KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Odsłonić "Prządki"

Odsłonić "Prządki" Fot. archiwum Gmina Korczyna

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska chce przywrócić piękno rezerwatu “Prządki”. Chodzi o usuniecie drzew i krzewów zasłaniających skały. Prace potrwają do końca tygodnia. W tym czasie rezerwat będzie zamknięty.

REKLAMA


Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie podjęła działania, mające na celu przywrócenie walorów krajobrazowych rezerwatu przyrody “Prządki” im. prof. Henryka Świdzińskiego.

W ramach zaplanowanych prac wycięte zostaną drzewa i krzewy zasłaniające skały, a pozyskane drewno zostanie pozostawione do naturalnego rozkładu. Prace potrwają do 28 lutego.

Prace będą przyczyną niedogodności dla turystów, gdyż z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w tym czasie rezerwat nie będzie udostępniony dla zwiedzających.


Fot. archiwum Gmina Korczyna

Projekt jest realizowany przy czynnym udziale Wójta Gminy Korczyna, Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Nadleśnictwa Kołaczyce.

Skały piaskowca ciężkowickiego, uformowane w wyniku erozji wietrznej stanowią główny przedmiot ochrony w rezerwacie “Prządki”, jednocześnie determinując jego krajobrazowy charakter.

W przeszłości szczyt wzniesienia pozbawiony był zupełnie roślinności drzewiastej, a ostańce Prządek wyróżniały się na tle krajobrazu. Wskutek zmian zachodzących w zagospodarowaniu tego terenu skały zostały przysłonięte wielogatunkowym drzewostanem.

Rezerwat przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego ustanowiono na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 14 lutego 1957 r. Obejmuje on obszar o powierzchni 13,62 ha, chroniąc cenne grupy skał piaskowych wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi poprzez erozję eoliczną. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w 2009 roku upamiętnił wybitnego polskiego geologa, specjalistę geologii regionalnej Karpat prof. Henryka Świdzińskiego poprzez rozszerzenie nazwy rezerwatu przyrody o jego imię.

pd

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?