KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wykorzystaj Walentynki, by zadbać o swoje relacje z bliskimi

Wykorzystaj Walentynki, by zadbać o swoje relacje z bliskimi Fot. sxc.hu

Powszechnie Walentynki postrzegane są jako niepoważne, "miłosne" święto dla nastolatków. Tymczasem Dzień Świętego Walentego może być doskonałą okazją do zastanowienia się nad relacjami nie tylko z partnerem, lecz także rodziną czy przyjaciółmi. Nasze stosunki z otoczeniem stanowią bowiem istotny wymiar indywidualnego Stylu Zdrowia każdego z nas.

REKLAMA


Zdrowie a relacje międzyludzkie
Relacje społeczne, obok stanu fizycznego i psychicznego, stanowią jeden z podstawowych filarów naszego samopoczucia. Mają bezpośredni wpływ na Styl Zdrowia, czyli sposób myślenia i postępowania w procesie programowania dobrych rzeczy dla organizmu, dbania o jego kondycję oraz nadawanie temu istotnego - priorytetowego miejsca w  życiu. Wspomniane relacje buduje przede wszystkim siła, jakość uczuć, które łączą nas z partnerem, dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi. Ludźmi, którzy tworzą ważną przestrzeń dla naszej psychiki, pomagają odreagowywać stres, filtrować przykre doznania. Właśnie dlatego warto wykorzystać Walentynki, by dzięki Stylom Zdrowia poznać lepiej siebie i swoich bliskich. Wyniki badania "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polaków 2013" wskazują, że 97% Polaków czuje się wypalona, przytłoczona codziennością, a częstymi sposobami radzenia sobie z problemami są używki (26% Polaków pali papierosy, a 37% regularnie sięga po alkohol).

Niestety są to czynniki, które niekorzystnie wpływają na relacje międzyludzkie i mogą powodować ich zdecydowane pogorszenie. Niewątpliwie wrogiem równowagi w tej sferze życia może być przepracowanie. Aż 42% Polaków zadeklarowało w badaniu tydzień pracy dłuższy niż 40 godzin, a 15% twierdzi, że będąc w domu, przez większość czasu kończy wypełniać obowiązki służbowe lub odpowiada na zawodowe maile. Poznanie Stylu Zdrowia - swojego oraz bliskich może wzbogacić relacje międzyludzkie, a dzieje się tak dzięki wzajemnemu zrozumieniu potrzeb, problemów i strategii radzenia sobie z nimi. Co więcej, znajomość własnego Stylu Zdrowia daje szansę skoncentrowania się na zaniedbanych obszarach zdrowia (np. stresie, poziomie zaufania, poczuciu samotności), mających niebagatelny oddźwięk na nasze relacje z partnerem, rodziną, dziećmi czy znajomymi.

Style Zdrowia a otoczenie
Badanie "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polaków 2013" pozwoliło wyłonić 8 Stylów Zdrowia charakterystycznych dla naszego kraju i sprawdzić między innymi ich podejście do relacji międzyludzkich. Najbardziej harmonijne nastawienie do swojego otoczenia deklarują Poprawni Optymiści - aż 76% z nich twierdzi, że ma małą grupę przyjaciół, z którymi jest naprawdę blisko. Ich przeciwieństwo stanowią Świadomi Indywidualiści, z których ponad 40% deklaruje, że nie ma przyjaciół oraz Zdesperowani Buntownicy których 49% nie czuje, że może podzielić się swoimi sprawami z rodziną i przyjaciółmi. Relacje z najbliższym otoczeniem, w tym życie intymne, mogą także stanowić źródło frustracji. Tak jest w przypadku Niepocieszonych Podjadaczy, Zmęczonych Herosów i Pozornych Twardzieli. Niemal 70% Zmęczonych Herosów nie czuje się zadowolona ze swojego życia intymnego, Pozorni Twardziele częściej stresują się sprawami rodzinnymi niż pracą, a dla 11% Niepocieszonych Podjadaczy główne źródło stresu stanowi ich partner. Z drugiej strony zarówno sam związek, jak i seks mogą być powodem do zadowolenia - aż 59% Towarzyskich Hedonistów deklaruje duże zadowolenie z życia intymnego, a 93% Pogodnych Mędrców skupia się na rodzinie oraz przyjaciołach, najchętniej poświęcając swój czas wolny właśnie im.

Poznaj swój Styl Zdrowia na www.StyleZdrowia.pl i dowiedz się w jakich obszarach możesz poprawić swoje relacje z najbliższymi.

mk/gardenofwords

  • autor: mk/gardenofwords

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?