KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Nauka nie musi być nudna!

I Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki odwiedził Krosno. Wystawy, warsztaty, prezentacje przyciągnęły tłumy do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 MECHANIK im. Stanisława Staszica. Pierwszego dnia (piątek 16.11) Festiwal odwiedzały zorganizowane grupy ze szkół, drugiego dnia (17.11) impreza była otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

REKLAMA


alt

Festiwal Nauki i Techniki okazał się udanym i trafionym pomysłem. Organizatorzy już zapowiadają, że chcą organizować cyklicznie, co roku, podobna imprezę w Krośnie.

alt

Nauka nie musi być nudna – to przewodnie hasło Festiwalu zostało potwierdzone tłumami przy poszczególnych stoiskach. Oblegana była wystawa „Eksperymentuj!” oraz pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik. Dzieci zapoznawały się z sekretami szyfrowania, działaniem w praktyce praw fizyki, budową człowieka czy wysiłkiem, jaki musi wykonać nasze serce. Wszystko w formie zabawy, w której mogły uczestniczyć.

alt

Szczególnie oblegane były wirtualne loty samolotem (Mielecki Portal Lotniczy „EPML Spotters”), warsztaty „Budowa i programowanie robotów z klocków Lego” [ZOBACZ FILM] – interaktywne stoiska przygotowane przez Świat Robotyki Sylwester Paterek oraz CKPiDN w Mielcu czy stoisko Politechniki Rzeszowskiej, na którym w piątek prezentowano roboty, a w sobotę eksperymenty chemiczne. Znaczny udział w przygotowaniu atrakcji miał sam Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. W Festiwalu wykorzystano nowoczesne warsztaty szkoły wraz z ich wyposażeniem dydaktycznym. Zaprezentowano także liczne pojazdy zabytkowe, odrestaurowane przez uczniów. 

alt

- Festiwal Nauki i Techniki to jest przedsięwzięcie, które rodziło się od co najmniej roku w Urzędzie Marszałkowskim i w Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego i w Dolinie Lotniczej – mówi Bogdan Adamski, dyrektor „Mechanika” – Wynika to z potrzeb w skali kraju, ponieważ brakuje inżynierów, brakuje mody na kształcenie w kierunkach technicznych – dodaje dyrektor – Idea Festiwalu miała zaprzyjaźnić młodzież w wieku szkolnym, z zawodami potrzebnymi dla naszej gospodarki, zaprzyjaźnić z technologią. Pokazać, że naukę i technikę można poznawać nie tylko czytając książki, ucząc się w systemie lekcyjnym. Nauka to są doświadczenia, eksperymenty – mówi dyrektor Adamski, dodając, że podobną imprezę chciałby organizować w szkole, co roku, w podobnej formule prezentowania nauki.

alt

Studenci Politechniki Rzeszowskiej kierunku Automatyka i Robotyka – Przywieźliśmy Heksapoda, [ZOBACZ FILM] jest to model pająka z sześcioma nogami. On się porusza, jest zbudowany z kilkunastu serw, jest sterowany oczywiście jojstickiem – mówią studenci – dzieci mogą się dowiedzieć o automatyce ruchu zasadzie działania serwomechanizmów i zasadzie sterowania radiowego mikrokontrolerów – dodają.

Festiwalem zachwycony jest wiceprezydent Krosna Bronisław BaranGdy tylko dowiedzieliśmy się, że jest taka możliwość, żeby kolejna edycja Festiwalu Nauki odbyła się w Krośnie, to dołożyliśmy wszelkich starań, żeby się tak stało – prezydent dodaje też, ze ideą było, aby Festiwal w Krośnie odbył się właśnie w nowo oddanych do użytkowania obiektach Centrum Kształcenia i Nowoczesnych Technologii.

alt

Pokazujemy te nowoczesne urządzenia, które już mamy w Krośnie i w oparciu, o które chcemy kształcić – mówi Bronisław Baran. – Patrząc dziś na zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, patrząc jak prezentowały się firmy i przedsiębiorstwa, jak wspaniale prezentowała się Politechnika, jak prezentowały się szkoły ponadgimnazjalne, wszystko było bardzo interaktywne i na wyciągnięcie ręki, cieszę się, ze to się w Krośnie odbywa, bo widziałem reakcje tych dzieci – cieszył się Bronisław Baran, chwalił tez gospodarzy, uczniów „Mechanika” za dobrą organizację.

alt

Chcemy powtórzyć to w przyszłym roku. W każdym roku będziemy chcieli zaprosić Centrum Nauki Kopernik i przy tej okazji prezentować to, co do zaoferowania maja nasze przedsiębiorstwa, nasze szkoły, będziemy zapraszać też Politechnikę i innych gości – mówił Bronisław Baran dodając, że znaczna część pokazów na Festiwalu jest zorganizowana własnymi, lokalnymi siłami, w oparciu o to, co już jest w Krośnie.

(pd)
Fot.  Łukasz Jaracz, Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

4 komentarzy

 • antytrotyl

  Pięknie, dobrze, ze nie z Uniwersytetu Rolniczego...

  Zgłoś nadużycie antytrotyl wtorek, 20, listopad 2012 23:40 Link do komentarza
 • gimnazjalista

  Szukam chemika, dobrego chemika który pomoże mi w lekcjach.
  Chcę być tak mądry jak ten Kwiecień co chciał wielogłowego smoka zniszczyć w Warszawie.
  Zaznaczam, że na chwilę obecną mam 5 bomb z chemii ale myślę że razem coś zaradzimy.
  Co dwie głowy to nie jedna

  Zgłoś nadużycie gimnazjalista wtorek, 20, listopad 2012 20:32 Link do komentarza
 • !!!!

  To już Lenin powiedział: uczyć się, uczyć się i jeszcze raz uczyć się!

  Zgłoś nadużycie !!!! wtorek, 20, listopad 2012 14:23 Link do komentarza
 • wagarowicz

  po co się mam uczyć jak i tak zostanę bezrobotnym:

  wypłata - podatki = egzystencja
  zasiłek + lewe dochody = trochę lepsza egzystencja

  tych równań to nawet vincent rostowski nie rozwiąże tak powiada mój ojciec

  Zgłoś nadużycie wagarowicz wtorek, 20, listopad 2012 14:11 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?