Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Postępowanie spadkowe - dlaczego warto je przeprowadzić?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Świadomość prawna w polskim społeczeństwie nie jest najwyższa. Problem ten dotyczy wszystkich aspektów prawa, w tym również spraw spadkowych. Należy jednak wiedzieć, że nieprzeprowadzenie postępowania spadkowego prędzej czy później doprowadzi do różnego rodzaju problemów. Bez stwierdzenia nabycia spadku nie można na przykład sprzedać mieszkania czy też samochodu. Co jeszcze warto wiedzieć o postępowaniu spadkowym? Czy istnieje jakaś alternatywa dla procedury sądowej?

Kilka słów o przepisach
Zgodnie z polskim prawem, każdy spadkobierca ma sześć miesięcy od daty dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy na złożenie oświadczenia woli o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeżeli tego typu oświadczenie nie zostanie złożone, wówczas przyjmuje się, że spadkobierca przyjął spadek. Co jest niezwykle istotne, w dniu 18 października 2015 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, w myśl której tego typu przyjęcie spadku traktuje się jako przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, co bardzo ogranicza odpowiedzialność za długi spadkowe. Ważną kwestią jest również możliwość przyjęcia spadku przed notariuszem. Jest to rozwiązanie najprostsze i najszybsze zarazem, albowiem wymaga ono jedynie wizyty w kancelarii, bez konieczności przeprowadzenia postępowania sądowego. Stąd też cieszy się ono sporym zainteresowaniem Polaków.

Zdaniem prawnika
Wielu prawników w swojej praktyce zajmuje się właśnie spadkami. Niejedna kancelaria prawna uczyniła z prawa spadkowego wiodącą część swojej działalności. Zdaniem specjalisty z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Zagulskiej, Praktyka w obszarze prawa spadkowego związana jest również ze znajomością innych dziedzin. Otóż w skład spadku wchodzą najczęściej różnego rodzaju rzeczy - nieruchomości, jak i ruchomości. Problemem są również rozmaite prawa będące składnikami masy spadkowej. Warto wymienić tutaj chociażby udziały w spółkach prawa handlowego, czy też dziedziczenie papierów wartościowych. Dlatego też prawnik zajmujący się na co dzień spadkami powinien posiadać również wiedzę z obszaru prawa cywilnego, rodzinnego, a także handlowego.

Co ważne, prawomocne zakończenie postępowania spadkowego nie zamyka ostatecznie wszystkich problemów związanych z przyjęciem spadku. Mianowicie, konieczne jest jeszcze na przykład udanie się do właściwego urzędu gminy i przerejestrowanie samochodu, dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej, czy też wizyta w banku w celu uzyskania dostępu do konta zmarłego.

Spadek to coś, co może przytrafić się każdemu. Wszyscy bowiem posiadają krewnych, po których mogą coś odziedziczyć. W związku z tym warto jest mieć podstawową świadomość dotyczącą norm prawa spadkowego. Co ważne, przepisy te zostały jakiś czas temu znowelizowane, przez co stały się one bardziej przyjazne dla obywateli. Mimo wszystko należy wiedzieć, iż wciąż są pewne formalności, które są niezbędne do załatwienia, aby móc w pełni dysponować wszystkimi

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj