KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Odsłonić "Prządki"

Odsłonić "Prządki" Fot. archiwum Gmina Korczyna

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska chce przywrócić piękno rezerwatu “Prządki”. Chodzi o usuniecie drzew i krzewów zasłaniających skały. Prace potrwają do końca tygodnia. W tym czasie rezerwat będzie zamknięty.

REKLAMA


Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie podjęła działania, mające na celu przywrócenie walorów krajobrazowych rezerwatu przyrody “Prządki” im. prof. Henryka Świdzińskiego.

W ramach zaplanowanych prac wycięte zostaną drzewa i krzewy zasłaniające skały, a pozyskane drewno zostanie pozostawione do naturalnego rozkładu. Prace potrwają do 28 lutego.

Prace będą przyczyną niedogodności dla turystów, gdyż z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w tym czasie rezerwat nie będzie udostępniony dla zwiedzających.


Fot. archiwum Gmina Korczyna

Projekt jest realizowany przy czynnym udziale Wójta Gminy Korczyna, Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Nadleśnictwa Kołaczyce.

Skały piaskowca ciężkowickiego, uformowane w wyniku erozji wietrznej stanowią główny przedmiot ochrony w rezerwacie “Prządki”, jednocześnie determinując jego krajobrazowy charakter.

W przeszłości szczyt wzniesienia pozbawiony był zupełnie roślinności drzewiastej, a ostańce Prządek wyróżniały się na tle krajobrazu. Wskutek zmian zachodzących w zagospodarowaniu tego terenu skały zostały przysłonięte wielogatunkowym drzewostanem.

Rezerwat przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego ustanowiono na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 14 lutego 1957 r. Obejmuje on obszar o powierzchni 13,62 ha, chroniąc cenne grupy skał piaskowych wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi poprzez erozję eoliczną. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w 2009 roku upamiętnił wybitnego polskiego geologa, specjalistę geologii regionalnej Karpat prof. Henryka Świdzińskiego poprzez rozszerzenie nazwy rezerwatu przyrody o jego imię.

pd

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?