KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Harcerze wybrali swojego bohatera

 • autor: red., pd
 • poniedziałek, 27, listopad 2017 00:52
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Harcerze wybrali swojego bohatera Fot. archiwum UG Dukla

6. Drużyna Harcerska Iskra przyjęła imię Władysława Barana "Bekasa" związanego z ziemią dukielską. Uroczystość nadania imienia odbyła się 18 listopada.

REKLAMA


Minął rok od rozpoczęcia przez 6. Drużynę Harcerską ISKRA z Dukli kampanii "Bohater". Drużyna na swojego bohatera, wybrała żołnierza Armii Krajowej por. Władysława Baran "BEKASA", związanego z dukielskim terenem, który był m.in. dowódcą oddziału partyzanckiego oraz kompanii ZN-24.

- Nadając naszej drużynie jego imię, chcemy oddać mu cześć i przypomnieć o jego życiu, działalności akowskiej i zagadkowej śmierci mieszkańcom naszego rejonu, gdzie się urodził, żył i o wolność którego walczył. Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Ich mogiły są po całym świecie. Są one znakiem miłości do Ojczyzny. Chcąc uczcić pamięć bohaterów z dumą będziemy nosić imię naszego porucznika! - podkreśla Krystyna Boczar-Różewicz.

Uroczystość nadania imienia miała miejsce 18 listopada w sali widowiskowo-teatralnej w Dukli.

Porucznik Władysława Baran "BEKAS" urodził się 26 czerwca 1913 r. w Teodorówce. Miał troje rodzeństwa: siostrę Aleksandrę i dwóch braci: Jana i Stanisława. Jego rodzice to Paweł i Katarzyna z domu Krężel. Biografia por. Władysława Barana jest barwna i nie do końca odkryta. Był dowódcą mądrym, lojalnym, dbającym o swoich żołnierzy i oddział, którym dowodził. Szanowany i ceniony, jego podwładni liczyli się z jego zdaniem i ufali mu. Wielki patriota, całym sercem oddany ojczyźnie. Walczył o wolną Polskę, do końca wierzył w pomoc sojuszników.

Bekas w 1949 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa za swoją akowską działalność oraz za przynależność do WiN-u. Ślad po nim ginie w areszcie śledczym w Rzeszowie. Z dokumentów do jakich dotarliśmy wynika, iż nie przeżył śledztwa, które trwało ponad 3 tygodnie. Nigdy nie odkryto miejsca jego pochówku.

Ogromny wkład w poznanie biografii bohatera miał Stanisławow Fornal, nauczyciel historii ze szkoły podstawowej w Dukli.

- Korzystając z okazji chcemy serdecznie podziękować za wsparcie i przychylność naszej drużynie wszystkim sympatykom i przyjaciołom. Przede wszystkim rodzicom harcerzy i harcerek, którzy pomagają w codziennym życiu naszej drużyny oraz przyjaciołom z Koła Przyjaciół Harcerstwa, które działa przy naszej drużynie - dodaje Krystyna Boczar-Różewicz.

red., pd
Fot. archiwum UG Dukla

 • autor: red., pd

21 komentarzy

 • belzebub

  J... -ocie mam jeśli jesteś tak wierzacy w skuteczność modlitwy to proponuję, zmów 1000 zdrowiasiek o rozum. Nie apeluję byś zrzucił klapki z oczu, bo to nic nie da i tak zobaczysz to co będziesz chciał widzieć ... i słyszeć. Lub to co ci zinterpretują ci, którym bezgranicznie wierzysz. A od II sortu sie odczep, bo to dla mnie nobilitacja.. Za nic w świecie nie chciałbym byc zaliczony do waszego I sortu, gdzie sa takie autorytety jak choćby twój krajan Piotrowicz, a także i Błaszczak , Kempa, Brudziński, Pawłowicz (brrr..). Jeśli jest życie pozagrobowe i przyszłoby mi wybierać między niebem zaludnionym przez katolikow I sortu to wolę się smarzyć na dnie piekieł, byle dalej od tego towarzystwa. Zapewne masz na ten temat inne zdanie. No i dobrze - pomódl się, żebyś się dostał do swojego nieba I sortu.

  Zgłoś nadużycie belzebub środa, 29, listopad 2017 19:32 Link do komentarza
 • j...

  Sam się przyznaje, że jest II sortu. Ojciec Tadeusz ma swoje wady jak każdy z nas, ale nazwanie Go hochsztaplerem, to podłość.
  II sort tak ma.

  Zgłoś nadużycie j... środa, 29, listopad 2017 15:51 Link do komentarza
 • Hiobowski

  A co takiego złego zrobił Rydzyk, że nazywasz go hochsztaplerem? Nie oszukuje podając się za wnuczka , policjanta , pracownika ZUS-u albo innego kanalię ( przepraszam uczciwych policjantów i urzędników). Najlepiej słuchać i czytać fałszywe lewackie mendia, a potem za przeproszeniem sr*ć na wszystkich wierzących. Torunianie są wdzięczni księdzu Tadeuszowi Rydzykowi za to co robi dla miasta.

  Zgłoś nadużycie Hiobowski środa, 29, listopad 2017 14:54 Link do komentarza
 • j...

  Odwagą? Atakowanie ministra Antoniego Macierewicza nazywasz odwagą? Nie ośmieszaj się. Można to nazwać różnie, ale z odwagą nie ma to nic wspólnego.

  Zgłoś nadużycie j... środa, 29, listopad 2017 11:35 Link do komentarza
 • Annn

  Jak można takie chamskie prostackie teksty ej "j' publikować?
  Pan Piątek wykazał się niezywkłą odwagą

  Zgłoś nadużycie Annn środa, 29, listopad 2017 11:00 Link do komentarza
 • j...

  II sorcie, to niezwykle trafne określenie Bolka, nie jest mojego autorstwa. Dziennikarka, która tak podsumowała Wałęsę, pewnie też nie jest z twojej bajki. Ani ty, ani twój kolega Kaziu, ani Piątek nie dorastacie Macierewiczowi do pięt. Pomimo mrozu za oknem pozdrawiam ciepło mając cichą nadzieję, że klapki z oczu wam opadną. Zmówię w tej intencji dziesiątek różańca.
  http://www.pch24.pl/rafal-ziemkiewicz--w-razie-czego-tomasz-piatek-wyciagnie-zolte-papiery,50999,i.html

  Zgłoś nadużycie j... środa, 29, listopad 2017 00:52 Link do komentarza
 • Homo II sortu

  Szaraczku j... Twoje królicze prawo mieć za autorytet Cenckiewicza, a jego pogromcę Noblistę Wałęsę za "niewiarygodnie próznego, potwornego ignoranta" , na ktorym świat się nie poznał. Twoje prawo obdarzać szacunkiem notorycznego klamcę Macierewicza (chcesz przykłady?). Każdy ma takich idoli na jakich go stać. Dawniej autorytetami byli papieże, dziś autorytetami są hochsztaplerzy typu Rydzyka. Takie czasy - lud wszedł do środmieścia i co zrobił?
  Pozdrawiam Pana Kazimierza - rozpoznaje ten sztych. Ciekawe czy Pan mnie rozpoznaje.A mam wiele imion, lubuję się w hiszpańskich klimatach.

  Zgłoś nadużycie Homo II sortu wtorek, 28, listopad 2017 23:24 Link do komentarza
 • Polak

  Tomasz Piatek otrzymał Nagrodę Wolności

  Zgłoś nadużycie Polak wtorek, 28, listopad 2017 22:14 Link do komentarza
 • bolek-lolek

  Cenckiewicz nie lubi czytać
  https://oko.press/friszke-o-cenckiewiczu/

  Zgłoś nadużycie bolek-lolek wtorek, 28, listopad 2017 20:28 Link do komentarza
 • kazek

  "W starannej polszczyźnie powinniśmy pisać i mówić „Weź tę książkę”. Tradycyjna forma tę bywa jednak zastępowana formą tą. Wynika to stąd, że wśród różnych określeń rzeczownika rodzaju żeńskiego (w naszym wypadku jest to wyraz książka) tylko zaimek ta ma w bierniku końcówkę -ę, podczas gdy inne określenia przyjmują końcówkę -ą: „Weź tę książkę”, ale: „Weź tamtą książkę”, „Weź pierwszą książkę”, „Weź ładną książkę”.
  Mówiąc Weź tą książkę, odmieniamy zaimek ta analogicznie do tych określeń. W mowie potocznej jest to dopuszczalne, zwłaszcza w takich, jak podane w pytaniu, potocznych kontekstach: „Połóż tą łyżkę”, „Daj tą skarpetę”.
  Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski"
  [Poradnia językowa PWN]
  Widzę,że poruszasz się w wąskim przedziale dogmatu nie tylko w kwestiach politycznych.

  Zgłoś nadużycie kazek wtorek, 28, listopad 2017 20:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?