KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Działacz Kultury 2011

 • autor: Bogusław Szczurek
 • sobota, 21, maj 2011 12:27
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj

W czwartek 19 maja w sali Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostwo Krośnieńskie z okazji przypadającego w maju Dnia Działacza Kultury. W 2011 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dwie odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  W powiecie krośnieński otrzymali je Elżbieta Hawrot – założycielka grupy obrzędowej z Krasnej i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krościenka Wyżnego.

REKLAMAWyróżnionym odznaczenia wręczył poseł RP- Piotr Babinetz. Powiat krośnieński jako jeden z nielicznych honoruje swoich mieszkańców, którzy społecznie działają w kulturze.

Błogosławiony Jan Paweł II mówił: „Każdy naród żyje przez kulturę i dla kultury”- rozpoczął swoje wystąpienie Jan Juszczak starosta krośnieński. Każdy z Was chciałby nawiązywać tylko do Kultury przez duże K. Jednaki cieszy i raduje fakt, że w danym środowisku takie wydarzenia spod dużej litery K odbywają się, ale w międzyczasie to małe K  wypełnia ten czas i umożliwia budowę tej wielkiej kultury. Państwo tworzycie kulturę przez to małe i duże K i dlatego powiat krośnieński ma tak wiele takich osób jak Wy. Proponuję, aby Ci którzy szerzą kulturę w powiecie, województwie, tworzą kulturę polską ponad 100 osób mogli się wspólnie spotkać przyszłym roku tu na dziedzińcu muzealnym w Dukli. Cieszmy się, że tylu nas jest tworzących kulturę w różnych wymiarach, przez to możemy żyż i radować się. Mamy swoje bogactwo umysłu, zdolności manualnych i innych. Zróbmy to spotkanie, panie burmistrzu Dukli na przyszły rok , na dużej scenie, nie dla chwały samorządu, ale dla  Państwa, którzy tak wiele wnosicie dla kultury. Dziękuje Wam za to i za obecność tutaj. Jeszcze raz gratuluję wszystkim odznaczonym i cieszę się, ze możemy tworzyć kulturę polską na Ziemi Krośnieńskiej. – dodał Jan Juszczak.

alt
Czesław Szajna, z-ca burmistra Jan Materniak, starosta krośnieński Jan Juszczak

Przez 12 lat zostało nagrodzonych około 100 osób. Nagrody przyznaje Starosta Krośnieński za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury. W tym roku otrzymali je:

 • Janina Bolanowska z Sieniawy – działaczka Kultury ludowej;
 • Edyta Wilczek – założycielka chórów w Jaśliskach;
 • Ks. Andrzej Chmura – współorganizator Festiwalu im. Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju;
 • Zbigniew Mięsowicz – muzykant grajacy muzykę ludową na harmonice ustnej (Złota Dziesiątka na Festiwalu w Kamieniu), skrzypek kapeli „Piasty” (GOK Miejsce Piastowe);
 • Tomasz Okoniewski – artysta fotografik;
 • Czesław Szajna – przewodniczący Stowarzyszenia „Nasz Rymanów”;
 • Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie”;
 • Kapela Ludowa „Kamfinioki” z Jedlicza;
 • Koło Terenowe Zjednoczenia Łemków w Olchowcu.

Po raz pierwszy w tym roku starosta wziął pod uwagę całokształt działań stowarzyszeń. Nagrodę otrzymało najstarsze, działające na terenie powiatu „Stowarzyszenie Odrzykoniaków” liczące 101 lat. Nagrodę wraz z gratulacjami  odebrała prezes Barbara Guzek.

alt
Guzek Barbara

Barbara Guzek – prezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków: Nagroda ta jest dla nas bardzo ważna. Świadczy o tym, że jesteśmy zauważeni jako organizacja kulturalna, która realizuje ważną misję ochrony dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwsza nagroda w naszej długoletniej historii, jestem pewna, że będzie czynnikiem motywującym do dalszej pracy.

Stowarzyszenie Odrzykoniaków jest organizacją kulturalną, której celem jest kultywowanie historii, tradycji i kultury Odrzykonia. Misją Stowarzyszenia oprócz ochrony dziedzictwa kulturowego, jest także aktywne uczestnictwo na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Prowadzimy działalność wydawniczą i promocyjną swojej małej ojczyzny.

Stowarzyszenie Odrzykoniaków jest jedną z najstarszych organizacji w regionie. Geneza Stowarzyszenia sięga 1910 roku, kiedy to odbył się I Zajazd Inteligencji Odrzykońskiej. W ubiegłym roku Stowarzyszenie obchodziło Jubileusz Stulecia istnienia organizacji.

Chlubą i symbolem Stowarzyszenia  stały się Zeszyty Odrzykońskie, które ukazują się regularnie od 1996 roku. Do tej pory ukazało się 17 Zeszytów, w których prezentowane jest  bogactwo materiału dotyczące wielowiekowej historii Odrzykonia i okolic.

Z inicjatywy Stowarzyszenia powstało Muzeum Wsi Odrzykoń, w którym zgromadzono pamiątki związane z przeszłością Odrzykonia i Zamku Kamieniec.  Muzeum, otwarte uroczyście w 1998 roku, w ramach obchodów 650 - lecia Odrzykonia, było pierwszym na Podkarpaciu Muzeum Wsi. W ramach realizacji projektu „Z tradycją w przyszłość” zrealizowano wirtualne muzeum, dzięki któremu jego zbiory zostały udostępnione w efektowny sposób użytkownikom Internetu.

Nie sposób wymienić krótko wszystkich działań stowarzyszenia w ostatnim czasie, dlatego wspomnę tylko niektóre z nich. W ramach projektu „Kultura Bliska – Chronimy nasze dziedzictwo kulturowe” utworzono trasę „Śladami krzyży i kapliczek odrzykońskich”, zorganizowano także projekcję „Wesela Odrzykońskiego” połączoną z biesiadą. Muzeum Wsi wzbogaciło się o cenny medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznany rodzinie z Odrzykonia za ocalenie życia dziewczynce Żydowskiej w czasie II wojny światowej. Stowarzyszenie było gospodarzem wizyty Cypi Reem i organizatorem jej przyjazdu po latach do Odrzykonia.  Z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej ufundowano pamiątkową tablicę, na której  widnieje 68 nazwisk Odrzykoniaków – żołnierzy kampanii wrześniowej w 1939 r. W kwietniu 2011 r. prezes Stowarzyszenia Barbara Guzek brała udział w audycji na żywo transmitowanej przez Radio Chicago, o pochodzącym z Odrzykonia ks. płk. Józefie Panasiu.

Członkowie Stowarzyszenia aktywnie włączają się do życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi. Stowarzyszenie jest organizatorem imprez kulturalnych, współpracuje z ROPPK i innymi stowarzyszeniami, swą działalność dokumentuje w kronice stowarzyszenia. Realizuje regionalistyczny program Małych Ojczyzn, aby ocalić od zapomnienia i przekazać następnym pokoleniom Odrzykoniaków tradycję i kulturę swoich przodków.

19 maja 2011 r., podczas uroczystości obchodów Dnia Działacza Kultury, Stowarzyszenie Odrzykoniaków otrzymało nagrodę Starosty Krośnieńskiego za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury.

W części artystycznej wystąpiła młodzież gminy Dukla oraz  uczniowie Gimnazjum w Krościenku Wyżnym z teatralnym przedstawieniem "Szkoła Przyszłości" oraz Kapela Kamfinioki z Jedlicza.

Trzeba dobrze pracować, aby dostać taką nagrodę. Ze starego składu zostało nas 3 osoby. Siedem osób już odeszło i szukamy nowych. Dobrych muzyków, którzy lubią folklor i chcą krzewić kulturę tego typu ciężko jest znaleźć. Gramy melodie z naszego regionu, krośnieńskie, jasielskie, z pogórza Karpat, a repertuar bierzemy od starych zasłużonych śpiewaczek (nawet 80 letnia z Chlebnej).

alt
Stefan Pasterczyk - Kapela Kamfinioki z Jedlicza

Byliśmy w Słowacji, koncertowaliśmy w Castel Gandolfo, w Bawarii (7 dni). Chciałbym aby młodzież kultywowała tę tradycję i przekazywała następcom. Co będzie jak nas braknie? Nie przyjechaliśmy na dzisiejsze Święto Kultury w całym składzie. Występują z nami dwie młode dziewczynki, które grają na skrzypcach i śpiewają. Kochają muzykę ludową , mimo że w Państwowej Szkole Muzycznej maja swój program nauczania. Jeżeli chodzi o mnie to zacząłem muzykować w II klasie szkoły Podstawowej w Żarnowcu. Pan stworzył szkołę mandolinistów. Potem w Rzeszowie prowadziłem zespół estradowy, grałem także odbywając służbę wojskową. Po powrocie, nie żyjący pan Subik stworzył kapelę ludową. W moim przypadku nikt nie był muzykantem w rodzinie. Podobno bracia babci byli ludowymi grajkami, ale w czasie wojny zostali wywiezieni do obozu. – mówi kierownik kapeli Kamfinioki z Jedlicza Stefan Pasterczyk, 25 letni działacz kultury.

Zbigniew Mięsowicz - harmonijkarz ustny laureat konkursu gry na harmonijkach ustnych  w Kamieniu k. Rzeszowa, skrzypek kapeli ludowej Piasty:
Harmonijkę ustną miałem zawsze. Nawet mój tato zabiegał  o to żebym je  miał. Jeżeli chodzi o konkurs w Kamieniu namówił mnie  Janusz Węgrzyn dyrektor Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym. Dwa lata to trwało kiedy zdecydowaliśmy o wyjeździe. Podczas występów zdarzają się różne przygody. Bedąc we Francji z kapelą Piasty i zespołem Pogórzanie podczas jednego z występów zainteresował się moją grą jeden z widzów. Okazało się później, że kiedyś grał na „organkach” na pamiątkę pozwolił mi zabrać 5 sztuk tych instrumentów, gdyż jemu już nie były potrzebne.

alt
Zygmunt Mięsowicz - harmonijkarz ustny z Węglówki (GOK Miejsce Piastowe)

Podczas pierwszej wizyty w Kamieniu i ogłoszeniu wyników  w sobotni wieczór „załapałem” się do tzw. Złotej Dziesiątki. Harmonijkarze prezentują utwory w różnych stylach: jazz, country, blues, muzyka rozrywkowa i poważna. Moja specjalność to muzyka ludowa, gdyż przy niej zostałem wychowany. W tym roku byłem dziewiąty raz i wydaje mi się ze jury docenia technikę mojej gry. Mam wielu znajomych którzy rozmawiają, wspólnie gramy, uczestnicy chcą mieć zdjęcie ze mną, chcą coś nagrać sobie jakiś utwór. Ostatni weekend kwietnia to ustalony już termin tego festiwalu. Często otrzymuję pytanie jak na takim instrumencie można grać melodię (prymkę), akompaniować i basować. Można się tego nauczyć w szkole Zygmunta Zgraji na Śląsku, który prowadzi trio „Con Brio”. Oni grają na harmonijkach chromatycznych. Mój instrument jest diatoniczny i gram w jednej tonacji (np. C-dur, G-dur). Ma 10 otworów i 20 blaszek. Jego długość wynosi ok. 11-12 cm.  W  moim zbiorze mam 10 szt. organek. Do uzyskiwanych efektów w czasie gry doszedłem sam. Do tej gry oprócz wymienionych wcześniej  trzech rzeczy trzeba włożyć serce. Dopiero wówczas można przekazać to odbiorcy. Na zadawane mi pytanie dlaczego wirtuozi gry na harmonijce ustnej zasłaniają dłońmi, usta i instrument odpowiadam: widz nie może poznać techniki, gdyż wówczas mielibyśmy samych harmonijkarzy.

Bogusław Szczurek
Foto: Bogusław Szczurek

 • autor: Bogusław Szczurek

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?