KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uczczono rocznicę operacji karpacko-dukielskiej

  • autor: eb/red.
  • czwartek, 12, październik 2017 01:25
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Uczczono rocznicę operacji karpacko-dukielskiej Fot. archiwum Powiat Krośnieński

W Dukli odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej. W obchodach operacji karpacko-dukielskiej udział wzięli kombatanci z Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski.

REKLAMA


Uroczystości rozpoczęły się 5 października na Cmentarzu Wojennym w Dukli.

Gości powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. W imieniu rady Powiatu Krośnieńskiego i starosty Jana Juszczaka głos zabrał przewodniczący rady Kazimierz Gładysz.

- Operacja karpacko-dukielska dla społeczeństwa Podkarpacia stała się trwałym elementem lokalnej świadomości historycznej. Pamięć ogromu przelanej tu krwi i totalnych zniszczeń materialnych ukształtowała warunki i kategorie myślenia oraz działania wielu pokoleń - także tych powojennych. Tradycja polska, osadzona w normach chrześcijańskich każe nam szanować poległych i zamordowanych. Nakazuje nam też przechowywać i przekazywać o nich pamięć (...). Dziękuję, że jesteśmy tu i wspominamy o tych, którzy walczyli i myśleli o przyszłości swojej i swoich ojczyzn. Niech uroczystość taka jak dzisiejsza przypominająca i upamiętniająca te tragiczne sprzed 73 lat wydarzenia, będzie chwilą zadumy o tamtych niespokojnych czasach, o tych, którzy szli i nie doszli, którzy polegli daleko od swoich domów. Wierzę, że pamięć o nich pozostanie w naszych sercach, naszych i przyszłych pokoleń - mówił Kazimierz Gładysz.

Delegacje poszczególnych władz, organizacji kombatanckich i mundurowych złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych za ojczyznę.

Druga część obchodów rocznicowych odbyła się w Nowosielcach i Zarszynie. Słowa podziękowania i uznania na ręce organizatorów uroczystości przesłała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

6 października obchody bitwy zwanej też karpacko-preszowską odbyły się w Świdniku na Słowacji. W uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu krośnieńskiego z przewodniczącym rady Kazimierzem Gładyszem i wicestarostą Adolfem Kasprzykiem.

eb/red.
Fot. archiwum Powiat Krośnieński

  • autor: eb/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?