KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Warsztat dla ciebie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Warsztat raczej nie kojarzy nam się z łatwą i przyjemną pracą - prędzej z hektolitrami wylanego potu, a przede wszystkim z obecnością smaru, oleju i innych substancji, które nie kojarzą się ze zbytnią czystością. Dodać do tego często konieczność pracowania w mało wygodnej pozycji (mechanicy samochodowi pewnie doskonale znają problem) i otrzymamy miejsce mało przyjazne.

REKLAMA


Doskonale wiemy, że dobre wyposażenie biura i ergonomiczne meble znacząco wpływają na wydajność pracy - bardzo łatwo wyobrazić sobie, jak ogromny wpływ na wykonywanie naszych obowiązków będzie miało to, co znajdzie się w naszym warsztacie. To właśnie w tym miejscu ergonomia pełni rolę ważniejszą niż przed komputerem - każde rozwiązanie niedostosowane do potrzeb użytkownika (lub też brak takiego rozwiązania) oznacza większy wysiłek i marnowanie czasu na przykład na szukanie potrzebnej części, urządzenia czy narzędzia. Pamiętajmy, że według badań aż 55% z nas narzeka na zmęczenie, chociaż jednocześnie 70% ma świadomość tego, że to głównie ergonomia stanowiska pracy przekłada się na nasze samopoczucie (źródło: Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, t. 31, nr 3, wrzesień 2016).

Ułatwiaj - nie utrudniaj
Jeśli często mamy do czynienia z mniejszymi elementami - na przykład składamy jakieś mechanizmy - to doskonale wiemy, że stół roboczy będzie naszym najważniejszym narzędziem pracy. Oczywiście w tej roli możemy wykorzystać najprostszy dostępny stół zbity z kilku desek na krzyż - jeśli jednak zależy nam na ergonomii i przede wszystkim zapewnieniu sobie miejsca na narzędzia czy części, które mogą być nam potrzebne do pracy, lepiej zaopatrzyć się w profesjonalny model. Tego typu stoły można znaleźć na przykład w ofercie AJ Produkty - warto wybrać taki mebel, który pozwoli nam na umieszczenie na blacie także cięższych elementów, na przykład silników. Oczywiście regulacja wysokości jest w takich stołach kluczowa.
Zaskakująco często ignorowanym przez nas elementem wyposażenia warsztatu jest odpowiednia mata antyzmęczeniowa. Działa ona z korzyścią dla naszego kręgosłupa, zmniejszając obciążenie - stoimy na miękkim materiale, a nie twardej podłodze. Poza tym jest łatwa do czyszczenia, które sprowadza się głównie do przepłukania wodą - takie maty najczęściej tworzy się z nienasiąkliwych polimerów. C o najważniejsze, jest ona antypoślizgowa - w warsztacie, gdzie często na podłodze mogą być rozlane różne śliskie płyny, takie zabezpieczenie może okazać się na wagę złota.

Zadbaj o plecy
Praca w warsztacie wymaga częstego schylania się lub trwania w mało wygodnych pozycjach. Niestety nawet najbardziej luksusowe i wyposażone w setki funkcji i mechanizmów krzesło biurowe nie nadaje się do warsztatu - nie pozwala na wystarczający zakres ruchów, nie jest też przystosowane do radzenia sobie w mniej przyjaznym środowisku (na przykład z mokrą podłogą). Jeśli zależy nam na wygodnym siedzisku w warsztacie, powinniśmy zapoznać się z ofertą krzeseł lub taboretów warsztatowych. Często są one wyposażane przez producentów w schowki na części lub narzędzia, dzięki czemu możemy mieć je wszystkie pod ręką i nie musimy kursować nieustannie między schowkiem a naszym stanowiskiem pracy. A skoro o narzędziach mowa...

Problem raczej nie istnieje, jeśli posługujemy się jednym czy dwoma narzędziami - na przykład śrubokrętem lub młotkiem. Jednak w praktyce zdarza się to bardzo rzadko i często musimy operować całym ich wachlarzem, co oczywiście rodzi konieczność składowania narzędzi w łatwo dostępnym miejscu. W praktyce nawet bardziej pojemne skrzynki szybko stają się składowiskiem sprzętu (na dodatek bardzo ciężkim i mało poręcznym), a szukanie odpowiedniej końcówki czy klucza okazuje się drogą przez mękę. W takiej sytuacji dobrze zainteresować się panelami narzędziowymi - na rynku dostępna jest obecnie naprawdę szeroka ich oferta, zarówno dla osób z mniejszymi potrzebami, jak i dla warsztatów.

Chociaż świadomość Polaków na temat ergonomii i jej znaczenia w pracy jest coraz większa, to nie możemy zapominać, że do ideału wciąż jeszcze daleko. Tymczasem badania od lat dowodzą, że odpowiednie przystosowanie stanowiska pracy (i to niedużym kosztem) wpływa długofalowo korzystnie nie tylko na wydajność pracownika, ale i na jego zdrowie. To zaś przekłada się na mniejszą liczbę zwolnień lekarskich i znów na lepszą wydajność. W warsztacie, czyli miejscu, które wymaga nierzadko częstej pracy w niewygodnej pozycji, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się odpowiednimi rozwiązaniami.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?