KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Głupota przyczyną pożarów

Spłonęło kilka hektarów niezagospodarowanej części lotniska w Krośnie. Pożar strawił znaczną obszar terenu, zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców pobliskich domów przy ulicy St. Batorego, oraz użytkom rolnym. Ogień zaczął rozprzestrzeniać się na przeciwną stronę drogi gruntowej, która obecnie zamknięta jest dla przejazdu na terenie lotniska. Więcej szczegółów tego zdarzenia podamy niebawem.

REKLAMA


alt

Strażackie statystyki odnotowały w tym roku już ponad 160 pożary suchych traw i nieużytków rolnych na terenie Miasta Krosna oraz Powiatu Krośnieńskiego. Największe nasilenie powstających zdarzeń zanotowano od 13 marca. Od tamtej pory codziennie strażacy gaszą od kilkunastu do kilkudziesięciu pożarów dziennie. Są to pożary, które obejmują kilkanaście metrów powierzchni, ale są i takie które mają kilkadziesiąt hektarów.

alt

W działaniach gaszenia powstałych pożarów brało udział ogółem 1549 strażaków i 298 pojazdów pożarniczych (142 strażaków i 34 pojazdy z KM PSP Krosno, 642 strażaków i 119 pojazdów OSP w KSRG oraz  765 strażaków i 145 pojazdów pozostałych jednostek OSP). W opanowaniu ognia często pomagają postronne osoby, niejednokrotnie broniące swojego dobytku. Pożary traw i nieużytków rolnych objęły łącznie 362 hektary powierzchni!

alt

W działaniach przynoszących ogromne straty dla środowiska naturalnego oraz generujących duże koszty w budżetach Komendy Miejskiej PSP w Krośnie oraz jednostek samorządu terytorialnego, brały udział znaczące siły JRG PSP oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu. Na w/w koszty składają się m.in. zużyte paliwo, zniszczony sprzęt (tłumice, łopaty, węże pożarnicze) umundurowanie i obuwie (zniszczenie mechaniczne i termiczne – gaszenie odbywa się przy bezpośredniej styczności z ogniem i wysoką temperaturą), jak i również woda, którą zużywa się do gaszenia wysokich traw. W trakcie prowadzonych działań niejednokrotnie dochodzi również do ugrzęźnięcia pojazdów pożarniczych w podmokłym terenie oraz do ich uszkodzenia, czego nie da się uniknąć przy wjeżdżaniu w trudny teren. Tak było np. podczas pożaru w Łężanach, gdzie samochód strażacki osunął się do rowu.

alt

- Każdy pożar, zwłaszcza odbywający się w wysokiej trawie i przy wietrze, niesie nie tylko zagrożenie dla osób wypalających trawy, ale również dla gaszących je strażaków informuje  bryg. mgr inż. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP Krosno. Przy szybkich przerzutach ognia, nie trudno jest dostać się w centrum szalejącego pożaru (ognia, wysokiej temperatury, gryzącego dymu). Bardzo łatwo wtedy stracić orientację, panowanie nad sobą i wybrać niewłaściwy kierunek ewakuowania się z zagrożonego miejsca.

alt

- Wiele ze zgłoszeń na numer alarmowy 998 o palących się trawach, zawiera paniczne informacje o zagrożeniu niesionym przez ogień dla obiektów mieszkalnych, gospodarczych, krzewach i drzewach owocowych, altanach i domkach działkowych, ulach, składach desek itd. mówi Naczelnik Mariusz Kozak. Przykładem było zdarzenie z 20 marca br. gdzie w godzinach popołudniowych, w wyniku wypalania suchej trawy na niewielkiej powierzchni doszło do zapalenia się składu desek w Kobylanach. W efekcie powstało realne zagrożenie dla budynku gospodarczego. - W wyniku podjętych działań przez zadysponowaną jednostkę OSP Kobylany, która jako pierwsza przybyła na miejsce, udało się ugasić palące deski i uratować budynekinformuje Mariusz Kozak.

alt

W bardzo wielu przypadkach gęsty dym wchodzi na drogi utrudniając tym jazdę samochodami i stwarza zagrożenie powstania wypadku. Wielokrotnie już się zdarzało, że w momencie prowadzenia działań gaśniczych suchych traw, powstawały pożary w budynkach i występowały problemy z zadysponowaniem odpowiedniej ilości sił i środków. - Długotrwały okres bez deszczu, powoduje ciągły stan nasilenia wyjazdów i zmęczenia ludzi. Ostatnie pożary gaszone są ok. godziny 4 nad ranem, a o godzinie 6 już powstają nowe mówi Mariusz Kozak z krośnieńskiej komendy PSP.

alt

Jak informuje KM PSP w Krośnie do największych pożarów doszło w dniach:

  • 18 marca 2012 r. na granicy miejscowości Bóbrka – Zręcin – Machnówka – Chorkówka spaleniu uległo ok. 100 ha suchych traw, w działaniach trwających ponad 9 godzin brało udział 78 strażaków OSP 13 pojazdów z terenu gminy Chorkówka i Miejsce Piastowe (w tym 30 strażaków i 5 pojazdów z OSP z KSRG),
  • 20 marca 2012 r. w Miejscu Piastowym spaleniu uległo ok. 20 ha suchych traw, w działaniach trwających ponad 5 godzin brało udział łącznie 51 strażaków i 13 pojazdów pożarniczych z JRG PSP (4 pojazdy i 12 strażaków) oraz OSP z terenu gmin Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne i Krosno (9 pojazdów i 45 strażaków) – w tym przypadku pożar był po obydwu stronach drogi krajowej nr 28 i dym kierowany wiatrem z południa, tak utrudnił jazdę, że dłuższy czas nie można było poruszać się drogą. W dalszej konsekwencji rozprzestrzeniania się tego pożaru wysokich traw z silnym wiatrem, ogień kierował się na zabudowania mieszkalne w miejscowości Łężany
  • 24 marca 2012 r. - spłoneło kilka hektarów niezagospodarowanej części lotniska w Krośnie. Pożar zajął znaczną cześć terenu, zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców pobliskich domów przy ulicy St. Batorego, oraz użytkom rolnym. Ognień zaczął rozprzestrzeniać się na przeciwną stronę drogi gruntowej, która obecnie zamknięta jest dla przejazdu na terenie lotniska.
  • 24 marca 2012 r. - pożar traw w okolicach Miejsca Piastowego oraz Iwonicza

Przypominamy: (Palenie trawy) wypalanie traw jest szkodliwe, niebezpieczne i zabronione.

KM PSP / Piotr Dymiński
Foto: Mateusz Głód

  • autor: Piotr Dymiński

8 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?