Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Presja ma sens. Budowa polskich odcinków Via Carpathia zgłoszona do planu Junckera Polecamy

Tomasz Poręba Tomasz Poręba Fot. archiwum

Wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki PE Tomasz Poręba apelował w ubiegłym tygodniu do polskiego rządu o zgłoszenie budowy kolejnych odcinków drogi Via Carpathia zwanej w Polsce S-19 do pakietu inwestycyjnego szefa KE Jean-Claude'a Junckera jako ostatniej szansy dla tej inwestycji.

REKLAMAList europosła PiS skierowany do premier Ewy Kopacz był też do wiadomości minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak, wiceministra Zbigniewa Rynasiewicza oraz marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla.

Tomasz Poręba spotkał się w Strasburgu z komisarz transportu UE Violetą Bulc w sprawie S-19. - Pani komisarz poinformowała mnie, że polski rząd zgłosił drogę S-19 do programu Junckera i potwierdziła, że jej budowa będzie możliwa, jeśli nasze władze przygotują takie uzasadnienie dla tej inwestycji, które przekona Komisję Europejską - powiedział europoseł Poręba.

Plan Junckera zakłada 315 mld euro na pobudzenie europejskiej gospodarki. W ramach tego planu będą realizowane inwestycje dotyczące m.in. transportu, innowacyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Tomasz Poręba podkreśla, że jest to także szansa na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury takich jak Via Carpathia, które nie znalazły się w sieci bazowej TEN-T, obejmującej główne szlaki transportowe UE.
 
- Presja ma sens. Polski rząd włączył do listy projektów możliwych do realizacji w ramach planu Junckera te odcinki S-19, które nie znalazły się w głównych sieciach TEN-T, w tym m.in trasę do granicy ze Słowacją oraz od Lublina do Białegostoku. Teraz potrzebne są kolejne kroki, by zagwarantować realizację tych inwestycji - podkreśla Tomasz Poręba.
 
Podczas spotkania z europosłem Porębą komisarz Bulc poinformowała, że do czerwca przyszłego roku fundusz na inwestycje będzie przygotowany i wówczas nastąpi także ocena projektów przez specjalną komisję. Zdaniem komisarz Bulc wybrane inwestycje powinny ruszyć w ciągu najbliższych trzech lat.
 
- Pani komisarz przedstawiła warunki, które musimy spełnić, by móc liczyć na budowę kolejnych odcinków Via Carpathia w Polsce. Przede wszystkim potrzebne jest przedstawienie przez polski rząd dobrego uzasadnienia tej inwestycji, która powinna wpisywać się w wizję rozwoju sieci transportowych UE. Potrzebne jest wskazanie braku dostępności komunikacyjnej Polski Wschodniej oraz przekonanie KE, że Via Carpathia to przyspieszenie rozwoju wschodniej flanki UE, napływ inwestycji, poprawa bezpieczeństwa oraz wzrost przedsiębiorczości. Argumentów za budową drogi Via Carpathia jest bardzo dużo. Liczę, że polski rząd będzie potrafił w sposób przekonujący pokazać cywilizacyjną wartość tej drogi i przekonać Komisję Europejską do jej budowy - powiedział Poręba.  - Wpisanie S-19 do planu Junckera to krok w dobrą stronę. Teraz potrzebne jest zaangażowanie wszystkich środowisk, którym zależy na budowie Via Carpathia do mobilizowania polskiego rządu do przygotowania dobrego uzasadnienia i podejmowania w Brukseli dalszych działań w tym zakresie - dodaje europoseł PiS.

- KE daje nam kolejną szansę na poprawę infrastruktury we wschodnich regionach. Powinniśmy ją wykorzystać - podkreśla Tomasz Poręba. - Budowę drogi Via Carpathia powinniśmy wyłączyć ze wszelkich sporów politycznych i potraktować ją jako strategiczny polski interes narodowy. Dlatego liczę, że tym razem polski rząd podejmie wszelkie możliwe kroki, aby doprowadzić do jej budowy - podkreśla europoseł Tomasz Poręba.

pd

5 komentarzy

 • wiesiek098

  Jest szansa złapać szympansa.Jak się da to złapiemy dwa.....No,ale jak z tym pójdzie gładko to złapiemy całe stadko....Tak myśli pan europoseł Poręba.
  No,ale kampania kampanią tyle tylko że w Brukseli trzeba mieć co do gadania....
  Pozdrawiam...!

  Zgłoś nadużycie wiesiek098 sobota, 20, grudzień 2014 22:17 Link do komentarza
 • Kościelny

  Jest szansa aby pan Borcz pokazał co potrafi.
  Może wreszcie zrobi coś dla Krosna i dla województwa.
  Same wstąpienie do PiS nie wystarczy.
  Po owocach go poznacie.
  Ale zapomniałem to tylko niewiarygodny Borcz.

  Zgłoś nadużycie Kościelny piątek, 19, grudzień 2014 17:51 Link do komentarza
 • pan Sebastian

  Wielki krzykacz nawet nie wiedział o wpisaniu trasy idąc ze skargą do pani. Prawdziwy polak z narzekania i jęczenia może uczynić dobrze płatne zajęcie

  Zgłoś nadużycie pan Sebastian piątek, 19, grudzień 2014 16:40 Link do komentarza
 • to wina Kopacz

  Gościu podpina sie pod coś na co nie miał wpływu, ale zawsze można powiedzieć, że to wina Kopacz
  http://www.pb.pl/3974827,62898,szczyt-ue-dal-zielone-swiatlo-dla-planu-inwestycyjnego-junckera

  Zgłoś nadużycie to wina Kopacz piątek, 19, grudzień 2014 13:38 Link do komentarza
 • oni

  A co powie na to pani europoseł księżna bieszczadzka ??? Czy dalej Podkarpacie będzie w czarnej du....e

  Zgłoś nadużycie oni piątek, 19, grudzień 2014 12:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj