Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Czy warto zdecydować się na namiot garażowy zamiast pełnego garażu?

Czy warto zdecydować się na namiot garażowy zamiast pełnego garażu? zdjęcie pochodzi ze sklepu Ogrodosfera

Garażowanie auta w namiocie garażowym staje się w naszym kraju w ostatnich czasach coraz bardziej popularne. Jak wygląda profesjonalny namiot na garaż, jak wybrać dobry model i jaki jest koszt zakupu? Czy każdy samochód nadaje się do trzymania w takim namiocie? Kiedy namiot garażowy będzie niewystarczający dla samochodu? Przeczytajcie poniżej w krótkim przewodniku!

REKLAMAProfesjonalne namioty garażowe przeznaczone są do całorocznego użytku. Wbrew obiegowym opiniom, namiot tego rodzaju może wytrzymać siarczyste mrozy. Warunkiem jest oczywiście zakup produktu renomowanego producenta, który dostarcza namioty specjalnie dedykowane przetrzymywaniu samochodu.

Częstym błędem osób, którym wydaje się, że wydatek około 1-1,5 tyś zł (bo tyle kosztuje dobrej jakości namiot uznanego producenta) jest zbędny, jest samodzielne skonstruowanie stelażu z kupionych w internecie rurek, pokrytych tanim brezentem uniwersalnego przeznaczenia. W praktyce okazuje się, że takie namioty nie wytrzymują długo i nie są wygodne w użytkowaniu. Stąd często też obiegowa opinia na temat garażowania w namiotach, mówiąca, że są przemakalne, łatwo się chwieją, a po roku trzeba wymieniać ich pokrycie na nowe.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją już specjalistyczne sklepy, w których można kupić niedrogi (wychodzi o połowę taniej niż zakup garażu blaszanego!) namiot przeznaczony do garażowania auta.


Na zdjęciu powyżej: namiot garażowy Shelter Logic z odbijającego promienie słoneczne materiału, zbudowany na stalowej ramie. Przeznaczony do samodzielnego montażu. Nowocześnie zaprojektowany system montażowy sprawia, że napięcie materiału jest optymalne, a całość jest nieprzemakalna. Fot. Ogrodosfera

Z jakiego materiału powinien być wykonany dobry namiot garażowy?
Jak odróżnić dobry namiot garażowy od tego, którego nie warto kupić? Najważniejszą rzeczą oczywiście jest jakość materiału. Aukcje internetowe, w których sprzedawca oferuje konstrukcje aluminiowe pokryte brezentem prawdopodobnie nie są dobrym miejscem do szukania składanego namiotu na auta, który posłużyłby nam przez lata.

Drzwi w namiotach garażowych
Rozglądając się za porządnym namiotem na auto, warto poszukiwać takiego modelu, który będzie przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb: nie za duży i nie za mały, wyposażony najlepiej w zamek błyskawiczny, za pomocą którego zamkniemy klapę frontową, ze wzmocnieniami w przedniej części stelaża (a więc tam, gdzie znajdują się drzwi, czyli najbardziej newralgiczny element konstrukcji). Namioty garażowe to nie szklarnie: rzadko mają wentylatory w postaci okien, bo często też mają otwierane klapy przednie. Warto jednak ze względu na brak okien szukać modeli, których wewnętrzna strona utrzymana będzie w białym kolorze. To pomaga doświetlić wnętrze.


Niewielki, schludny, utrzymany w neutralnym kolorze namiot ShelterLogic, o wymiarach 1,8 x 3 m. Fot. Ogrodosfera

Jakie podłoże pod namiot garażowy?
Namiot garażowy może stanąć właściwie wszędzie. Z powodzeniem odnajdzie się na trawniku: nie powstanie w nim wilgoć. Jeśli jednak będzie długo zalegał w jednym miejscu, będziemy mogli pożegnać się żywą trawą: po pewnym czasie w tym miejscu pozostanie jedynie klepisko, które nie odtworzy się samoistnie. Dlatego, należy przemyśleć, który rejon w ogrodzie możemy poświęcić w taki sposób. Wiele osób zakłada jednak, że namiot będzie jak najbardziej zmieniał okresowo miejsce swojego pobytu. Łatwość przenoszenia to zresztą jedna z podstawowych zalet namiotów garażowych. Są lekkie i nie potrzebują kotwienia w podłożu. Dodatkowo, namioty garażowe nie potrzebują bezwzględnie przygotowywania utwardzonego podłoża. O tym, czy zechcemy ułożyć pod namiotem kostkę brukową lub wylać wylewkę betonową, powinna decydować jedynie kwestia naszego komfortu.


Namioty garażowe często sprawdzają się w gospodarstwach rolnych, gdzie w tradycyjnych garażach zabrakło już miejsca na maszyny rolnicze. Spełniają funkcje pomocnicze w przechowywaniu np. traktorów. Fot. Ogrodosfera


W ofercie profesjonalnych firm specjalizujących się w wytwarzaniu namiotów gospodarczych znajdziemy też mniejsze modele, przeznaczone do przechowywania kosiarek, narzędzi ogrodniczych, rowerów lub innych sprzętów. Fot. Ogrodosfera

Czy postawienie namiotu garażowego wymaga pozwolenia na budowę?
Oczywiście, montaż namiotów garażowych nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę. Nie kotwimy ich w ziemi. Istnieją oczywiście osoby, którym pomysł doinstalowania wypustek do ziemi i zabetonowania ich na głębokość ok 30 cm wyda się sensowny, jednak trzeba przyznać, że profesjonalne namioty potrafią stać zupełnie bez takich dodatkowych wzmocnień, bo zostały wyposażone w naziemne stabilizatory utrzymujące konstrukcję w pionie mimo nawet silnych wiatrów.


Tutaj namiot marki ShelterLogic jest małym składzikiem na drewno. Fot. Ogrodosfera

Na koniec popatrzmy, jak montuje się taki namiot garażowy:

Zdjęcia namiotów zawarte w artykule pochodzą ze sklepu Ogrodosfera.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj