KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powiat popiera budowę łącznicy Krosno - Rzeszów

 • autor: pd
 • niedziela, 04, grudzień 2016 20:53
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Powiat popiera budowę łącznicy Krosno - Rzeszów Fot. Powiat Krośnieński

Rada powiatu krośnieńskiego zajęła stanowisko w sprawie budowy łącznicy kolejowej Rzeszów - Krosno. Podkreślają jednak między innymi konieczność uwzględnienia  "interesu społecznego mieszkańców gminy Jedlicze".

REKLAMA


Radni powiatu krośnieńskiego jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie projektu budowy łącznicy kolejowej. Projekt stanowiska wraz z uzasadnieniem przedstawił na ostatniej sesji (28 listopada) starosta krośnieński, Jan Juszczak.

Komisja Transportu, Budownictwa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego po zapoznaniu się z koncepcją przedstawioną przez Dariusza Niemczyka (konsultanta ds. kolei w UM Krosna) oraz wysłuchaniu opinii przedstawicieli samorządów Jedlicza i Wojaszówki podjęła decyzję, aby w tej sprawie wypowiedziała się rada powiatu.

Nagranie z tej części dyskusji zamieściło w Internecie Stowarzyszenie Idea Carpathia:
Podczas obrad komisji zastępca burmistrza gm. Jedlicze przekonywał, że najlepszy będzie wariant, w którym pociąg do Krosna będzie jechał dłużej, ale przez Jedlicze, będzie uwzględniał interes tej gminy. Tymczasem Dariusz Niemczyk przedstawiał argumenty na rzecz wariantu, który najbardziej skraca podróż (tzw. wariant 3, do przystanku w Turaszówce), przekonując, że jest to rozwiązanie najbardziej korzystne dla Krosna i całego regionu, a równocześnie uwzględnia budowę odnogi do terenów przemysłowych w Jedliczu.

Starosta przedstawiając stanowisko podkreślił, iż oprócz aspektu kosztowego i technicznego należy też widzieć wymiar ludzki, społeczny.

Stanowisko Rady Powiatu Krośnieńskiego w sprawie projektu budowy łącznicy kolejowej:

Rada Powiatu Krośnieńskiego po uwzględnieniu opinii Komisji Transportu, Budownictwa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego pozytywnie odnosi się do koncepcji budowy łącznicy kolejowej łączącej istniejące linie 106 i 108, mającej na celu skrócenie czasu przejazdu do Rzeszowa.

Komisja Transportu, Budownictwa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego na posiedzeniach odbytych w dniach 16 i 24 listopada br. zapoznała się z koncepcją budowy ww. łącznicy kolejowej jak również wysłuchała opinii przedstawicieli gmin Jedlicze i Wojaszówka, a także mieszkańców miejscowości Ustrobna.

Rada Powiatu w pełni popiera realizację inwestycji budowy łącznicy kolejowej optując za rozwiązaniem, które uwzględni interes społeczny mieszkańców Gminy Jedlicze i Wojaszówka.

pd

 • autor: pd

22 komentarzy

 • kolejarz od 4 pokoleń

  ->MYŚLĄCY
  Odcinek Tarnowiec - Jedlicze częściowo pokrywa się z wariantem 1 i 2. Ograniczenia tego odcinka również.

  Zgłoś nadużycie kolejarz od 4 pokoleń wtorek, 06, grudzień 2016 21:05 Link do komentarza
 • MYŚLĄCY

  Wariant nr 3 jest praktycznie nie do wykonania. Trzy wiadukty (nad drogą krosno - Jasło i dwa nad drogą Krosno- Rzeszów)
  kilka przejazdów przez drogi "asfaltowe'. Linia po terenie zalewowym na odcinku 0,5 km "zalewy według p Niemczyka co
  50 lat', przy wyjeździe z terenu zalewowego tory pobiegną na odcinku 600po czynnym urwisku przy brzegu Wisłoka, w dodatku pociąg pojedzie po wzniesieniu przy dość dużej różnicy terenu, dodatkowo nie natura 2000 będzie przeszkodą ale protest i opór
  pokrzywdzonych mieszkańców Ustrobnej. Do' kolejarz od 4 pokoleń' popatrz na mapę wariantów i oceń trasy. a towar z Jedlicz
  nie pojedzie tylko do Tarnowca ale pętlą przez Jasło do Szebni ponad 10 km PRZY WARIANCIE N3.

  Zgłoś nadużycie MYŚLĄCY wtorek, 06, grudzień 2016 14:52 Link do komentarza
 • feliks

  Rada powiatu przyjęła tak naprawdę stanowisko bez stanowiska

  Zgłoś nadużycie feliks wtorek, 06, grudzień 2016 13:54 Link do komentarza
 • podatnik

  "Rada powiatu nie popiera ale blokuje. Jeśli ma iść linia przez Jedlicza to projekt nie ma żadnego sensu!!!! Może przez gminę Iwonicz ma trasa prowadzić??? Tamci mieszkańcy gorsi od tych z Jedlicza???

  Zgłoś nadużycie podatnik wtorek, 06, grudzień 2016 11:09 Link do komentarza
 • jprdle

  XXL . A co to jest warlant ?

  Zgłoś nadużycie jprdle wtorek, 06, grudzień 2016 10:45 Link do komentarza
 • zz

  Wariant przez Jedlicze to wariant przez Naturę 2000. wiemy z czym się to wiąże. Czy nikogo nie stać żeby zrobić np profesjonalny sondaż wśród mieszkańców Jedlicza zadając im pytanie ilu bedzie jeździć pociągiem do Rzeszowa ?

  Zgłoś nadużycie zz wtorek, 06, grudzień 2016 09:37 Link do komentarza
 • XXL

  Wygląda na to że przejdzie warIant przez Jedlicze a to oznacza że ekolodzy zablokują budowe tunelu ( o co lobbuje Jasło) a jak się uda wybudować to i tak nikt nie będzie jeździł bo czas powyżej godziny jest całkowitym nieporozumieniem

  Zgłoś nadużycie XXL wtorek, 06, grudzień 2016 08:57 Link do komentarza
 • j...

  "Ktoś, kto potrzebuje jechać z Jedlicza do Rzeszowa, będzie przesiadać się w Turaszówce. Ktoś inny z Jasła pojedzie do Frysztaka na przesiadkę. " Ty tak poważnie? Sam to wymyśliłeś? :-)

  Zgłoś nadużycie j... wtorek, 06, grudzień 2016 00:19 Link do komentarza
 • prezessss

  Sorry, ale ogarnijcie się z tym Jedliczem...
  Kolej w Jedliczu tak, ale w innej formie niż postulujecie. Należy stworzyć coś w stulu kolei subregionalnej. Pociągi powinny śmigać po trójkącie Jasło-Krosno-Frysztak-(Jasło) i pełniłyby poważną rolę w ruchu lokalnym. Przecież wszystko w tym trójkącie ciąży albo do Jasła, albo do Krosna.
  Ktoś, kto potrzebuje jechać z Jedlicza do Rzeszowa, będzie przesiadać się w Turaszówce. Ktoś inny z Jasła pojedzie do Frysztaka na przesiadkę. Tak działa zdrowa kolej.
  Wyobraźcie sobie pociągi śmigające w godzinnym takcie po takim trójkącie...
  Btw. jak, Wam ktoś daje kasę, to bierzcie, ile się tylko da. Te rzekomo "oszczędzone" pieniądze do Was nie wrócą - pkp plk nie wyremontują innych torów w okolicy. Oni te środki wrzucą z powrotem do wora i ich nigdy nie zobaczycie.
  Macie historyczną szansę na zmianę niekorzystnego układu sprzed ponad wieku - korzystajcie!!

  Zgłoś nadużycie prezessss poniedziałek, 05, grudzień 2016 22:16 Link do komentarza
 • kolejarz od 4 pokoleń

  ->MYŚLĄCY
  Niezupełnie masz rację. Byłby to pomysł z "jajami" gdyby linia odchodziła bezpośrednio za stacją Jedlicze i tunelem biegła do linii 106. Dzięki skierowaniu ruchu przez ostre łuki w kierunku Męcinki dokładając w to ostre wzniesienie linia NIGDY nie osiągnie przyzwoitych parametrów, ani w postaci prędkości,, ani tonażu.
  Jako zadanie domowe sprawdź jakie "towary" mogą przejechać na odcinku Tarnowiec - Jedlicze. Twoja rentowność pryśnie jak bańska.
  Ale najważniejsze, że mamy wszędzie "fahofcuf".

  Zgłoś nadużycie kolejarz od 4 pokoleń poniedziałek, 05, grudzień 2016 20:30 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?