Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Prawie 90 szopek na międzynarodowym konkursie

Prawie 90 szopek na międzynarodowym konkursie Fot. archiwum Powiat Krośnieński

Szopka betlejemska jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Samorząd Powiat Krośnieńskiego kultywuje piękną tradycję i od 18 lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.

REKLAMAUroczyste podsumowanie konkursu wraz z wystawą szopek odbyło się 8 stycznia w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Jak co roku w konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli z powiatów krośnieńskiego, a także ze świdnickiego i stropkowskiego ze Słowacji.

Kustosz wystawy i przewodnicząca jury Aleksandra Żółkoś wprowadziła przybyłych na uroczystość gości w atmosferę świąt Bożego Narodzenia przedstawiając genezę szopki oraz opisując przedstawione na wystawie prace.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 87 szopek. Jury wyłoniło 37 laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione. Na wystawie można znaleźć szopki tradycyjne i symboliczne np. nawiązujące do drzewa biblijnego. Bardzo duże i miniaturowe - w łupinie orzecha. Wykonane w różnych technikach z przeróżnych materiałów : drewna, metalu, kamienia, siana, makaronu, pestek, nakrętek czy sznurka.

Najbardziej oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników i wręczenia nagród laureatom. Nagrody rzeczowe, dyplomy wraz z najlepszymi życzeniami przekazali starosta krośnieński Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik i członkowie Zarządu Iwona Stefanik i Stanisław Józefczyk.

Dodatkowe nagrody przywieźli dyrektorzy Domów Kultury ze Śvidnika i Stropkova dla uczniów, którzy brali udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę po stronie słowackiej. Powiat krośnieński w tym roku reprezentowała szkoła z Komborni.

- Tym szczególnym wydarzeniem, w takiej pięknej okoliczności i w tej mnogości szopek betlejemskich kończymy Festiwal Świąt Bożego Narodzenia. Festiwal, który rozpoczęliśmy 5 stycznia w Krościenku Wyżnym przedstawieniami grup jasełkowych, w święto Trzech Króli aż 24 zespoły śpiewacze prezentowały bogactwo i piękno polskich kolęd, które kontynuowano w niedzielę w kościele parafialnym w Głowience, gdzie występowały chóry. I dzisiaj kolejny dzień, przed południem w GOK w Jedliczu prezentacje prac plastycznych "Moje Boże Narodzenie" w wykonaniu dzieci, ale finał tego wszystkiego jest tutaj. Po raz kolejny w dukielskim muzeum mamy okazję my dorośli zobaczyć co młodsi od nas potrafią zrobić. Państwa obecność, a zwłaszcza tych młodych ludzi świadczy o tym, że jest potrzeba tworzenia tych szopek i radowania się z przyjścia Jezusa na świat. Dziękuję bardzo za tak liczną obecność, za tak liczne prezentowanie swoich prac gratuluję wszystkim bez względu na nagrody. Słowa uznania kieruję także do nauczycieli i opiekunów, a przede wszystkich rodziców za ich pomoc, bo to świadczy o podtrzymywaniu polskiej tradycji i utrzymywaniu więzi rodzinnych - powiedział starosta Jan Juszczak, podsumowując spotkanie.

W programie artystycznym, utrzymanym w klimacie świątecznym wystąpili Marcelina Gerlach, Michaela Suszinova wraz z uczennicą. Na zakończenie spotkania goście obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów klasy II ze szkoły podstawowej w Komborni oraz występ kapeli "Duklanie", którą założyła i prowadzi Małgorzata Walaszczyk-Faryj.

 

WYNIKI KONKURSU

Kategoria - szkoły podstawowe:
I miejsce: Zofia Krukar (Klimkówka),
I miejsce: Wiktoria Węgrecka (Krasna),
II miejsce: Joanna Frankowicz (Tylawa),
II miejsce: Julia Skóra (Żarnowiec),
II miejsce: Wojciech Krupa (Kombornia),
III miejsce: Jan Syrek (Wojaszówka),
III miejsce: Filip Machura (Leśniówka),
III miejsce: Michał Boczar (Kombornia).

Wyróżnienia: Milena Buczyńska (Łęki Dukielskie), Dawid Czup (Świerzowa Polska), Maciej Knap (Bóbrka), Emilia Machura (Chorkówka), Jakub Głód (Wrocanka), Ksawery Dudek (Krosno).
 
Kategoria - Gimnazja i klasa VII:
I miejsce: Julia Urban (Przybówka),
I miejsce: Wernika Gaj (Przybówka),
II miejsce: Weronika Banaś (Przybówka),
III miejsce: Katarzyna Kraska (Chorkówka).

Wyróżnienie: Emilia Urban (Przybówka).

Kategoria - szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Sebastian Krasuski (ZSGH Iwonicz-Zdrój),
II miejsce: Natalia Dytko (ZSGH Iwonicz-Zdrój),
II miejsce: Krystian Bogacz (MZSP w Miejscu Piastowym),
III miejsce: Jakub Bućko (ZS Jedlicze).

Wyróżnienia: Dawid Dołęga (OHP Iwonicz), Sylwia Marzec (LO Jedlicze).
 
Kategoria - dorośli:
I miejsce: Roman Krosk (ŚDPS Cergowa),
I miejsce: Józef Mastej (ŚDPS Cergowa),
I miejsce: Piotr Mastej (ŚDPS Cergowa),
II miejsce: Małgorzata Stasik (ŚDPS Cergowa).

eb, red., pd
Fot. archiwum Powiat Krośnieński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj