KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czy kredyt samochodowy to odpowiedni sposób na sfinansowanie zakupu auta?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Kupno samochodu wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Nie posiadając odpowiednich środków pieniężnych, ani możliwości skorzystania z leasingu - udajemy się do banku po kredyt. Takie zobowiązanie, z jednej strony pozwala nam kupić wymarzony samochód, jednak z drugiej strony wiąże się z poniesieniem kosztów kredytowania. Kupno samochodu wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Nie posiadając odpowiednich środków pieniężnych, ani możliwości skorzystania z leasingu - udajemy się do banku po kredyt. Takie zobowiązanie, z jednej strony pozwala nam kupić wymarzony samochód, jednak z drugiej strony wiąże się z poniesieniem kosztów kredytowania.

REKLAMA


Wiele osób zastanawia się czy, warto zadłużać się po to tylko, aby kupić samochód. Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Warto jednak przyjrzeć się, z czym wiąże się zaciągnięcie takiego kredytu oraz co należy wiedzieć przed staraniem się o kredytowanie samochodu.

Kredyt samochodowy jest udzielany przeważnie na okres ok. 5-10 lat. Dużo zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz od wieku samochodu. Banki niechętnie kredytują używane samochody. Dlatego ograniczają np. łączny wiek samochodu i okres kredytowania. W większości przypadków można spotkać się z maksymalnym okresem wynoszącym ok. 15 lat.

W przypadku takich zobowiązań jak kredyt samochodowy banki wymagają zabezpieczenie kredytu. W Polsce najczęstszym zabezpieczeniem jest przewłaszczenie samochodu lub cesja praw ubezpieczenie. Przewłaszczenie samochodu ma miejsce, gdy kredytobiorca nie spłaca w terminie kredytu. Wtedy bank staje się właścicielem samochodu. W przypadku cesji praw ubezpieczenia, bank ma 50 proc. praw do wypłaty odszkodowania OC.

Oprócz standardowego zabezpieczenia, banki wymagają również wniesienia wkładu własnego. Kredytobiorca musi z własnej kieszenie wyłożyć środki będące procentem wartości samochodu. Wkład własny dla kredytów samochodowych to z reguły około kilkunastu procent wartości auta. Dla przykładu, jeśli auto jest warte 50 tys. zł, kredytobiorca może być zobowiązany do wyłożenia 5 tys. zł.

Kredyt samochodowy to także koszty. W tym przypadku, tego typu zobowiązanie nie różni się znacząco od innych kredytów. Podstawowymi kosztami są prowizja za udzielenie kredytu oraz oprocentowanie kredytu. Na oprocentowanie składa się marża banku oraz rynkowe stopy procentowe – czyli stawka bazowa WIBOR. WIBOR służący do określania oprocentowania kredytu to najczęściej stawki 3M lub 6M – czyli oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowych na okres 3 lub 6 miesięcy. To właśnie dlatego oprocentowanie kredytów samochodowy jest zmienne, ponieważ stawki WIBOR ulegają wahaniom na rynku międzybankowym.

Na temat kosztów kredytów hipotecznych dowiesz się więcej na polskabankowosc.com.pl/ranking-kredytow-samochodowych

 

 • autor: Redakcja

2 komentarzy

 • Vasenok

  W każdym razie biorąc kredyt mieszkaniowy, nie powinno się decydować na pierwszy lepszy z brzegu. Po to są porównywarki takie jak http://racoongo.com/pozyczki/na-dowod/, żebyśmy mogli ustalić swoje kryteria i wyszukać taką ofertę kredytową, która jak najlepiej będzie je spełniała.

  Zgłoś nadużycie Vasenok poniedziałek, 17, grudzień 2018 11:32 Link do komentarza
 • pwje

  Decydując się na kredyt warto zwrócić uwagę na wysokość raty, która powinna pozwalać na swobodną spłatę i nie obciążać zanadto domowego budżetu. Najlepiej porównać w rankingach kredytowych . Dobrym rozwiązaniem jest też porównywanie ofert po koszcie całkowitym bądź RRSO. Największy wybór znajdziemy na kredytnaszybko.pl

  Zgłoś nadużycie pwje poniedziałek, 12, grudzień 2016 16:15 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?