KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Podniebne Pogranicze - balony wśród mieszkańców

Podniebne Pogranicze - balony wśród mieszkańców Fot. KrosnoCity.pl

Polsko-Słowackie Zawody Balonowe w Krośnie organizowane przez Fundację Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej dobiegły końca. Dzisiaj, gdy w kilka dni po imprezie ustał już zgiełk organizacyjny, można na chłodno ocenić to bezprecedensowe wydarzenie. Jedno jest pewne, takiej imprezy w strefie polsko- słowackiego pogranicza nigdy do tej pory nie było.

REKLAMA


Zakrojona na szeroką skalę reklama po obu stronach granicy spowodowała, że w długi majowy weekend na ulicach Krosna, a zwłaszcza na krośnieńskim lotnisku kłębiły się tłumy ludzi, a obok polskiego często słychać było język słowacki. W samych Polsko-Słowackich Zawodach Balonowych wzięło udział 25 załóg z obu sąsiadujących krajów. Wprawdzie Polacy zdominowali imprezę zarówno liczebnie, jak i sportowo, to udział kilku załóg słowackich był sporą atrakcją dla wielu miłośników sportów balonowych. Towarzyszące zawodom emocje związane ze zmaganiami sportowymi odrywały wielką rolę, ale przecież nie były najważniejsze.

Najważniejszym było bowiem samo uczestnictwo i niesamowite wrażenia, jakie były udziałem licznie gromadzących się widzów. Widok przesuwających się po niebie kilkudziesięciu balonów jest zjawiskiem niezwykłym i obserwatorom na długo pozostaje w pamięci. Sporym zainteresowaniem cieszyły się towarzyszące zawodom tak zwane „loty balonem na uwięzi”.

W trakcie imprezy można było wznieść się na kilkanaście metrów w górę w koszu balonu, który nie odlatywał daleko, gdyż linami cały czas przymocowany był do ziemi. Choć atrakcja ta stanowiła zaledwie namiastkę baloniarstwa, to i tak cieszyła się wielkim powodzeniem, zwłaszcza rzecz jasna u najmłodszych zwolenników tego pięknego sportu.

Wśród gości Polsko-Słowackich Zawodów Balonowych, które były organizowane w ramach realizacji projektu „Podniebne Pogranicze”, nie mogło zabraknąć również słowackich partnerów organizatorów imprezy. Szczególnie mocno zaakcentowali swój pobyt w Krośnie przedstawiciele Aeroklubu ze słowackiego Svidnika (Aeroklub Duklianskych hrdinov Svidník o.z.), którzy przyjechali wraz ze swoją motolotnią, której loty stanowiły jedną z większych atrakcji imprezy.

Przeprowadzono też wstępne rozmowy z przedstawicielami Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie na temat możliwości nawiązania w najbliższej przyszłości szerszej współpracy. Nie zabrakło też delegacji władz samorządowych Svidnika, na czele której stał burmistrz Jan Holodniak. Spośród uczestników zawodów wielu gości ze Słowacji było w Krośnie po raz pierwszy.

Wszyscy podziwiali nie tylko walory turystyczne miasta, ale również gościnność mieszkańców i organizatorów imprezy. Wielokrotnie wyrażano nadzieję, że nawiązane kontakty pozwolą nie tylko rozwijać współpracę, ale również doprowadzą do dalszego zbliżenia obu sąsiadujących ze sobą narodów.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Fot. Łukasz Jaracz, Mateusz Głód

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?