Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Woda będzie droższa - jeden głos przeważył

Niełatwo było wprowadzić podwyżki taryf za wodę i odprowadzanie ścieków w Krośnie. Uchwała była poddawana pod głosowanie dwukrotnie na jednej sesji, a i tak wprowadzono ją większością zaledwie jednego głosu. 

REKLAMAalt
Oczyszczalnia ścieków MPGK Krosno

Temat nie wywołał dyskusji, kłopoty były dopiero przy liczeniu głosów. Przed głosowaniem wypowiedział się tylko radny Wojciech Kolanko (PiS), odnosząc się do wcześniejszych utarczek słownych na tej samej sesji (28.12.2012)  – Nasze głosy i tak niewiele tu znaczą, więc głosujmy – stwierdził - Dziękuję uprzejmie – odpowiedział Przewodniczący Rady, Stanisław Słyś (Klub Samorządowy). Tego dnia rządzący Klub Samorządowy dysponując większością głosów odrzucił nawet wniosek Platformy Obywatelskiej o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały o objęciu okazałej wierzby ochroną, jako "pomnika przyrody". Radni "prezydenckiego" Klubu Samorządowego przeforsowali także wniesienie wkładu finansowego do miejskich spółek, w tym do Centrum Dziedzictwa Szkła, co do którego prezydent zapewniał, że będzie utrzymywało się samo, bez pomocy z Miasta.

alt
Suszarnia osadu MPGK Krosno

W tych okolicznościach nikt nie spodziewał się, że może być problem ze znalezieniem większości dla wprowadzenia podwyżek za wodę i ścieki. Szybko okazało się, że przewodniczący nie może doliczyć się spodziewanej większości głosów. Na sali zrobiło się małe zamieszanie. - Wstrzymujące ile? Trzy? Przeciwnych sześć? - dopytywał Stanisław Słyś po chwili. - Jakie sześć? - zareagowali oburzeni radni – Przepraszam...osiem. - poprawił się Stanisław Słyś. Zamieszanie trwało dalej, a przewodniczący nie mógł się doliczyć tego, kto jak głosował. Wreszcie zdecydował się na powtórzenie głosowania (reasumpcję głosowania). Radni ponownie podnieśli ręce w tym samym punkcie obrad. "Za" podwyżkami było 9 radnych, "przeciw" również 9 (PiS i PO). Ponownie zrobiło się zamieszanie. Dwie osoby wstrzymały się od głosu (Anna Dubiel i Piotr Grudysz z Klubu Samorządowego), a Zbigniew Kubit (Klub Samorządowy) był nieobecny podczas głosowania. - No to jest 9 – 9, w takim razie ogłaszam przerwę... - stwierdził Stanisław Słyś. Radni PiS i PO zareagowali głośnym, spontanicznym śmiechem.

Sprawa powróciła pod koniec sesji. Na salę przybył Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie. Do porządku obrad dodano po raz kolejny punkt o zatwierdzeniu nowych taryf za zaopatrzenie w wodę. Na sali był już obecny prezydent Piotr Przytocki i wszyscy radni, w tym Zbigniew Kubit.

alt

Radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) zadał pytanie – Chciałbym się dowiedzieć co się zmieniło w ciągu tych kilkudziesięciu minut, że uchwała jest ponownie poddana pod głosowanie? - pytał radny Mazur. Prezydent Piotr Przytocki odpowiedział: - Problem w tym, że nie było mnie na Sali Obrad, nie było też pana prezesa, który musiał pilnie wyjechać do firmy. Nie było osób, które mogłyby uczestniczyć w dyskusji – stwierdził prezydent. - Nie było dyskusji! - przypomniały głosy z sali.

Głos zabrał też przewodniczący Stanisław Słyś – Pomogę panu prezydentowi, sami państwo widzicie, że nie było rozstrzygnięcia, było 9 głosów "za" i 9 "przeciw" – twierdził przewodniczący. - Jak to nie było rozstrzygnięcia? Uchwała nie została przyjęta – odpowiedział przewodniczącemu Kazimierz Mazur, przypominając zasady podejmowania uchwał przez Radę. - Tu jest prawnik, niech się wypowie – powiedział radny Piotr Lenik (Klub PO), prosząc o opinię Radcy Prawnego Urzędu. - Ale po co ma prawnik się wypowiadać w tej sprawie? - zareagował agresywnie i nerwowo Stanisław Słyś - Zdaniem pana radnego łamiemy prawo!? - atakował dalej Stanisław SłyśPrzepraszam, prawnik jest od... - zaczął spokojnie tłumaczyć Piotr Lenik, a przewodniczący Stanisław Słyś przerwał mu wypowiedź: -  Ale ma pan pytanie do prawnika? Proszę bardzo!
Radny Lenik zwrócił się zatem do radcy prawnego – Proszę zinterpretować interpretację pana przewodniczącego.

alt

Oburzyło to przewodniczącego Stanisława SłysiaAle proszę o sprecyzowanie, jaką interpretację?- dopytywał S. Słyś. Wywołało to salwy śmiechu na sali. Piotr Lenik natomiast spokojnie odpowiedział precyzując pytanie do radcy prawnego – Zatem, jeżeli pan przewodniczący ma problem ze zrozumieniem skrótów myślowych, gdyby pan mógł wyjaśnić, co w sytuacji gdy w głosowaniu jest równowaga pomiędzy głosami pozytywnymi i negatywnymi.

Radca prawny odpowiedział krótko: - Nie doszło do podjęcia uchwały. Następnie dodał, że teraz jest złożony nowy wniosek, zaznaczył też, ze żaden przepis prawa nie zabrania by dwukrotnie te samą sprawę w czasie jednej sesji rozpatrywać.

Podwyżki za wodę i ścieki wprowadzono minimalna przewagą 10 głosów "za" przy 9 "przeciw".
W efekcie np. taryfa za wodę dostarczoną do gospodarstw domowych wzrośnie z 3,04 zł do 3,20 zł, a za odprowadzanie ścieków wzrośnie z 3,85 zł do 4,07zł (ceny netto). Zwolennicy podwyżki podkreślają, że ceny w Krośnie i tak są poniżej średniej: www.cenywody.pl

Za: Zbigniew Kubit, Stanisław Słyś, Zdzisław Dudycz, Robert Hanusek, Ryszard Lenart, Tadeusz Alibożek, Marcin Niepokój, Stanisław Czaja, Anna Bazan, Daria Balon.

Przeciw: Kazimierz Mazur, Wojciech Kolanko, Bogumiła Romanowska, Janusz Hejnar, Bogdan Józefowicz, Paweł Krzanowski, Ireneusz Kwieciński, Arkadiusz Opoń, Piotr Lenik.

Wstrzymali się: Anna Dubiel, Piotr Grudysz.

(pd)
Fot. archiwum

32 komentarzy

 • hana

  Pan Czaja nie powinien udzielac sie w kosciele w 1 ławce bo takich nam nie trzeba przefarbował sie jest jak choragiewka

  Zgłoś nadużycie hana środa, 09, styczeń 2013 21:29 Link do komentarza
 • x

  Wybieraliśmy prezydenta i radnych jako naszych przedstawicieli, jako reprezentantów, by dbali o nasze miasto i nasze interesy, teraz okazuje się, że to nasi łupieżcy, to oni ciągle podwyższają stawki podatków, opłat lokalnych, nic nie obniżając nie dbają o nasze portfele, tylko ciągle do nich wyciągają swe ręce .... co prawda w Polsce jest tylko jedna gmina / w okolicach Bełchatowa/ gdzie rządzący dbają o to by mieszkańcy płacili mniej za wszystkie usługi, za podatki, ściągają inwestorów, by zapewnić pracę bezrobotnym / aktualnie mają ich -bezrobotnych- ok 170 osób/.
  Takie władze mi się marzą, ale w Krośnie to chyba marzenia, bo tu się dba tylko o swoich/ obniżając, dotując itp/, krewnych znajomych i tych co się mogą przydać, reszta to zawracający tylko głowę UM i tylko determinacja i upór petenta czasem może coś wydębić. Wypowiedź kierownika Geodezji dla Obiektywu ...mnie już przesłuchiwało w tej sprawie CBA, ABW, policja i co z tego ....
  Smutne to, ale prawdziwe, teraz radnych mamy bezradnych, ale ożywią się przed wyborami, bo po co się teraz wysilać jak kasa i tak leci.

  Zgłoś nadużycie x środa, 09, styczeń 2013 17:27 Link do komentarza
 • dej

  Przytocki ze Słysiem robią z jednej strony podwyżki za wodę, z drugiej umarzają kolesiom - właścicielom firm Archeton i Skorpion - podatki.

  Zgłoś nadużycie dej wtorek, 08, styczeń 2013 20:45 Link do komentarza
 • krośnian

  Temat został wywołany, więc jak to jest z tą telefonią komórkową. Jaka firma/kto ma podpisane umowy z:
  Urzędem Miasta, MPGK, MKS, TBS, MOPS, CDS itp?

  Zgłoś nadużycie krośnian wtorek, 08, styczeń 2013 14:01 Link do komentarza
 • p

  Jak się nie ma na inwestycje to się robi to na co nas stać, by później pod płaszczykiem taryfy nie wyciągać od mieszkańców pieniążków.
  Szukajcie gotówki gdzie indziej a nie po naszych kieszeniach !!!
  Tak każdy by potrafił .

  Zgłoś nadużycie p wtorek, 08, styczeń 2013 13:54 Link do komentarza
 • Dziad_Z_Wermachtu

  Napisane przez Stanpo, 07 styczeń 2013, o godzinie 14:47- tak przy okazji, jesteś żałosny jak cały Twój wpis.
  "... ich działania są sprzeczne z interesami mieszkańców..."

  Czy nie jest interesem mieszkańca Krosna aby mieć czystą i smaczniejszą wodę? - tak, to jest w interesie mieszkańców
  Czy nie jest interesem mieszkańca Krosna aby kanalizacja nie zalewała ulic? - tak, to jest w interesie mieszkańców
  Czy nie jest interesem mieszkańca Krosna aby nie śmierdziało na oczyszczalni? - tak, to jest w interesie mieszkańców
  Czy nie jest interesem mieszkańca Krosna aby mieć nową kanalizację? - tak, jestem mieszkańcem Krosna i mam kanalizację podłączoną do miejskiej, za którą płacę horrendalne kwoty, ale pewnie Ty nie płacisz więc nie wiesz co to znaczy. Chciałbym również poznać tajemnicę abonamentu - dlaczego w największych miastach w Polsce takiego wynalazku nie ma, albo jest on dużo niższy niż w Krośnie ergo skąd on u nas i skąd taka kwota? Miasto milionerów?

  Z kwot uzyskanych przez MPGK w ciągu 4 lat od wszystkich, którzy płacą te rachunki na pewno uzbierało się dużo pieniędzy na inwestycje stąd popieram wymieniony w komentarzach wniosek o upublicznienie wyników finansowych spółki za ostanie 4 lata. Ujęcie wody i jego modernizacja jak i modernizacja oczyszczalni ścieków - proszę wybrać się w owe miejsca i podziwiać tablice mówiące o DOFINANSOWANIU Z UE i skończyć pisać farmazony. Płacę podatki więc mi się należy dostawa wody jak i odbiór śmieci oraz ścieków, a że zarobki na podkarpaciu należą do najniższych w kraju, nie tłumaczy to podnoszenia kolejnych "frycowych" opłat dla firm zarządzanych przez "krewnych i znajomych królika"

  Bez komentarza

  Zgłoś nadużycie Dziad_Z_Wermachtu wtorek, 08, styczeń 2013 12:48 Link do komentarza
 • tylkoja

  ZAPAMIĘTAMY!!!

  Zgłoś nadużycie tylkoja wtorek, 08, styczeń 2013 11:22 Link do komentarza
 • wkur...

  Fajnie powoływać się na to że cena wody w Krośnie jest poniżej jakiejś tam średniej.
  Tylko niech rządzący radni z klubu wzajemnej adoracji zobaczą średnie pensje w Krośnie (najniższe w Polsce-dane GUS) i do tego ustalą ceny wody.
  I proszę porównać średnie płace w spółkach miejskich do średniej w Krośnie.
  Stop pasożytnictwu na mieszkańcach!!!!!

  Zgłoś nadużycie wkur... wtorek, 08, styczeń 2013 10:06 Link do komentarza
 • Mash

  Akurat podwyżkę cen wywozu śmieci nie szykuje nam Przytocki ze Słysiem, tylko rząd, czy konkretniej ustawodawstwo unijne nas do tego zmusza. Ale oczywiście, skala tej podwyżki jak najbardziej zależy od Przytockiego. Trzeba trzymać rękę na pulsie; pierwszy krok wykonali radni, nie opiniując projektu uchwały przewidującej stawki 10/20 zł.

  Zgłoś nadużycie Mash poniedziałek, 07, styczeń 2013 22:38 Link do komentarza
 • Krosnianin111

  Ludzie to dopiero przystawka i tak co nam zaproponują Słysia Przytockie i inne z koryta typki. Szykuje się podwyżka za wywózkę śmieci i to spora to będą jaja i wkurzenie niesamowite mieszkańców.

  Ciekawe czy handlarz komórek też będzie tak ujadał w tak ważnej sprawie dla przeciętnego mieszkańca Krosna i też tak o chop siup olewająco zatwierdzał uchwały.

  Droga redaktocjo trzymajcie ręce na pulsie w tej sprawie !!!

  Zgłoś nadużycie Krosnianin111 poniedziałek, 07, styczeń 2013 21:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj