KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szlachetna Paczka powróciła do Krosna

Po raz pierwszy od kilku lat zorganizowano pomoc w ramach „Szlachetnej Paczki” w Krośnie. Magazyn akcji zlokalizowano w budynku Liceum Katolickiego przy ul. Grodzkiej. Pomocą objęto 13 rodzin. Ponadto uczniowie „Katolika” włączyli się w akcję prowadzoną w Lesku, pomagając kolejnym 3 rodzinom. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom i sponsorom.

REKLAMA


alt
Fot. arch. KLO

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Założycielem stowarzyszenia i inicjatorem „Szlachetnej Paczki” jest ks. Jacek Stryczek z Krakowa. Akcja opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb przez wyznaczonych do tego wolontariuszy.

alt
Fot. arch. KLO

Osoby potrzebujące otrzymują artykuły pierwszej potrzeby odpowiadające ich indywidualnym potrzebom. - Jednym z założeń akcji jest to, ze rodzina nie może się zgłosić do niej sama – mówią wolontariusze – osoby potrzebujące znajdujemy na różne sposoby – dodają. Wolontariusz odwiedza wytypowaną rodzinę, poznaje jej indywidualne potrzeby. Zwykle najbardziej potrzebna jest żywność, odzież, sprzęt AGD.

alt
Fot. Piotr Dymiński

Ponadto przygotowywane są indywidualne upominki dla każdego członka obdarowywanej rodziny. Chodzi o to, by każdego czymś wyróżnić. Wolontariusze włączają do projektu tylko te rodziny, co do których mają pewność, że pomoc może być dla nich inspiracją do zmiany. Paczka to nie tylko konkretna pomoc materialna, to przede wszystkim impuls do działania. - Chodzi o to, żeby poprzez pomoc nie zdemoralizować rodziny, niestety wiele osób ma postawę bardzo roszczeniową, a sami nie chcą zmieniać swojej sytuacji. „Szlachetna Paczka” ma dać rodzinie światełko pomocy, pokazać, ze może być lepiej, ma być impulsem do zmian – tłumaczą wolontariusze.

„Szlachetna Paczka” organizowana w Krośnie objęła pomocą 13 rodzin. Potrzeby są ogromne. Dla jednej, wielodzietnej rodziny, przygotowano aż 50 paczek. Pomoc pojechała także do rodziny mieszkającej około 56 km od Krosna. - Darczyńcy byli niezwykle hojni – mówią wolontariusze – dzięki temu udało się spełnić oczekiwania rodzin objętych pomocą.

alt
Fot. Marcin Lachowicz

Wśród prezentów znalazły się dwa rowery, kuchenka, dwie lodówki i 2 pralki. Prezentów nie trzeba przygotowywać samemu, darczyńcy mogą przekazywać pomoc w większych grupach, np. jako grupa znajomych, uczniowie szkoły lub pracownicy firmy. W ten sposób uczniowie „Szczepanika” zebrali środki na pralkę, a dzieci w szkole podstawowej w Głowience na lodówkę. Natomiast Zakon Św. Łazarza objął jedną z rodzin całoroczną pomocą. W przekazaniu prezentów dla rodzin, w których są małe dzieci, pomagał Święty Mikołaj.

alt
Fot. Mariusz Borowiec

Wolontariuszom zależało na „przetarciu szlaku”, aby przed kolejnymi Świętami łatwiej było organizować „Szlachetna Paczkę”. - Pomagać można na wiele sposobów – podkreślają. Więcej o Szlachetnej Paczce i sposobach pomocy możesz się dowiedzieć na stronie: www.szlachetnapaczka.pl

W pomoc włączyło się Katolickie Gimnazjum i Liceum w Krośnie. Ks. Dariusz Wilk udostępnił budynek szkoły na magazyn „Szlachetnej Paczki”. Sami uczniowie brali udział w pomocy organizowanej przez „Szlachetną Paczkę” w Lesku. - To można było połączyć, ale nie wiedzieliśmy, że „Szlachetna Paczka” będzie organizowana w Krośnie, a już dużo wcześniej obiecaliśmy pomoc dla Leska – mówi Ks. DariuszMyśleliśmy, ze może uda się zorganizować paczki dla jednej rodziny. Młodzież organizowała zbiórki pieniędzy i darów na różne sposoby i w końcu pomogliśmy trzem rodzinom – dodaje ks. Dariusz Wilk. W przypadku jednej z rodzin pomoc polega na zamontowaniu okna.

alt
Fot. Karol Pantelewicz

W organizacji „Szlachetnej Paczki” w Krośnie pomogli sponsorzy: Piekarnia Frydrycha z Głowienki, Cukiernia Krzysztof Buczek. Darczyńcami byli także pracownicy firm Goodrich Aerospace Poland, Trans-Bieszczady Dukla i WSK Rzeszów.

(pd)

  • autor: Piotr Dymiński

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?