KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nie wiesz co wpisać w rubryce "zainteresowania" w CV?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

To jak wygląda Twoje CV wpływa na to, czy zdobędziesz zainteresowanie pracodawcy. Oczywistym jest, że w CV nie można przekłamywać rzeczywistości a informacje, które podajemy w tym dokumencie są faktami, nie da się ich modyfikować czy pomijać. Istnieją jednak inne sposoby zainteresowania pracodawcy Twoim CV, zaczynając od ułożenia tekstu i jego edycji graficznej a na treści rubryki „zainteresowania” kończąc. To właśnie one mogą mieć największy pozytywny wpływ na odbiór Twojego CV przez pracodawcę. Dlatego w tym artykule znajdziesz pomocne rady w tym temacie.

REKLAMA


Zdecydowana większość CV na rynku zawiera rubrykę hobby/zainteresowania, jest ona rekomendowana, przez większość platform umożliwiających przygotowanie w nich swojego CV według wzoru. Prędzej czy później będziesz się zastanawiać co wpisać w tej rubryce, lub jak ją zmodyfikować w swoim życiorysie, aby była bardziej efektywna.

Dlaczego wspominanie o zainteresowaniach może być istotne?
Nie chodzi tylko o to, że zainteresowania świadczą o bogatej czy ciekawej osobowości człowieka, one wiele mówią o poziomie rozwoju psychospołecznego, który jest istotny jeżeli chodzi o większość stanowisk pracy. Coraz więcej pracodawców oczekuje od swoich pracowników samodzielności i zaradności, o której świadczy kreatywność i umiejętności poza pracownicze. Nie warto jednak wymyślać zajęć, których się nie praktykuje, ze względu na to, że podczas rozmowy rekrutacyjnej rekruter może zweryfikować wiedzę o hobby kandydata. Jeżeli np. zadeklarujemy się jako jeździec konny lecz nim nie jesteśmy - choć jest to rzadkie hobby, kosztowne i wyjątkowe - łatwo zweryfikować niewiedzę rozmówcy w temacie I pokazać w ten sposób, że jest nierzetelny I oszukuje.

Wydaje się, że nudne hobby nie zasługuje na miejsce w życiorysie. Nic bardziej mylnego, nudne hobby również mogą być wskaźnikiem pewnych istotnych cech, wartościowych dla pracodawcy.

O czym lepiej nie pisać?
Jednak istnieją zainteresowania o których nie warto wspominać. Dotyczy to takich zajęć, które się źle kojarzą, lub stoją w sprzeczności ze stanowiskiem pracy, czy też zwyczajnie znacznie oddalają się od niego tematyką. Dobrze jest zapisać w tej rubryce przemyślane informacje i dobrze dobrane, nie powinno się jednak rezygnować z niej - szczególnie, jeżeli może zadecydować o tym, czy dostaniemy wymarzoną pracę.

Jeśli Twoje hobby nie jest szczególnie oryginalne - nie pisz o nim ogólnikami. Np jeżeli lubisz oglądać filmy - postaraj się wyszczególnić jakie szczególnie Cię interesują. Jeżeli interesują Cię np. sci-fi czy psychologiczne - uwzględnij to. Zamiłowanie do takich filmów może świadczyć o dobrych predyspozycjach społecznych, czy szerokiej wyobraźni.

Nie zawieraj informacji o hobby, które jest kontrowersyjne, lub piętnowane społecznie. Jeśli zajmujesz się myślistwem, graniem w ruletkę - nie wpisuj informacji o tym w CV. Przyszły pracodawca może Cię z góry przekreślić.

Staraj się nie wpisywać zainteresowań, które w jakiś sposób podlegają dynamicznej społecznej dyskusji. Unikaj zajęć związanych z seksualnością, religią i przekonaniami politycznymi - aby nie narażać się na konflikt poglądów, który może zniechęcić do Ciebie przyszłego pracodawcę lub rekrutera. Jeżeli twoje zajęcia obejmują wąski krąg tematyczny - nie rezygnuj z nich. Może się okazać, że zainteresuje to rekrutera i wywiąże się dzięki temu inspirująca rozmowa.

Aktualizuj swoje CV, twoje zajęcia mogą się zmieniać na poszczególnych etapach życia, co lepiej Cię charakteryzuje.

Niech rubryka z zainteresowaniami podkreśli Twoje CV
Wielu kandydatów ma problemy z przygotowaniem życiorysu, nie tylko w zakresie selekcji doświadczeń i poprzednich stanowisk, które warto wypisać, ale także w kwestii informacji bardziej personalnych. W przypadku takich kłopotów warto skorzystać z poradników w sieci, np: Zainteresowania w CV: co wpisać?, które pomogą wybrać te spośród informacji o naszych pasjach, które są interesujące i można je bez obaw wymienić w życiorysie.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?