Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Uczczono rocznicę operacji karpacko-dukielskiej

Uczczono rocznicę operacji karpacko-dukielskiej Fot. archiwum Powiat Krośnieński

W Dukli odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej. W obchodach operacji karpacko-dukielskiej udział wzięli kombatanci z Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski.

Uroczystości rozpoczęły się 5 października na Cmentarzu Wojennym w Dukli.

Gości powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. W imieniu rady Powiatu Krośnieńskiego i starosty Jana Juszczaka głos zabrał przewodniczący rady Kazimierz Gładysz.

- Operacja karpacko-dukielska dla społeczeństwa Podkarpacia stała się trwałym elementem lokalnej świadomości historycznej. Pamięć ogromu przelanej tu krwi i totalnych zniszczeń materialnych ukształtowała warunki i kategorie myślenia oraz działania wielu pokoleń - także tych powojennych. Tradycja polska, osadzona w normach chrześcijańskich każe nam szanować poległych i zamordowanych. Nakazuje nam też przechowywać i przekazywać o nich pamięć (...). Dziękuję, że jesteśmy tu i wspominamy o tych, którzy walczyli i myśleli o przyszłości swojej i swoich ojczyzn. Niech uroczystość taka jak dzisiejsza przypominająca i upamiętniająca te tragiczne sprzed 73 lat wydarzenia, będzie chwilą zadumy o tamtych niespokojnych czasach, o tych, którzy szli i nie doszli, którzy polegli daleko od swoich domów. Wierzę, że pamięć o nich pozostanie w naszych sercach, naszych i przyszłych pokoleń - mówił Kazimierz Gładysz.

Delegacje poszczególnych władz, organizacji kombatanckich i mundurowych złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych za ojczyznę.

Druga część obchodów rocznicowych odbyła się w Nowosielcach i Zarszynie. Słowa podziękowania i uznania na ręce organizatorów uroczystości przesłała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

6 października obchody bitwy zwanej też karpacko-preszowską odbyły się w Świdniku na Słowacji. W uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu krośnieńskiego z przewodniczącym rady Kazimierzem Gładyszem i wicestarostą Adolfem Kasprzykiem.

eb/red.
Fot. archiwum Powiat Krośnieński

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj