Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Ślubne fakty z Rzeszowa

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Ślub jest jednym z najważniejszych dni w życiu każdej Młodej Pary. Przygotowania do niego trwają często nawet rok i pochłaniają ogromny budżet. Kwoty przeznaczone na ślub zazwyczaj są pięciocyfrowe, a niekiedy dochodzą nawet do 60 tys. złotych. Jak więc wygląda sytuacja na Podkarpaciu?

Im cieplej tym drożej
Aby ułatwić nowożeńcom przygotowanie ślubnego budżetu, Grupa Portali Weselnych zorganizowała w kwietniu 2016 roku po raz trzeci Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców. Pytania były bardzo szczegółowe, a w ankiecie udział wzięło ponad 300 osób z całej Polski.

Ślub w lecie jest droższy niż w zimniejszych okresach roku. Mimo to większość par decyduje się na zorganizowanie wesela właśnie w tym okresie. Budżet zależny jest również od wieku Młodej Pary. Na zorganizowanie wesela wydaje się około 25-30 tysięcy złotych przy założeniu, że impreza organizowana jest dla 100 osób. Natomiast według statystyk przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny (zobacz: stat.gov.pl) średnia miesięczna pensja w Rzeszowie to 3 564 złote. I jest to jeden z najsłabszych wyników w Polsce. Najwięcej, bo średnio 5 453 złote zarabiają mieszkańcy Mazowsza. Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie - 4 442 złote, natomiast miejsce trzecie zajęło województwo śląskie - 4 343 złote. Województwo podkarpackie zajmuje miejsce piętnaste.

Najdroższy dzień w życiu
Samo przyjęcie weselne to koszt około 25-30 tysięcy złotych. Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z ceremonią w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego (zerknij: usc.pl). Z obliczeń wynika, że na ten najpiękniejszy dzień w życiu trzeba by pracować około dziesięciu miesięcy, odmawiając sobie wszystkiego – łącznie z jedzeniem. Ile trzeba więc zapłacić za wszystko inne? Zespół muzyczny to wydatki rzędu 2-4 tysięcy. Na tym najmniej się oszczędza. Panny Młode nie oszczędzają również na sukniach. Jest to wydatek opiewający na około 3 000 złotych, a czasem nawet więcej.

Ponadto trzeba zapłacić jeszcze za fotografa - około 1 500 zł. Tyle samo kosztuje kamerzysta i jest to cena za jeden dzień wesela. Kupić należy także obrączki - 1 500 zł, bukiet - 250 zł, wynająć samochód - 1 000 zł. Młode Pary coraz częściej decydują się również na różnego rodzaju dodatki. Czekoladowe fontanny, sesje plenerowe rodem z hollywoodzkich filmów czy fotobudki. Za każdą taką fanaberię należy zapłacić minimum 1 500 zł.

W kopertach się nie zwróci...
Aż 66% ankietowanych przyznaje, że sławne koperty pokryły tylko niektóre wydatki związane z organizacją tego wspaniałego dnia. Najczęściej zwracały się uroczystości, których budżet nie przekraczał 20 tysięcy, a takich jest zdecydowana mniejszość.

Aby zorganizować idealne wesele należy zabezpieczyć na ten cel średnio 20-40 tys. zł. Oczywiście nie oznacza to, że mając do dyspozycji mniejszą kwotę, ślubu i wesela nie uda się zorganizować. Trzeba się natomiast w takiej sytuacji liczyć z koniecznością oszczędności oraz rozsądnego dzielenia budżetu - mówi Natalia Rydzoń z portalu fotograf-wesele.pl.

Najczęściej szuka się oszczędności wśród gości. Coraz więcej par na wesele nie zaprasza dzieci swoich najbliższych. Można również pomyśleć o mniej wystawnej sali, zrezygnować ze zbędnych dodatków lub wybrać nieco tańszy zespół, ponieważ to właśnie oprawa muzyczna najczęściej jest największym dodatkowym wydatkiem.

 

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj