KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Premiera filmu o Kard. Wyszyńskim w Parlamencie Europejskim

Premiera filmu o Kard. Wyszyńskim w Parlamencie Europejskim Fot. archiwum ECR

Z inicjatywy Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się międzynarodowa premiera filmu "Jako w niebie tak i w Komańczy". Obraz przygotowała podkarpacka Telewizja Obiektyw.

REKLAMA


Film opowiada przede wszystkim o pobycie Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, kiedy to powstały m.in. Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Przypomina także ważne wydarzenia ze współczesnej historii Polski i pokazuje, jak przeplatały się losy Ks. Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II.


Fot. TV Obiektyw

Tomasz Poręba podziękował twórcom filmu za "udokumentowanie tego trudnego dla Polski i polskiego kościoła momentu". - Ten wyjątkowy obraz powstał w Komańczy, sercu Bieszczad - to tu Ks. Prymas przygotował wiele przełomowych dokumentów w historii powojennej Polski. Dlatego cieszę się, że mogłem włączyć się w przygotowanie tego dokumentu. Jest naszą ambicją, by w najbliższych miesiącach pokazywać ten film na Podkarpaciu i w całej Polsce - zapowiedział Tomasz Poręba.

Bogdan Miszczak, producent filmu, przypomniał, że niedawno przypadała 60. rocznica internowania Prymasa. - Ta historia jest bardzo mało znana. Dlatego chcieliśmy pokazać właśnie to, co działo się w Komańczy - powiedział Miszczak, dziękując jednocześnie siostrom nazaretankom z Komańczy, które umożliwiły przygotowanie filmu w miejscach, gdzie kilkadziesiąt lat temu przebywał i pracował Ks. Prymas. Zapowiedział także, że kolejne prezentacje filmu odbędą się 13 grudnia w Rzymie i 15 grudnia w Krośnie.


Fot. TV Obiektyw

Maciej Wójcik, reżyser filmu, zwrócił uwagę na uniwersalność Ślubów Jasnogórskich. - Chodziło nam o to, by w filmie wybrać te fragmenty, które przeczytane dzisiaj, będą tak samo interpretowane, bo są bardzo aktualne - powiedział Wójcik.

To już kolejne wydarzenie z historią Podkarpacia w tle zorganizowane przez europosła Tomasza Porębę w Parlamencie Europejskim. Wcześniej odbyła się także m.in. wystawa o rodzinie Ulmów oraz wystawa prac Beksińskiego. W przyszłym roku planowana jest z kolei wystawa poświęcona rzezi wołyńskiej.

Premierę filmu w Polsce zaplanowano na 15 grudnia w artKinie w Krośnie przy ul. Bieszczadzkiej.

Zobacz także:
- "Jako w niebie, tak i w Komańczy" - premiera filmu TV Obiektyw już 29 listopada
- "Wyszyński znów w Komańczy". Ruszyła produkcja filmu

ecr

  • autor: ecr

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?