma pustymi krzesłami pilnowani jak małpy w zoo od frontu, od mikrofonów, a dla mieszkańców kościołowe ławy z tyłu/ od fontanki/ i stanie" za strefą bezpieczeństwa". Takiej gościnności nie uczyła mnie babcia, rodzice i szkoła, to tak jak gospodarz zaprosiłby gości, sam cztery litery wsadził za stołem , a goście w drzwiach, albo pod ścianą. Wstyd mi było za włodarzy wobec moich zaproszonych spoza Krosna gości, siedzieliśmy w ogródku piwnym i słyszeliśmy taką rozmowę, a krzesła faktycznie w strefie "O" były puste, chyba z 50.

  Zgłoś nadużycie ha niedziela, 03, czerwiec 2012 14:18 Link do komentarza
 • kpina

  ".... które chce promować CDS wymieniono: Galerię Szkła „Sabina”, hutę szkła Tarnowiec, Zamek Kamieniec, Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, miejscowości uzdrowiskowe (Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój), Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowe ..."

  No tak a KHS "KROSNO" S.A. nie istnieje co za tendencyjny komentarz Panie Redaktorze.

  Zgłoś nadużycie kpina niedziela, 03, czerwiec 2012 02:56 Link do komentarza
 • abcd

  http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120529/KROSNO/120529607
  Zanim zaczniecie pisać kolejne uwagi gdzie powinno być CDS poczytajcie sobie informację z powyższego linka.

  Zgłoś nadużycie abcd niedziela, 03, czerwiec 2012 02:46 Link do komentarza
 • viceq

  Szkło pięknie ale nie zapominajcie o ROPIE i o ŁUKASIEWICZU to fundament naszego obecnego życia

  Zgłoś nadużycie viceq niedziela, 03, czerwiec 2012 00:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?