KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Błędy, których należy unikać przy ocieplaniu domu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Ocieplenie budynku jest istotnym elementem, który pozwala zaoszczędzić pieniądze na jego ogrzewaniu. Warto więc zainwestować w odpowiednie materiały termoizolacyjne. Przed ich położeniem trzeba jednak właściwie przygotować powierzchnię domu, by styropian czy wełna, właściwie spełniały swoją funkcję.

REKLAMA


Złe zabezpieczenie budynku i przygotowanie ścian
Pierwszym błędem, jaki często jest popełniany przy nakładaniu ocieplenia jest niewłaściwe zabezpieczenie domu. Przed przystąpieniem do prac remontowych należy okleić okna folią i zabezpieczyć je przed zabrudzeniami. Poza tym, dobrze jeśli całe rusztowanie przysłania folia budowlana, bo elewacja nie jest wówczas narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych, a nakładane ocieplenie schnie równomiernie. Ponadto, niezwykle ważny jest odpowiedni stan powierzchni budynku. Ściany powinny być odpylone i gładkie, by przyczepność materiałów była na najwyższym poziomie. Dodatkowo, niedopuszczalne jest pozostawienie pod warstwą izolacyjną pleśni, albo wykwitów. Przed nałożeniem ocieplenia należy pozbyć się przyczyn problemu i usunąć jego widoczne efekty ze ścian.

Niewłaściwe przygotowanie starych ścian i nieprawidłowe nakładanie kleju
Dużym problemem przy ocieplaniu starych budynków jest niewłaściwe przygotowanie ścian. W wielu przypadkach odpada od nich tynk, a mocowanie styropianu na taką powierzchnię nie gwarantuje długotrwałego stabilnego ocieplenia. Takie powierzchnie należy najpierw oczyścić z pyłków i luźnego tynku, tylko wtedy możemy mieć pewność, że materiał izolacyjny nie odpadnie razem z fragmentem ściany. Kolejnym błędem jest nakładanie kleju jedynie na środku płyty styropianowej, z pominięciem krawędzi. Brak pasm przy brzegach może spowodować odpadnięcie materiału. Każde takie niedopatrzenie powoduje, że koszt ocieplenia domu rośnie. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych fachowców, którzy unikają tak podstawowych błędów przy pracach elewacyjnych.

Zbyt cienka warstwa termoizolacyjna
Poważnym uchybieniem jest również przymocowaniem zbyt cienkich warstw styropianu albo wełny. Może to powodować wykraplanie pary wodnej w elewację. Finalnie warstwa ocieplenia nie będzie spełniała należycie swojej funkcji i koszty ogrzewania domu nie spadną. Błędem jest również zbyt długie wystawienie oklejonych styropianem ścian na działanie promieni słonecznych. Pod ich wpływem materiał ulega degradacji. Szczególnie widoczne jest to w przypadku styropianu grafitowego, który szybko się nagrzewa i tym samym odkształca.

Właściwe ocieplenie domu przynosi wiele korzyści i staje się inwestycją na lata. Trzeba jednak pamiętać, że profity płynące z zastosowania termoizolacji będą widoczne, gdy instalacja konstrukcji zostanie wykonana poprawnie. W pracach elewacyjnych ważne jest używanie produktów najwyższej jakości, bo nawet zastosowanie złej siatki skutkuje utworzeniem niewłaściwej warstwy zbrojącej.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?