KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Prawie 90 szopek na międzynarodowym konkursie

  • autor: eb, red., pd
  • wtorek, 16, styczeń 2018 08:54
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Prawie 90 szopek na międzynarodowym konkursie Fot. archiwum Powiat Krośnieński

Szopka betlejemska jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Samorząd Powiat Krośnieńskiego kultywuje piękną tradycję i od 18 lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.

REKLAMA


Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wystawą szopek odbyło się 8 stycznia w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Jak co roku w konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli z powiatów krośnieńskiego, a także ze świdnickiego i stropkowskiego ze Słowacji.

Kustosz wystawy i przewodnicząca jury Aleksandra Żółkoś wprowadziła przybyłych na uroczystość gości w atmosferę świąt Bożego Narodzenia przedstawiając genezę szopki oraz opisując przedstawione na wystawie prace.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 87 szopek. Jury wyłoniło 37 laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione. Na wystawie można znaleźć szopki tradycyjne i symboliczne np. nawiązujące do drzewa biblijnego. Bardzo duże i miniaturowe - w łupinie orzecha. Wykonane w różnych technikach z przeróżnych materiałów : drewna, metalu, kamienia, siana, makaronu, pestek, nakrętek czy sznurka.

Najbardziej oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników i wręczenia nagród laureatom. Nagrody rzeczowe, dyplomy wraz z najlepszymi życzeniami przekazali starosta krośnieński Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik i członkowie Zarządu Iwona Stefanik i Stanisław Józefczyk.

Dodatkowe nagrody przywieźli dyrektorzy Domów Kultury ze Śvidnika i Stropkova dla uczniów, którzy brali udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę po stronie słowackiej. Powiat krośnieński w tym roku reprezentowała szkoła z Komborni.

- Tym szczególnym wydarzeniem, w takiej pięknej okoliczności i w tej mnogości szopek betlejemskich kończymy Festiwal Świąt Bożego Narodzenia. Festiwal, który rozpoczęliśmy 5 stycznia w Krościenku Wyżnym przedstawieniami grup jasełkowych, w święto Trzech Króli aż 24 zespoły śpiewacze prezentowały bogactwo i piękno polskich kolęd, które kontynuowano w niedzielę w kościele parafialnym w Głowience, gdzie występowały chóry. I dzisiaj kolejny dzień, przed południem w GOK w Jedliczu prezentacje prac plastycznych "Moje Boże Narodzenie" w wykonaniu dzieci, ale finał tego wszystkiego jest tutaj. Po raz kolejny w dukielskim muzeum mamy okazję my dorośli zobaczyć co młodsi od nas potrafią zrobić. Państwa obecność, a zwłaszcza tych młodych ludzi świadczy o tym, że jest potrzeba tworzenia tych szopek i radowania się z przyjścia Jezusa na świat. Dziękuję bardzo za tak liczną obecność, za tak liczne prezentowanie swoich prac gratuluję wszystkim bez względu na nagrody. Słowa uznania kieruję także do nauczycieli i opiekunów, a przede wszystkich rodziców za ich pomoc, bo to świadczy o podtrzymywaniu polskiej tradycji i utrzymywaniu więzi rodzinnych - powiedział starosta Jan Juszczak, podsumowując spotkanie.

W programie artystycznym, utrzymanym w klimacie świątecznym wystąpili Marcelina Gerlach, Michaela Suszinova wraz z uczennicą. Na zakończenie spotkania goście obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów klasy II ze szkoły podstawowej w Komborni oraz występ kapeli "Duklanie", którą założyła i prowadzi Małgorzata Walaszczyk-Faryj.

 

WYNIKI KONKURSU

Kategoria - szkoły podstawowe:
I miejsce: Zofia Krukar (Klimkówka),
I miejsce: Wiktoria Węgrecka (Krasna),
II miejsce: Joanna Frankowicz (Tylawa),
II miejsce: Julia Skóra (Żarnowiec),
II miejsce: Wojciech Krupa (Kombornia),
III miejsce: Jan Syrek (Wojaszówka),
III miejsce: Filip Machura (Leśniówka),
III miejsce: Michał Boczar (Kombornia).

Wyróżnienia: Milena Buczyńska (Łęki Dukielskie), Dawid Czup (Świerzowa Polska), Maciej Knap (Bóbrka), Emilia Machura (Chorkówka), Jakub Głód (Wrocanka), Ksawery Dudek (Krosno).
 
Kategoria - Gimnazja i klasa VII:
I miejsce: Julia Urban (Przybówka),
I miejsce: Wernika Gaj (Przybówka),
II miejsce: Weronika Banaś (Przybówka),
III miejsce: Katarzyna Kraska (Chorkówka).

Wyróżnienie: Emilia Urban (Przybówka).

Kategoria - szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Sebastian Krasuski (ZSGH Iwonicz-Zdrój),
II miejsce: Natalia Dytko (ZSGH Iwonicz-Zdrój),
II miejsce: Krystian Bogacz (MZSP w Miejscu Piastowym),
III miejsce: Jakub Bućko (ZS Jedlicze).

Wyróżnienia: Dawid Dołęga (OHP Iwonicz), Sylwia Marzec (LO Jedlicze).
 
Kategoria - dorośli:
I miejsce: Roman Krosk (ŚDPS Cergowa),
I miejsce: Józef Mastej (ŚDPS Cergowa),
I miejsce: Piotr Mastej (ŚDPS Cergowa),
II miejsce: Małgorzata Stasik (ŚDPS Cergowa).

eb, red., pd
Fot. archiwum Powiat Krośnieński

  • autor: eb, red., pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?