KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Promocja Krosna w „Newsweeku”

UM Krosna ogłasza kolejny sukces. Krosno ponownie wygrało ranking „Newsweeka”. Tym razem okazaliśmy się miastem „najbardziej przyjaznym biznesowi”. Wypada się cieszyć i podziękować tygodnikowi za promocję. Tymczasem w kolejnym rankingu tego samego tygodnika prezydent Krosna ponownie jest w czołówce najlepszych samorządowców.

REKLAMAZaczniemy zatem od pozytywów. Po raz kolejny liczni czytelnicy „Newsweeka” zobaczą nazwę „Krosno” w bardzo pozytywnym kontekście. Z pewnością jest to promocja Krosna. Niestety na tym chyba się kończy. Potencjalni inwestorzy z pewnością przyglądną się kryteriom rankingu, które mogą wywołać ich szczere rozbawienie.

alt

Jedną z najdziwniejszych pozycji w rankingu są „ceny”. To znaczy wysoką ilość punktów miasta dostawały za niskie ceny najmu czy niskie ceny gruntu. Niby logiczne, im taniej tym lepiej dla biznesu, prawda? Ale z drugiej strony to są przecież ceny rynkowe! Jeżeli są niskie, to znaczy, że to nie są miejsca atrakcyjne dla przedsiębiorców. Może to wynikać np. ze słabej infrastruktury, kłopotów z dojazdem, korupcją, przestępczością i wielu innych przyczyn.

alt
newsweek.pl

Wyniki rankingu pokazują, że punkty za „infrastrukturę” najwyraźniej nie równoważyły tych uzyskanych za (niskie) „ceny”. Przykładowo Krosno pokonało Tarnów „cenami” o 68 punktów, a pod względem „infrastruktury” przegrało tylko o 10. Wygląda to niebywale, bo Tarnów to miasto z prawdziwą obwodnicą i linią kolejową (w tym kursy InterCity). Co więcej, to właśnie tam działa Tarnowski Klaster Przemysłowy – spółka wspierająca przedsiębiorczość i przemysł na obszarze kilkudziesięciu hektarów, w tym ponad 40 ha należących do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

alt
Krakowski Park Technologiczny przy ulicy z Drzymały
Krośnieński teren Specjalnych Stref Ekonomicznych

Nie przypadkiem piszę akurat o tarnowskim „Klastrze”, to właśnie tam Krośnieńskie Huty Szkła, przeniosły część swojej produkcji. Mimo to wg. „Newsweeka” to Krosno lepiej wspiera przedsiębiorczość od Tarnowa! Niestety KHS to nie jedyna firma przenosząca produkcje poza Krosno. Ostatnio markę Krosna mają promować przepyszne czekolady cukierni „Santos”. Producent uzyskał nawet zgodę na umieszczenie herbu Krosna na opakowaniu. Same czekolady są jednak wytwarzane w sąsiedniej gminie.

W kolejnym rankingu „Newsweeka” w czołówce najlepszych prezydentów miast po raz kolejny znalazł się prezydent Krosna, Piotr Przytocki. Tym razem zajął 8 miejsce. To spadek w porównaniu do poprzedniego rankingu, pomimo, ze tym razem pod uwagę brano „zadowolenie mieszkańców” mierzone wynikami wyborczymi. Piotr Przytocki był co prawda  jednym z wielu lokalnych liderów, którzy zapewnili sobie wygraną już w I turze, ale jego wynik był znacznie lepszy niż większości konkurentów.

alt
Prezydent Miasta Krosna - Piotr Przytocki

Zmiana kryteriów może spowodować powstanie „sprężenia zwrotnego”. Z jednej strony w kampanii wyborczej podkreśla się, że prezydent jest wysoko oceniany w rankingach (w tym „Newsweeka”), co ma z pewnością przełożenie na wynik wyborczy, a z drugiej strony sam wynik w wyborach zaczyna przekładać się na pozycję w rankingu.

W przygotowaniu opracowania biorą liczni specjaliści, trudno uwierzyć, że tego nie zauważają? Może właśnie o to chodzi by takie „sprzężenie” wywołać? Za kilka lat będzie można ogłosić, że prezydenci najlepiej oceniani przez tygodnik znowu „wygrali w cuglach”, co w domyśle potwierdzać będzie, że eksperci „Newsweeka” nie pomylili się w swoich ocenach.

Pod uwagę brano także zadłużenie. Pod tym względem Krosno nie wypada już tak dobrze. Co ciekawe, prezydent Mielca, z wręcz minimalnym zadłużeniem swojego miasta (na poziomie 4% !) znalazł się ostatecznie na 3 miejscu w ogólnej klasyfikacji „Newsweeka”. Czyżby dało się rozwijać miasto i nawet trafiać do czołówki prestiżowego rankingu bez ciągłego zadłużania? Czy może bezkrytyczni zwolennicy finansowej polityki Krosna uznają przyjęcie akurat tego kryterium za błędne?

W krótkiej notatce na temat naszego miasta w „Newsweeku” więcej jednak jest planów, wizji i zapowiedzi niż opisu dokonań. „Newsweek” wylicza między innymi, że wkrótce powstaną u nas dwa wielkie centra handlowe, zmodernizowane zostanie lotnisko, co będzie lekiem na bolączki komunikacyjne, a od 2012 roku turystów przyciągać będzie Centrum Dziedzictwa Szkła. No cóż, chciałoby się znowu w to uwierzyć, tak jak kiedyś w boeingi latające z Krosna do Afryki Północnej „już od 2010 roku”. Zrobiłem się ostatnio sceptyczny i jak nie zobaczę, to nie uwierzę. Wszak przebudowa krośnieńskiej tzw. „obwodnicy” też miała zostać dofinansowana, decyzja była spodziewana „w I kwartale 2011 roku”. Podobnie nie widać rozpoczęcia prac przy zapowiadanych „galeriach handlowych”, jeden z inwestorów wprost stwierdza, że działania władz Krosna opóźniły budowę jego obiektu. Równocześnie w pobliskim Miejscu Piastowym już dziś odbywa się ceremonia rozpoczęcia budowy podobnego centrum handlowego.

Rankingi takie jak te dwa z „Newsweeka” z pewnością promują markę Krosna w Polsce. Na pewno też promują władze miasta wśród samych Krośnian. Gdyby jednak było tak wspaniale jak w kolorowym czasopiśmie, to większość młodych ludzi nie opuszczałoby Krosna. Wielu moich znajomych już wyjechało do Warszawy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi i innych miast, a także za granicę. Niektórzy mówią, że chcieliby wrócić, ale nie bardzo mają do czego. Inni już się nie oszukują, mówią, że nie wrócą.

Piotr Dymiński
Foto: Łukasz Jaracz, archiwum, newsweek.pl

 • autor: Piotr Dymiński

22 komentarzy

 • PIS

  Jestesmy z Pana dumni !!!

  Zgłoś nadużycie PIS niedziela, 03, lipiec 2011 00:22 Link do komentarza
 • Jasiek

  Jak to jak się ma? Drogi mamy tylko o 10 pkt gorsze niż w Tarnowie ;)

  Zgłoś nadużycie Jasiek poniedziałek, 23, maj 2011 21:14 Link do komentarza
 • józef

  Trzeba sie zastanowic jak wydawac nasze pieniadze czy budowac pomnik Centrum Szkła ,czy dać ludziom życ aby godnie mogli dojechać do domu samocjhodem ,a nie zostawiac utopionego samochodu na trzęsawisku na środku "drogi"jak to miało miejsce na ul Leśnej w Turaszówce.Panowie radni nie patrzcie czy na rynku jest posprzatane a zagladnijcie na obrzeża miasta i wtedy decydujcie na co wydawac pieniadze?

  Zgłoś nadużycie józef środa, 18, maj 2011 13:17 Link do komentarza
 • EMIGRANT

  Albo, co gorsza, z urzędu miejskiego:)

  Zgłoś nadużycie EMIGRANT czwartek, 12, maj 2011 04:37 Link do komentarza
 • EMIGRANT

  Heh, czyli kajman/wasze cienie to jednak pacjent psychiatryka, jak mi się wydawało.

  Zgłoś nadużycie EMIGRANT czwartek, 12, maj 2011 04:37 Link do komentarza
 • Hahahah

  Odezwał się propagandzista typowy. Pewnie ten sam co zwykle? Jakoś dziwnie takie komentarze sa zawsze jak jest coś krytycznego dla Urzędu. Jak ten sam redaktor pisze pozytywnie o działaniach Miasta, to widocznie wtedy jest obiektywny i wiarygodny :D
  Jak coś nakłamał to zmuście do sprostowania. Na razie to wygląda na wpisy obrażonych urzędników, albo niezadowolonej konkurencji. A wiadomo, że wydawca konkurencyjnego portalu też startował w wyborach.

  Zgłoś nadużycie Hahahah czwartek, 12, maj 2011 01:19 Link do komentarza
 • Wasze_Cienie

  Zróbcie redaktóra Dymińskiego radnym PiS (startował w ostatnich wyborach) to na pewno wszystko będzie cacy!!! Ludzie będą zarabiać po 5 tys. zł a inwestorzy będa walić drzwiami i oknami!!! Szkoda tylko, że za czasów prawicy (obecnie PiS) Krosno waliło się i a nikt w ogólnoposlkich mediach o Krośnie nawet nie słyszał.

  Ale po co takie coś zauważać. W końcu Dymiński to główny propagandzista PiS............ I się nazywa dziennikarzem, hahahahahahahahahahhahahah ahahahah ahahahahahhahaha ahahahaha ahahahahah ahahahahha ahahahah

  Zgłoś nadużycie Wasze_Cienie środa, 11, maj 2011 22:07 Link do komentarza
 • EMIGRANT

  p.s. Co to za akcja z tym najmanem czy kajmanem co w każdym temacie pisze o tym kandydacie z pis?

  To jakiś z psychiatryka?

  Zgłoś nadużycie EMIGRANT środa, 11, maj 2011 15:37 Link do komentarza
 • EMIGRANT

  Jak już się w Krośnie naprawdę lepiej zrobi, to dajcie znać, wracam wtedy w rodzinne strony, nawet, jeśli w jakimś dupiatym rankingu dadzą nas na ostatnim miejscu.

  Na razie to mnie trafia jak czytam takie rankingi a w krośnie byłem dopiero co na święta i widziałem jak cały czas bidnie.

  A jeszcze wejdzcie sobie na inny krośnieński portal i poczytajcie jak się tam matołki tym jarają.

  W 'Folwarku zwierzęcym" Orwella też mieli taki ranking, z którego wynikało, że jest coraz lepiej, a było coraz gorzej, przykre, że i w Krośnie nam się taki folwark robi.

  Pozdro z Gliwic i do aby do lepszych czasów (nie tylko rankingowych).

  Zgłoś nadużycie EMIGRANT środa, 11, maj 2011 15:35 Link do komentarza
 • Tofik

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?