Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

4 główne dietetyczne mity, czyli jak odchudzać się skutecznie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Obecnie zapanowała moda na szczupłe ciało i zdrowy styl życia. Z tego powodu społeczeństwo nagle zaczęło się masowo odchudzać. Już w latach 90’ XX wieku nastała moda na szczupłe, chłopięce kształty zapoczątkowana przez amerykańskich naukowców. Oni to zaniepokojeni zdrowotną kondycją swojego narodu, wykreowali modę na zgrabne ciało.

Ponieważ każdy z nas chce nadążać za trendami, ludzie połknęli tenże haczyk przechodząc tłumnie na restrykcyjne diety, które śmiało można nazwać mianem alternatywnych. Wtedy także jak grzyby po deszczu wyrosły na rynku siłownie, kluby fitness, gabinety dietetyczne i poradnie psychologiczne. Każdy chciał szybko stracić zbędne kilogramy. Niestety czasem bywa tak, iż pomimo dobrych chęci i tytanicznej pracy, nie osiągamy zamierzonych efektów lub osiągamy je bardzo nieefektywnie. Wina leży w braku świadomości żywieniowej społeczeństwa, uleganiu mitom funkcjonującym w obiegowej opinii i kolorowych czasopismach, a także braku wiarygodnych źródłem informacji na temat żywienia i diety odchudzającej.

Źródłem obecnej w sferze żywienia i dietetyki dezinformacji i pewnego szmeru informacyjnego jest fakt, iż od momentu wzrostu popularności zdrowego stylu życia, zagadnienia te objęte są strefą mitów i błędnych dogmatów. Ten stan rzeczy nie ułatwiają pseudospecjaliści, a także sponsorowane przez duże koncerny spożywcze badania naukowe, które podają przekłamane dane i wyliczenia.

Wśród tych iluzji warto odsiać ziarna od plew, aby skutecznie walczyć ze zbędnymi kilogramami. Oto najczęściej pojawiające się mity na temat żywienia i odchudzania:

1) Nie jedząc śniadań zaoszczędzę kalorie - jest to jeden z najczęściej pojawiających się mitów odnośnie redukcji masy ciała. Wbrew obiegowym opiniom, tylko jedząc możemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Pokarm napędza naszą przemianę materii, a dzięki niej mniej odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Poza tym po przerwie nocnej organizm potrzebuje energii do życia i funkcjonowania na wyższych już obrotach. Urządzanie sobie głodówki, w dodatku z samego rana, naraża nas na nadkonsumpcję w ciągu dnia, a także znacznie zwalnia metabolizm.

2) Nie jem po 18 - jest to mit, który pośrednio łączy się z poprzednim. Wspólną ich płaszczyzną jest narażanie organizmu na wiele godzin bez pożywienia, a więc stan głodu. Niejedzenie powadzi w konsekwencje do akumulowania przez organizm każdej porcji energii w postaci tkanki tłuszczowej na wypadek następnej fali głodu. Dlatego tak ważne jest, aby spożywać łatwostrawną kolację 2-3 godziny przed snem.

3) Sałatka to dietetyczne danie - nie trudno się z tym nie zgodzić, w dodatku jeśli nasz posiłek o świeżo kupione warzywa polane odrobiną oliwy z oliwek i posypane podprażonymi nasionami. Jeśli natomiast jako dodatek do sałatki użyjemy gotowego sosu, przygotujemy sobie bardzo kaloryczną, tuczącą potrawę. Dlaczego? Gdyż taki dressing może mieć od 100- do nawet 300 kcal. Wtedy też nasze lekkostrawne drugie śniadanie zamienia się w ciężkostrawny fast-food. Dlatego też sałatki i surówki warto jest lekko skropić sokiem z cytryny i polać łyżeczką oliwy.

4) Węglowodany (ziemniaki) tuczą - ograniczanie węglowodanów, w tym ziemniaków jako znane, skrobiowe warzywa to tzw. złoty standard mitów żywieniowych. Faktem jest, iż nie należą one do produktów niskokalorycznych. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Ich wpływa na naszą sylwetkę zależy głównie od ich porcji na talerzu, a także jakie dodatki zastosujemy w komponowaniu dań z ich udziałem. Niepolecane są polewane tłuszczem ziemniaki lub ich forma puree ze śmietaną, dodatkowo wszelkie zasmażki, okrasy, skwarki i tłuste sosy będą również negatywnie wpływać na kształt naszej sylwetki.

Mitów i wyssanych z palca prawd na temat żywności, kaloryczności produktów i ich wpływu na ludzki organizm jest co nie miara. Warto więc korzystając z porad fachowców odnaleźć w tym dezinformacyjnym bałaganie prawdę. Z pomocą przychodzi innowacyjny portal dietetyczny DietMap.pl. Oferuje on skomponowane przez dietetyków klinicznych plany żywieniowe stworzone według zasad takich diet jak: dieta zbilansowana, cukrzycowa, tania, wygodna, wegetariańska, czy też bezglutenowa.

Tak duża ich różnorodność sprawia, że nawet najbardziej wymagający użytkownik znajdzie dla siebie pasujący zestaw produktów i potraw. Dodatkowo portal oferuje swoim podopiecznym codzienne wsparcie dietetyka, który z chęcią odpowie na nurtujące ich pytania zarówno dietetyczne, jak i motywacyjne. Poza tym portal DietMap to nie tylko plany żywieniowe. To także solidna dawka sprawdzonej i potwierdzonej wiedzy na temat każdego aspektu żywienia człowieka i odchudzania. Użytkownik znajdzie na nim całą gamę kompetentnych artykułów i porad, które nie tylko wzbogacą wiedzę o prawidłowej, zdrowej diecie, ale także pomogą w codziennych wyborach i rozterkach, wesprą system motywacyjny i pomogą uniknąć błędów. Dzięki portalowi DietMap, odchudzanie staje się nie tylko wygodne i zdrowe, ale także rzetelne i co najważniejsze - skuteczne!

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj