Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Chwile relaksu w zielonym zakątku

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Jedni odpoczywają aktywnie, drudzy czytają książki. Nie ważne, jaką metodę wybierzesz, ważne by dookoła było zielono. Zielona barwa działa kojąco na układ nerwowy człowieka. Zielone rośliny pozytywnie kształtują nasze emocje, wyciszają i uspokajają. Naukowo udowodniono, że korzystnie pomagają w zwalczaniu bólu.

REKLAMANie bez znaczenia jest fakt, ze zieleń towarzyszy ludziom od bardzo dawna. Dzisiaj, kiedy jest coraz mniej parków, ponieważ zastępuje je betonowa dżungla, a lasy są zanieczyszczone, możemy stworzyć swój własny zielony zakątek. Nie potrzebujemy domu z ogrodem, wystarczy niewielki taras, balkon, a nawet parapet. Wytężając wyobraźnię można stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Stworzyć swoje miejsce na spędzenie tam chwili na odpoczynek, relaks, wyciszenie. Zregenerowanie sił, poprawienie samopoczucia i stanu zdrowia.

Przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia należy skorzystać ze wskazówek, które znajdziemy poniżej.

Wybór roślin zależy od strony, w której znajduje się balkon. Należy wiedzieć, jakie wspólne cechy maja strony, a czym się różnią. Strona południowa - całodzienna dostawa promieni słonecznych

Kwiaty w tym miejscu przez cały dzień korzystają z kąpieli słonecznych. Rano rozproszone światło dociera ze strony wschodniej, w południe są w pełnym słońcu. Po południu natomiast słońce pada ze strony zachodniej. Generalnie jest tutaj cały czas ciepło i słonecznie. Zimą następują duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. Gatunki sadzone tutaj, z pewnością muszą posiadać właściwości światłolubne. Gatunki, jakie z powodzeniem możemy zacząć tutaj pielęgnować to:

- Begonia,
- Czubatka ubiorkolistna,
- Fasola wielokwiatowa,
- Groszek pachnący,
- Komarzyca,
- Maciejka,
- Pelargonia bluszczolistna oraz wielkokwiatowa,
- Pelargonia,
- Surfinia,
- Szałwia.

Strona zachodnia - popołudniowa dostawa słońca
Słońce intensywne dociera tutaj w porze południowej i świeci aż do zachodu. Po południu słońce jest bardzo intensywne, więc należy wziąć pod uwagę, aby sadzić tutaj rośliny światłolubne. Uważać należy na liście, które mogą ulec przypaleniu.

Strona wschodnia - poranna porcja słońca
Promienie słoneczne dostarczane są tutaj wczesnym rankiem, do południa. W późniejszych godzinach, światło pada na nie już bardzo rozproszone, łagodne. Jednak taka porcja dla niektórych gatunków, jest wystarczająca, alby ładnie nam zakwitnąć. Wybierając spośród okazów, zwróćmy uwagę czy są cieniolubne.

Strona północna - kwiaty otulone cieniem
Tutaj podobnie jak w stronie wschodniej promienie docierają wczesnym rankiem, ale też późnym popołudniem. Strona ta charakteryzuje się największym cieniem spośród pozostałych. Nie ma tutaj ryzyka przegrzania roślin czy ich przypalenia, ponieważ temperatura jest tutaj w miarę wyrównana. Minusem są chłodne wiatry, oraz ryzyko przymrozków. Dobrym wyborem będą tutaj gatunki cieniolubne, co nie oznacza, ze inne są zabronione. Po prostu trzeba liczyć się z tym, że mogą mniej obficie kwitnąc, oraz nie mieć tak intensywnych kolorów.

Polecane na wystawę północną:
- Barwinek pospolity,
- Begonia bulwiasta,
- Fuksja,
- Stokrotka,
- Niezapominajka,
- Tytoń oskrzydlony.

Wybór naczynia
Wybór jest ogromny i właściwie należy już tylko do nas. Czy posadzimy kwiaty w donicach, kuwetach czy innych naczyniach. Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, aby nie zaszkodzić naszej roślinie, jej korzeniom, oraz, aby nie narazić jej na choroby. Pierwszym podstawowym czynnikiem, jest rozmiar doniczki. Nie może być zbyt mała, ponieważ korzenie nie będą właściwie się rozrastać, będą wychodzić otworami i nie dostarczą odpowiedniej ilości wody. Szybko zmarnieje nam roślina. Nie może być zbyt dużych gabarytów, bo to, z kolei spowoduje marny rozrost górnej części rośliny, a duży rozrost korzeni.

Ważne nawadnianie.
Dobrze byłoby, gdyby każda doniczka posiadała otwory do odpływu nadmiaru wody, jeśli zdarzy się sytuacja, że przelejemy roślinę. Pamiętajmy, że niektóre rośliny nie lubią podlewania z góry, a wolą pić wodę przez korzenie z dołu donicy. Jeśli wszystko to, wydaje się zbyt skomplikowane, można wybrać donice ze zintegrowanym systemem nawadniania. One odpowiednio podleją nam nasze kwiaty.

Jakie materiały wybrać?
- Doniczki ceramiczne praktyczne, pięknie zdobione, świetnie ożywią taras lub balkon. Należy zwrócić uwagę, że przy wysokich temperaturach szybko będzie odparowywała woda, co dla niektórych może być kłopotliwe, ponieważ trzeba częściej nawadniać rośliny.

- Doniczki metalowe są bardzo wytrzymałe, jednak również polecane do domu. Szybko nagrzeją się przy upałach, jak równie szybko ochładzają się. Koniecznie muszą posiadać otwory odpływowe, alby nie zgniły korzenie.

- Doniczki kamienne świetnie sprawdzają się w ogrodzie i pięknie wyglądają. Najlepiej gdyby stały w jednym miejscu, ponieważ są ciężkie do przestawiania.

- Doniczki drewniane Piękne, naturalne. Dobrze zaimpregnowane na długo będą ozdobą balkonu i tarasu. Bardzo dobrze komponują się z kwiatami, które są w nich zasadzone.

- Doniczki plastikowe najpopularniejsze doniczki, lekkie, dostępne w wielu kształtach i kolorach. Wybierajmy te najlepszej jakości, wówczas posłużą nam kilka sezonów.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca donice ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj