KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Harcerze w rodzinnych stronach Józefa Piłsudskiego

  • autor: Piotr Lubaś, red., pd
  • środa, 20, grudzień 2017 01:07
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Harcerze w rodzinnych stronach Józefa Piłsudskiego Fot. archiwum DH "Invictus"

W 2017 roku mija jubileusz 150-lecia urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji harcerki i harcerze 19. Drużyny Harcerskiej "Invictus" z Jaszczwi, której bohaterem jest Józef Piłsudski - wybrali się do Zułowa na Litwie, gdzie 5 grudnia 1867 przyszedł na świat przyszły Naczelnik Państwa.

REKLAMA


Wyprawa na Litwę była niesamowitą lekcją historii i patriotyzmu dla młodzieży biorącej w niej udział.

Trzydniowy pobyt na Wileńszczyźnie rozpoczęli od zwiedzania zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach. Całkowicie odrestaurowany zamek na wyspie robi duże wrażenie. Wewnątrz harcerze poznali historię Wielkiego Księstwa Litewskiego aż do czasów Władysława Jagiełły i  Wielkiego Księcia Witolda. Poznali też historię ludu Karaimów i zajadali się specjałem ich kuchni, czyli "kibinami".

Wilno
- Tutaj każdy zabytek, każdy kamień przypomina o wielkiej historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów - relacjonują harcerze, którzy zwiedzili cmentarz na Rossie, gdzie pochowani są między innymi wielcy Polacy związani z Wilnem i Wileńszczyzną.

Tutaj również jest miejsce spoczynku matki Józefa Piłsudskiego - Marii z Bilewiczów Piłsudskiej - oraz serce jej syna. Harcerze zapalili znicz na Mauzoleum. Nie mogło zabraknąć w programie wizyty, odwiedzenia cudownego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia znajdującego się na Ostrej Bramie. Tam, przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, przed którym od wieków modlili się Polacy i Litwini w tym również Józef Piłsudski i Jan Paweł II - harcerze odmówili modlitwę "Pod Twoją Obronę".

W przylegającym do Ostrej Bramy kościele pw. Św. Teresy harcerze z Jaszczwi wzięli udział w Mszy Świętej w intencji Józefa Piłsudskiego, z okazji 150. rocznicy urodzin.

Wilno to miasto wielu kultur. Harcerze oprócz pięknych świątyń katolickich - między innymi Kościoła Świętych Piotra i Pawła, Zespół kościołów św. Anny i Bernardynów, mieli możliwość zwiedzenia dzielnicy żydowskiej, a także Cerkwi Prawosławnej, w której odbywało się akurat nabożeństwo. Pierwszy raz mogli zatem zobaczyć elementy prawosławnego obrządku i posłuchać wspaniałego śpiewu. W archikatedrze Św. Stanisława i Św. Władysława, podziwiali barokową kaplicę św. Kazimierza, gdzie znajdują się jego relikwie oraz cudowny obraz Matki Boskiej z okresu XV-XVI wieku i figury kilku królów Rzeczypospolitej.

W podziemiach kaplicy, w Królewskim Mauzoleum spoczywa Aleksander Jagielloński - Król Polski i Wielki Książę Litewski, a także żony króla Zygmunta Augusta - Elżbieta Habsburżanka i Barbara Radziwiłłówna oraz serce króla Władysława IV Wazy. Zwiedzanie miasta zakończyli już po zmroku na Górze Trzech Krzyży - pamiątce chrztu Litwy - skąd rozpościera się wspaniały widok na to prastare miasto.

Śladami poetów
Z Wilnem nieodłącznie związani są nasi wielcy poeci. Harcerze mieli możliwość odwiedzenia miejsc, w których przebywał, mieszkał i studiował Adam Mickiewicz m.in. w dawnym klasztorze bazylianów gdzie jest tzw. cela Konrada, w której był więziony poeta i gdzie toczy się akcja trzeciej części "Dziadów". Duże wrażenie robi kompleks Uniwersytetu Wileńskiego, którego pierwszym rektorem był Piotr Skarga, a studiowali tutaj Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz czy Czesław Miłosz.

Uroczystości
Trzeci dzień pobytu to już udział w uroczystościach 150 rocznicy urodzin Marszałka Piłsudskiego. Harcerze rozpoczęli ten dzień od wizyty w Powiewiórce, gdzie w pięknym, drewnianym Kościele pw. św. Kazimierza z 1775 roku, w dniu 15 grudnia 1867 ochrzczony został Józef Klemens Piłsudski. Tutaj znajduje się też oryginalna chrzcielnica z której był chrzczony przyszły Marszałek Polski.

Następnym i ostatnim etapem tej swoistej pielgrzymki był Zułów - miejsce narodzin Józefa Piłsudskiego. Dziś w miejscu, gdzie stał dwór państwa Piłsudskich rośnie dąb - zasadzony jeszcze przez prezydenta Mościckiego. Tutaj odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz licznie zgromadzonych Rodaków mieszkających na Litwie.

Harcerze z Jaszczwi złożyli podczas uroczystości wiązankę biało-czerwonych kwiatów przy głazie upamiętniającym miejsce urodzin Marszałka. Harcerzy bardzo ciepło przyjęli mieszkający na Litwie Polacy, podziwiając i dziękując, że przebyli ponad 850 kilometrów, by razem z nimi świętować jubileusz urodzin Wielkiego Polaka.

Piotr Lubaś, red., pd
Fot. archiwum DH "Invictus"

  • autor: Piotr Lubaś, red., pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?