Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Jak wykonać dobrą izolację tarasu?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Taras wydaje się nieodłącznym elementem każdego domu jednorodzinnego. Stanowi on powierzchnię użytkową wykonaną nad gruntem bądź też jednym z pomieszczeń domostwa, na przykład nad garażem. Jako konstrukcja, która pozostaje częścią budynku mieszkalnego taras może pełnić wiele rozmaitych funkcji. Z jednej strony może być częścią reprezentacyjną naszego budynku, z drugiej zaś możemy na nim polegać w kwestiach wypoczynku i relaksu w czasie wolnym.

REKLAMAWarto wiedzieć, iż taras nie jest wcale wymysłem współczesnych architektów, a jego korzenie sięgają cywilizacji starożytnego Egiptu. Mimo jednak tak długiej obecności w tradycji budowlanej nasze tarasy nieustannie pozostają narażone na uszkodzenie pod wpływem przedostającej się do konstrukcji wody. Dlatego też tak ważne staje się jego odpowiednie uszczelnienie.

Metody wykonania izolacji przeciwwodnej tarasu
Dobrym materiałem mogącym trwale zaizolować taras jest papa. Możemy na niej polegać w kwestii trwałości i dokładności pokrycia całej powierzchni tarasu oraz odpowiedniej hydroizolacji. Papa to tradycyjny materiał w tego rodzaju konstrukcjach, w dodatku stosowany z powodzeniem od lat. Papy można używać pod każdy rodzaj pokrycia, dlatego też doskonale sprawdzi się także, kiedy chodzi o taras. Warto jednak pomyśleć o wspomożeniu jej innymi odpowiednimi materiałami takimi jak choćby warstwa ocieplenia, odpowiednie wylewki, smarowidła i kleje chemiczne.

Wracając jednak do sprawy właściwej, a więc samej izolacji, należy powiedzieć, że w grę wchodzą dwie metody jej wykonania. Powierzchniowa oraz drenażowa. Sposób z izolacją powierzchniową polega na tym, by utworzyć taką warstwę wierzchnią tarasu, która pozostanie szczelna, a przy tym będzie również odporna na uszkodzenia. Jeśli dobrze wykonamy tę najważniejszą warstwę - powierzchnię tarasu - nie będziemy musieli się martwić wodą zatrzymującą się w spoinach, gdyż cała woda opadowa będzie spływała z niej nie pozostawiając najmniejszych śladów. Musimy zatem wykonać uszczelnienie zwane zespolonym, złożone z elastycznych mikrozapraw określanych również jako szlamy. To one w połączeniu z papą i okładziną ceramiczną będą stanowiły skuteczną zaporę ochronną.

Hydroizolacja drenażowa dla odmiany polega na tym, by w budowie tarasu uwzględnić specjalistyczną strukturę drenującą. Dzięki niej woda deszczowa będzie mogła zostać efektywnie odprowadzona z tarasu. Niestety jednak ten sposób zakłada, iż część wody z opadów musi wniknąć w powierzchnię tarasu. W takiej sytuacji konstrukcję wykańcza się zwykłymi płytkami ceramicznymi, natomiast w roli drenażu występuje warstwa jastrychu wodoprzepuszczalnego utworzonego na grubym kruszywie. Płytki w takich warunkach układamy na kleju, jednakże bez izolacji w postaci szlamowej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zastosować płyty z betonu - te ustawiamy zaś na odpowiednich podstawkach lub też na warstwie żwiru płukanego.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj