KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Słup dymu nad Jasłem

Dym nad płonącą halą produkcyjną Grupy Nowy Styl pod Jasłem był widoczny z odległości kilkunastu kilometrów. W akcji gaszenia pożaru brało udział blisko 200 strażaków, w tym specjalistyczne jednostki z Krosna.

REKLAMA


alt

Zdjęcia udostępnione dla KrosnoCity.pl dzięki uprzejmości Jasielskiego Portalu Informacyjnego Jaslo4u.pl oraz Łukasza Ropczyńskiego ze Studia Pianeta.

Pożar w Nowym Stylu
Nowy Styl to jeden z największych producentów mebli na świecie. Firma powstała w Krośnie, tutaj do dziś znajduje się siedziba Nowego Stylu. Wczoraj (13.08) około godziny 17:00 wybuchł pożar w jednej z hal produkcyjnych pod Jasłem. Słup czarnego dymu był widoczny z odległości kilkunastu kilometrów. Do akcji skierowano blisko 200 strażaków. Przyczyny pożaru bada między innymi policja i Nadzór Budowlany.

alt

Nie ma poszkodowanych
Z dostępnych aktualnie informacji wynika, że w pożarze nie było osób poszkodowanych, pracownicy zostali ewakuowani przez personel zakładu. Pomimo obaw mieszkańców, dym z pożaru również prawdopodobnie nie zawierał substancji toksycznych używanych w zakładzie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i SANEPID uspokajają. – Czarny dym powstał w wyniku spalenia się pokrycia dachu hali wykonanego z papy i lepiku – informuje Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Starszy Brygadier mgr inż. Wiesław Latoszek.

Ogień objął 6500 m2 hali, zniszczeniu uległo wyposażenie, w tym wykładziny PCV, które były jednym ze źródeł czarnego, gryzącego dymu. Niezależnie od możliwości skażenia terenu, o którym informowali pracownicy i okoliczni mieszkańcy, strażacy i tak używali aparatów ochronnych dla górnych dróg oddechowych. Mieszkańców pobliskich osiedli profilaktycznie proszono, aby nie przebywali na zewnątrz oraz żeby pozamykali okna.

alt

Gasili strażacy z Krosna
Pożar udało się dość szybko opanować. Jak informuje komendant PSP w Jaśle już po około półtorej godziny sytuacja była opanowana, natomiast do późnych godzin nocnych trwało dogaszanie. Na miejscu pozostały jeszcze jednostki dozorujące miejsce pożaru. W akcji uczestniczyło blisko 200 strażaków, w sumie 48 jednostek w tym 24 jednostki OSP z terenu powiatu jasielskiego i 14 jednostek PSP z Jasła.

Ponadto wsparcia udzieliły jednostki straży pożarnej wyposażone w specjalistyczny sprzęt z Krosna i Dębicy. – Był to między innymi specjalistyczny podnośnik i cysterna z Krosna – mówi Komendant  Wiesław Latoszek. Wraz ze specjalistycznym sprzetem do pożaru wyjechało 11 strażaków z PSP w Krośnie, zadysponowanych przez koordynatora wojewódzkiego - Zadysponowano 5 pojazdów, w tym dwa gaśnicze, jeden podnośnik hydrauliczny i samochód-beczka - mówi bryg. Mariusz Kozak, naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Podnośnik  z Krosnieńskiej komendy służył do gaszenia ognia z wysokości i widoczny jest na wielu zdjęciach z miejsca akcji. Ponadto strażacy z Krosna mieli ze sobą sprzet do ochrony górnych dróg oddechowych, sprężarkę do nabijania butli oraz kamerę termowizyjną. - Kamera używana jest do wyszukiwania zarzewia pożaru - wyjaśnia Mariusz Kozak - kamera służy do wykrywania gorętszych miejsc, często ukrytych, zasłoniętych, które mogą stać się źródłem ognia - dodaje Mariusz Kozak. W czasie akcji w Krośnie wezwano strażaków z "wolnych dni służbowych" dla uzupełnienia obsady Komendy PSP i zapewnienia ochrony pożarowej Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Piotr Dymiński
Fot. Ilona Czarnecka | jaslo4u.pl
Łukasz Ropczyński | pianeta.pl 

 • autor: Piotr Dymiński

7 komentarzy

 • japa

  to typowy oboz pracy wiem bo pracowalem tam troche latek tak ze teraz to mam wyj..... na nich

  Zgłoś nadużycie japa środa, 15, sierpień 2012 18:37 Link do komentarza
 • japa

  pala sie pieniadze ktore powinni zarobic ludzie za ciezka prace

  Zgłoś nadużycie japa środa, 15, sierpień 2012 18:33 Link do komentarza
 • zzz

  Cytat z forum nowiny24.pl
  "
  ~Dzik~
  Przykład Jerzego Urbana "Rząd się sam wyżywi", teraz rzecznik magistratu jasielskiego Pani Agata oświadcza, że dym i opary wydobywające się z palącej hali są zdrowe. Tak zgadzam się z Panią Agatą, są zdrowe dla pracowników magistratu bowiem wszystko poszło zgodnie z kierunkiem wiatru na Krosno i okolice.
  A szanowna Straż Miejska z Jasła monitoruje zanieczyszczenia za pomocą śmietnika z fotoradarem na wlocie od Pilzna, a jasielski Sanepid kontroluje powietrze w okolicach magistratu.
  A kto badał powietrze od Warzyc do Krosna - nikt.
  Następnym razem Agatko przyjedź do nas i dotleniaj się spalinami. "

  Zgłoś nadużycie zzz wtorek, 14, sierpień 2012 23:21 Link do komentarza
 • wojownik79

  Znaki idą z nieba, a nie do nieba... Dobrze że nikt nie ucierpiał w tym pożarze... Sporo moich znajomych tam pracuje.

  Zgłoś nadużycie wojownik79 wtorek, 14, sierpień 2012 16:04 Link do komentarza
 • proro kujący

  Klątwa zawisła nad jasielska krainą. Raz woda, raz ogień. Czy to znak?

  Zgłoś nadużycie proro kujący wtorek, 14, sierpień 2012 16:03 Link do komentarza
 • Czarnobyl

  Pali się niczym Czarnobyl żeby nie było przez to jakiś chorób bo co jak co tworzywa sztuczne są rakotwórcze.

  Zgłoś nadużycie Czarnobyl wtorek, 14, sierpień 2012 16:00 Link do komentarza
 • figaro

  a jak wygląda procent skarżenia środowiska? ja wiem że to nie czarnobyl, ale ta chmura koloru czarnego nie nieosła raczej zapachu swieżej limonki i morskiej bryzy...

  Zgłoś nadużycie figaro wtorek, 14, sierpień 2012 15:59 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?