KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Iwonicz: odnowienie pomnika i trasy w Lesie Grabińskim

Iwonickie Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia" zakończyło już prace wokół pomnika zamordowanych patriotów w Lesie Grabińskim. Oznaczono też szlak spacerowy biegnący z Iwonicza-Zdroju przez Górę Winiarską do Lasu Grabińskiego i dalej - do XV-wiecznego drewnianego kościoła w Iwoniczu.

REKLAMA


Prace w Lesie Grabińskim wykonywano dzięki dotacji otrzymanej od Banku Zachodniego WBK w ramach wygranego konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam".

Cała biało-czerwona ścieżka spacerowa została wyraźnie oznakowana, podobnie - dojście do samego pomnika zamordowanych. Turysta przekracza dużą bramę z napisem "Do pomnika", a następnie schodzi w głąb jaru wyprofilowanymi stopniami, które zostały zabezpieczone poręczami.

- Sam pomnik został wyczyszczony, a w miejscu, gdzie mordercy z SS "Galizien" zabili strzałami w tył głowy 72 polskich patriotów, stanął maszt z biało -czerwoną flagą. Stowarzyszenie wybudowało obok miejsca kaźni obszerną wiatę z ławeczką, gdzie każdy odwiedzający może odpocząć i oddać się chwilom refleksji, słuchając śpiewu ptaków a nie pistoletowych czy karabinowych wystrzałów - informuje Marek Bliżycki, wiceprezes Iwonickiego Stowarzyszenia “Ocalić od zapomnienia".

Obok pomnika i tablicy informującej o wydarzeniach, jakie rozegrały się w tym miejscu, zostały dostawione dwie dodatkowe ławki. Do wykonania większości konstrukcji użyto drewna, aby zachować naturalny wygląd tego miejsca.


- Wiele osób prywatnych i właścicieli firm udzieliło Stowarzyszeniu bezinteresownej pomocy podczas realizacji prac, za co Zarząd przekazuje wszystkim serdeczne podziękowania - dodaje Marek Bliżycki.

- Niestety, zdarzały się i nieprzyjemne incydenty. Kradzież 40 sztuk krawężników z miejsca prowadzonych prac. Z kolei w dniu 2 lipca, dzień przed zakończeniem prac, jakaś niezidentyfikowana grupa rozpaliła ognisko dokładnie w miejscu rozstrzelania Polaków, a płonące gonty wrzucała na dach nowo wybudowanej wiaty, co mogło spowodować jej zniszczenie i pożar lasu. Również na nowych ławkach pojawił się pierwszy "ozdobny" napis... - stwierdza Marek Bliżycki.

Stowarzyszenie kieruje gorący apel do wszystkich, zwłaszcza młodych użytkowników lasu,
o poszanowanie pomnika i jego otoczenia ze względu na pamięć o zamordowanych przodkach.

Więcej informacji o pracach przy pomniku w Lesie Grabińskim i działalności Stowarzyszenia można znaleźć na stronie Stowarzyszenia: www.ocaliwonicz.pl

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?