KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trwa remont "baszty"

Remont tak zwanej "baszty" dobiega końca. Jeżeli pogoda dopisze, wszelkie prace zostaną zakończone jeszcze w styczniu. O złym stanie obiektu informujemy od czerwca 2010 roku. Miejski Konserwator Zabytków zapowiada, że obiekt zostanie właściwie zabezpieczony i dodatkowo wyeksponowany. Równocześnie ratowany jest sąsiedni fragment zabytkowego muru.

REKLAMA


 alt
Stan zabytku na dzień 18 czerwca 2010 r.

O wyrwie w XVII – wiecznym, zabytkowym relikcie przyziemia Kolegium Jezuickiego informowaliśmy po raz pierwszy w czerwcu 2010 roku (Posypał się zabytek). Równocześnie o powstałym uszkodzeniu poinformowaliśmy Urząd Miasta i Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

alt

Obiekt niszczał, wyrwa się powiększała, natomiast rozpoczęcie prac ratunkowych odwlekało się w czasie. Tak zwana "baszta" była coraz bardziej zagrożona (Relikt muru zagrożony). Wreszcie w listopadzie 2012 roku rozstrzygnięto przetarg, ruszyły prace. Podczas remontu okazało się, że zagrożony jest też sąsiedni fragment zabytkowego muru, w który wrosło drzewo, pojawiły się też znaczne pęknięcia. W efekcie rozszerzono zakres planowanych robót.

alt
Zagrożony sąsiedni fragment zabytkowego muru

Aktualnie zabytkowa "baszta" jest juz zabezpieczona, trwają prace przy odwodnieniu (prowadzone niewielka koparką). - Chcemy zabezpieczyć obiekt na przyszłość, dlatego robimy odwodnienie – mówi Marta Rymar, Miejski Konserwator Zabytków – pozwoliłam by te prace pod chodnikiem mogły być już wykonywane przy pomocy koparki. Wcześniej wszystkie prowadzone były ręcznie – tłumaczy Marta Rymar, a następnie dodaje – Chcemy dodatkowo wyeksponować ten obiekt, dlatego projekt przewiduje również jego doświetlenie.

alt

Remont rozpoczął się w listopadzie, następnie w grudniu przerwano prace, ze względu na pogodę. Ostatecznie powinien się zakończyć przed końcem stycznia, oczywiście pod warunkiem, że dopisze pogoda.

Zabytkowy fragment pochodzi z XVII wieku. Nie jest to „baszta” jak zwykło się nazywać ten obiekt. Jest to pozostałość przylegającego do murów obronnych przyziemia Kolegium Jezuickiego. Zabytkowy „murek” znajduje się w reprezentacyjnej części miasta, przy ul. Podwale.

(pd)
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: Piotr Dymiński

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?