Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Jeden pokój - wiele wyzwań. Zasady oświetlenia kawalerki

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Ardant.pl

Większość z nas zaczynała od mieszkania w kawalerce na niewielkiej ilości metrów kwadratowych. W jednym pokoju mieścił się aneks kuchenny, łóżko, biurko, szafa oraz wiele innych rzeczy. Chociaż nie było to wymarzone przestronne mieszkanie, ale pierwsze - nasz początek dorosłego życia. Były to wspaniałe czasy i wspomnienia, które zostały na całe życie.

REKLAMAJeżeli dopiero zaczynasz tę drogę, podpowiemy Ci, jak najlepiej oświetlić kawalerkę. Dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się być większa, a podzielone na funkcjonalne strefy wnętrze pozwoli stworzyć niepowtarzalny klimat i zachować odrobinę prywatności.

Kawalerka - czas zacząć remont
Remont w kawalerce to nie łada wyzwanie. Wymaga on specyficznej wiedzy oraz jej zastosowania w praktyce. Należy umieć z jednego, często małego pokoju, stworzyć kilka funkcjonalnych stref. Jest to nie tak łatwe, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Pod uwagę należy wziąć rozmieszczenie okien, możliwość wyprowadzenia przewodów, usytuowanie drzwi, parapetów i wiele innych rzeczy. Tylko potem można zacząć planowanie. Najpierw trzeba wyznaczyć miejsce na aneks kuchenny i miejsce do spania.

Nie mniej ważną rzeczą jest przechowywanie rzeczy (duża szafa wnękowa, szafki, komody) i miejsce do spożywania posiłków (mały stolik lub stół przy kanapie). Dodatkowo można postawić biurko (do nauki lub pracy). Może ono również posłużyć za toaletkę do malowania się. Pozostałe meble i dodatki to rzecz indywidualna, którą należy dopasować według swoich potrzeb.

Wydzielamy miejsce do spania
Czas na sen to niezbędna rzecz w życiu każdego z nas. Żebyśmy mogli dobrze wyspać się i odpocząć, należy stworzyć na to odpowiednie warunki. Światło nie może być za jasne, a dookoła ma panować cisza. W kawalerce dobry sen może sprawiać trudności. Łóżko do spania nie znajduje się w oddzielnym pokoju, a stoi obok biurka lub kanapy.

Nie ma atmosfery intymności, a o ciszy można zapomnieć, gdy w telewizorze leci film. Co można z tym zrobić? Przede wszystkim można oddzielić łóżko i stworzyć małą strefę do spania. Najlepiej, gdy w kawalerce jest wnęka. Wtedy wystarczy ją zasłonić i mamy oddzielny pokój do spania. W innym wypadku należy pomyśleć nad ścianką działową lub wysoką komodą, oddziałującą łóżko od pozostałej części pokoju. Można też kupić stelaż na książki lub podłużną szafę. Na taki sam sposób można podzielić pozostałe strefy w mieszkaniu.

Na ostatek najważniejsze - oświetlenie w kawalerce
Dzięki oświetleniu da się stworzyć zakończone, harmonijne wnętrze, w którym będzie się chciało spędzać każdą wolną chwilę. Warto przemyśleć ilość lamp i ich usytuowanie, zaczynając od oświetlenia głównego. W kawalerce możemy zamontować jedną lampę wiszącą - np. plafon. Jest to opcja, która nie będzie zajmowała zbyt dużo miejsca, ale idealnie oświetli całe wnętrze. Jednym z tricków oświetleniowych, który ma na celu optyczne wydłużenie pokoju, jest zamontowanie ciągu mniejszych lamp sufitowych.

Przechodząc do oświetlenia zadaniowego, warto dla każdej funkcjonalnej strefy dobrać oddzielną lampę. Przy łóżku można zamontować kinkiety, na biurku odnajdzie się lampa stołowa, a w kuchni - mała lampka wisząca. Zrezygnuj z masywnych lamp podłogowych oraz stołowych, które będą zajmować zbyt dużo miejsca w kawalerce. Pamiętaj, by nie stawiać na ciemne klosze i podstawy lamp, które optycznie czynią wnętrze mniejszym, zrezygnuj z czerni, fioletów, ciemnych odcieni szarości, zieleni czy błękitu. Powiedz „tak” bieli, beżom oraz pastelowym odcieniom. Jasne lampy ścienne ze skierowanymi ku górze abażurami czy kinkiety do oświetlenia dodatków na ścianach równie dobrze optycznie powiększą wnętrze.

Urządzenie kawalerki wymaga dużego wysiłku, ale rezultat będzie tego warty. By efekt końcowy był lepszy od oczekiwań, zadbaj o odpowiednie oświetlenie wnętrza, stawiając na jasne lampy wiszące, kinkiety oraz plafony.

Szukasz ciekawych pomysłów na oświetlenie? Sprawdź lampy w sklepie Ardant.pl - znani producenci

Poszukujesz inspiracji w urządzeniu domu? Odwiedź również blog z aranżacjami oświetlenia - Ardant.pl

Artykuł sponsorowany przez sklep Ardant.pl

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj