KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nieistniejący od 100 lat kościół wciąż jednoczy ludzi

W niedzielę, 13 marca b.r. w domu ludowym w Krościenku Wyżnym odbyło się spotkanie mieszkańców gminy oraz miłośników lokalnej kultury poświęcone  przypomnieniu historii i architektury, nieistniejącego już od 100 lat, drewnianego kościoła w Krościenku Wyżnym. Spotkanie odbyło się w 100 – tną rocznicę rozebrania świątyni. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina”.

REKLAMAPrelekcje poświęcone historii kościółka wygłosił historyk sztuki – dr Piotr Łopatkiewicz, który w niezwykle interesującym wykładzie zaprezentował niespotykany charakter utraconego zabytku oraz ustalenia dotyczące przypuszczalnej daty jego powstania. Dr Piotr Łopatkiewicz wyraził żal, że nie udało się zabytku ocalić - Byłby to dziś najstarszy drewniany kościół konstrukcji zrębowej na świecie – powiedział historyk sztuki.

alt

W dalszej części spotkania dr Tadeusz Łopatkiewicz przedstawił obecnym na sali, pokaz archiwalnych fotografii i rysunków utraconej świątyni. Z kolei zachowana ikonografia oraz nowoczesne metody graficzne pozwoliły architektowi Piotrowi Jurczakowi na wirtualne odtworzenie  bryły obiektu, dzięki czemu udało się prześledzić kolejne etapy jego rozbudowy. Zebrani mogli nawet – dzięki animacji - zobaczyć stary kościółek  z perspektywy „lotu ptaka”.

Na koniec spotkania ks. Jan Szpunar, proboszcz miejscowej parafii, zaprezentował wykonaną niedawno makietę kościółka w skali 1:20, która jako ciekawy eksponat znalazła się na sali. Opowiedział również o planach związanych z rewitalizacją starego kościeliska w Krościenku.

alt
Zebrani wokół makiety goście spotkania
 

W spotkaniu uczestniczył również Dariusz Sobieraj – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą, Promocji i Turystyki. - Wielka szkoda, że ten kościółek rozebrano; przecież dziś byłby na pewno na liście zabytków UNESCO  - mówił Dariusz Sobieraj. – Ważne jednak, że są tacy, którzy zachowują o nim pamięć, dzięki czemu ta nieistniejąca świątynia dziś jednoczy ludzi. Wierzę, że z zaprezentowanych tu materiałów może powstać wspaniała historyczna monografia, służąca całym pokoleniom.

Wiceprzewodniczący Sejmiku zapewnił również, że wszelkie działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego mogą liczyć na wsparcie  samorządu wojewódzkiego. 

Samorząd województwa dysponuje środkami finansowymi na ochronę zabytków naszego regionu oraz na działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Wsparcie to dotyczy prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W samym 2011 roku wysokość środków przeznaczonych na ten cel przekroczy 3 600 000 zł – dodał Przewodniczący. 

Drewniany kościół w Krościenku Wyżnym został rozebrany przez mieszkańców gminy w środę popielcową 1911 roku. Źródła historyczne podają, że przez ponad 500 służył za miejsce spotkań modlitewnych i sakralnych lokalnej społeczności. Jednakże, na początku XX wieku wskutek przyspieszonego wzrostu populacji miejscowości oraz zagrożenia zawalenia budowli spowodowanego przez wzbierający Wisłok został on zastąpiony, wzniesioną w latach 1908 – 1910 nową, kamienną świątynią.

Kościół – gdyby przetrwał – stanowiłby prawdopodobnie najstarszą tego typu budowę na naszym terenie.

as

  • autor: as

1 komentarz

  • TLo

    "100 – tną rocznicę" - nie powielajcie bardzo złych wzorów. Ani to oszczędność liter, ani poprawnie. Czy "setną" to tak trudno napisać?

    Zgłoś nadużycie TLo sobota, 26, marzec 2011 21:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?