KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Lato 2014 z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Lato 2014 z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie Fot. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Bez względu na kaprysy pogody, bez względu na wiek, zainteresowania czy nastrój - absolutnie KAŻDY znajdzie coś interesującego dla siebie w ofercie LATA Z REGIONALNYM CENTRUM KULTUR POGRANICZA w Krośnie.

REKLAMA


Kolorowy Rynek
Każdego lata zajęcia plastyczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ramach projektu pn. "Artystyczne rynki pogranicza - Bardejov i Krosno", który współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013", RCKP zaprasza plastyków - zapaleńców na warsztaty w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza i na krośnieńskim rynku.

Zajęcia odbywać się będą od 14 do 26 lipca 2014, w dwóch turnusach: od 14 do 19 lipca oraz od 21 do 26 lipca.

Spotkania odbywać się będą w trzech pracowniach RCKP (ul. Kolejowa 1), w godzinach od 9.00 do 13.00:
1. grafiki tradycyjnej - zajęcia dla zaawansowanych w tej sztuce
2. malarstwa - również dla zaawansowanych
3. otwartej, w której będzie można poznać różne dziedziny i techniki plastyczne - dla młodzieży szkół podstawowych

Zajęcia plastyczne na krośnieńskim rynku będą prowadzone w poniedziałki, wtorki i środy, w godzinach 16.00 - 19.00. A także w sobotę od 10.00 do 13.00.


Teatr na Bruku
Tegoroczne wakacyjne warsztaty teatralne TEATR NA BRUKU odbędą się w dniach 18 - 28 lipca 2014 r. Zapisy na warsztaty można złożyć osobiście w RCKP, ul. Kolejowa 1 lub elektronicznie  (pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) do 14 lipca.

POBIERZ: KARTA ZGŁOSZENIA TEATR NA BRUKU 2014
 
Do udziału w wakacyjnej przygodzie z teatrem RCKP zaprasza młodzież w wieku 14-18 lat. Zajęcia prowadzone będą codzienne - zarówno przedpołudniem, jak i popołudniu.

Warsztaty i próby do spektaklu poprowadzą:

Jacek Buczyński, krośnianin, ukończył PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Lalkarski w Białymstoku.

Jego przygoda z teatrem i działalnością artystyczną rozpoczęła się znacznie wcześniej. Kabaretony, Noce Poezji Śpiewanej, Maratony Jazzowe, bo takie były czasy... Po ukończeniu studiów pracował w Teatrze Lalki i Aktora im. Andersena w Lublinie, później trafił do Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze i tam po raz ostatni pracował jako aktor - lalkarz.

Kolejne lata twórczości artystycznej spędził "na ulicy" przygotowując i grając spektakle uliczne.

Od  roku 1995 związany z krakowskim Teatrem KTO. Od roku 2001, od czasów wspaniałego spektaklu Mazepa, rozpoczął współpracę z ukraińskimi przyjaciółmi z Lwowskiego Teatru Voskriesiennia oraz Teatru Eksperymentalnego z Kijowa.

W Krośnie prowadził już warsztaty Teatr na Bruku i uczył młodzież trudnej sztuki poruszania się na szczudłach. Prowadzi widowiska, daje recitale, jest współautorem pierwszego Wieczoru Krośnieńskiego na XXXV Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych.

Alan Bochnak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w Prywatnej Szkole Muzycznej I stopnia "Pro Musica" w Krośnie. Swoje umiejętności doskonalił w rzeszowskim Studio Aktorskim Grzegorza Pawłowskiego. Występował także ze Studiem Baletowym Lajli Arifuliny w Rzeszowie i na zaproszenie zespołu "Trzecia Zmiana" w Wiedniu. W czerwcu 2010 roku solową rolą debiutował we Wrocławiu w musicalu "Dżamble, albo mój intymny świat". W grudniu 2010 roku wraz z Teatrem Sztuk oraz PWST zdobył dwie główne nagrody na prestiżowym festiwalu teatralnym w Kosowie wyprzedzając reprezentacje wielu krajów z całej Europy. Aktor Teatru Powszechnego w Radomiu.

Ksenia Pomian-Rusinek, aktorka Teatru m. W. Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatru Zagłębia w Sosnowcu, ukończyła PWST w Krakowie, specjalizacja wokalno - estradowa, wokalistka, trener głosu, arte-terapeuta, instruktor wokalny i teatralny. Twórca i organizator cyklu warsztatów dla osób pracujących głosem - "Spa Głosu" oraz "Uwolnij swój oddech, uwolnij swój głos" a także kursów przygotowawczych do egzaminów na wyższe uczelnie artystyczne.

W pracy wykorzystuje techniki wokalne, aktorskie, relaksacyjne i psychologiczne (psychologia głosu, arteterapia).

Adam Walny, założyciel Walny-Teatr, który powstał w roku 1999 z  jego inicjatywy. Absolwent wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.

Warsztaty będą prowadzone równolegle z cyklem prób spektaklu ulicznego, którego premiera zostanie zaprezentowana krośnieńskiej publiczności 26 lipca o 21.00, na rynku.


Gałązka z drzewa słońca
RCKP zaprasza na niezwykłą formę spędzenia wakacyjnego czasu dla dzieci. W dniach 18 - 29 sierpnia stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Sarnecka,  zaprasza dzieci w wieku 8 - 12 lat do udziału w wyjątkowych wielokulturowych warsztatach teatralnych, których efektem będzie spektakl bajkowy zatytułowany "Gałązka z drzewa słońca", na motywach pięknymi baśniami romskimi.  

Spotkania warsztatowe będą odbywać się codziennie w godzinach od 10 - 14 w RCKP,  zaś prezentacja spektaklu będzie miała miejsce w ostatnich dniach sierpnia.

Z dziećmi pracować będzie grupa Opowieści z Walizki, której członkowie zaproszą dzieci do wspólnego tańca, śpiewu i wprowadzi przybyłych w zaczarowany świat tradycyjnymi baśniami romskimi.

Zgłoszenia do udziału należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Letnia Przygoda
Przypominamy również, że cykl zabaw, konkursów i spotkań pod wspólnym tytułem LETNIA PRZYGODA zaprasza do udziału od 16.00 do 19.00  w każdy czwartek w dzielnicach miasta, a w każdy piątek w Ogródku Jordanowskim.

LIPIEC
3 lipca (czwartek) - dzielnica Suchodół, Dzielnicowy Dom Ludowy, ul. Grunwaldzka 4
4 lipca (piątek) - SPORTOWA PRZYGODA w Ogródku Jordanowskim
10 lipca (czwartek) - Osiedle Markiewicza, Oratorium Twój Dom, ul. Wojska Polskiego 28
11 lipca (piątek) - W KRAINIE MUZYKI - Ogródek Jordanowski
17 lipca (czwartek) - dzielnica Krościenko Niżne, Dzielnicowy Dom Ludowy "Puchatek", ul. Chopina 8
18 lipca (piątek) - NA DESKACH TEATRU - Ogródek Jordanowski
24 lipca (czwartek) - Osiedle Tysiąclecia -parking obok RCKP
25 lipca (piątek) - ZACZAROWANY ŚWIAT KOLORÓW w Ogródku Jordanowskim
31 lipca (czwartek) - Osiedle Traugutta - MZS nr 4, ul. Kisielewskiego 18

W czasie Letniej Przygody RCKP zaprasza do świetnej wspólnej zabawy - zagrajmy razem!
"Lubicie, kiedy wieczorami Wasi dziadkowie opowiadają Wam fantastyczne historie, legendy i baśnie o piratach, podróżnikach i poszukiwaczach skarbów?

Dzięki grze będziecie mieli okazję przeżyć taką przygodę w rzeczywistości. Gra wprowadzi Cię do świata magii i podróży w czasie. Spotkasz dzikie zwierzęta, pokonasz wrogów i nawiążesz nowe przyjaźnie! Nie zdziw się jeśli spotkasz na swojej drodze Czarnobrodego albo Jacka Sparowa.

Nic nie jest takie jak się wydaje, raz jesteś w czasach współczesnych, a raz cofasz się o 100 lat. Przechodząc przez kolejne etapy gry, możesz przyczynić się do przywrócenia świetności naszemu miastu. Musisz zdobyć wszystkie kryształy, aby ponownie złożyć z nich szklany puchar.

Krosno, niegdyś zwane "Parva Cracovia - Mały Kraków" zostało zaatakowane przez Smoka Wawelskiego. Zazdrosny Smok nie mógł znieść myśli, że Krosno ma szklany puchar, szklane rzeźby i szklane budynki. Zapragnął tego samego dla Krakowa, a przede wszystkim szklanego pomnika dla siebie. Zajęci rozwijaniem swojego miasta budowniczy, mimo szczerych chęci, nie zdążyli spełnić prośby smoka.

Ogarnięty furią gad chwycił w swoje pazury szklany puchar i rozbił go na drobne kawałki. Kryształki ukrył przed wzrokiem mieszkańców w różnych częściach miasta. Musisz zdobyć wszystkie kryształy - podróżując w czasie i przestrzeni - aby na powrót złożyć puchar w jedną całość i uratować Krosno - Miasto Szkła."

Wciel się w jedną z super silnych, utalentowanych i mądrych postaci, posiądź ich moc i przeżyj LETNIĄ PRZYGODĘ!
 
POBIERZ: REGULAMIN GRY LETNIA PRZYGODA


Letnie wieczory w Rynku
Tradycyjnie już, w letnie niedziele, RCKP zaprasza na cykl koncertów LETNIE WIECZORY W RYNKU.

LIPIEC
6 lipca, godz. 16:00 - Koncert Pełen Słońca
13 lipca, godz. 19:00 - Wieczór Przebojów
20 lipca, godz. 19:00 - Na ludową nutę - z udziałem zespołów polonijnych

SIERPIEŃ
3 sierpnia - Niedziela z Jezusem
10 sierpnia - koncer Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej i gości
17 sierpnia - Patriotyczne spiewanie z Chórem ECHO


Świetlne Miasto
Krosno to nieodmiennie miejsce związane z przemysłem naftowym i z osobą jego prekursora Ignacego Łukaszewicza. Od lat poświęcamy temu ostatnią niedzielę lipca. W tę symboliczną rocznicę pierwszego rozpalenia lampy naftowej w trakcie operacji w szpitalu we Lwowie, zawitała do Krosna impreza nawiązująca do tradycji przemysłu naftowo - gazowego.

Świet(l)ne Miasto, realizowane w okolicach 31 lipca, gromadzi rzesze mieszkańców naszego miasta i turystów. W tym roku zapraszamy 27 lipca.

Najstarsza wzmianka o oleju skalnym w Polsce znajduje się w Kronice Jana Długosza (XV w.) nie podając bliżej umiejscowienia pokładów tego surowca. Jednakże zapisy kolejnych kronikarzy (XVII w.) określają już bardzo konkretnie miejsce pozyskiwania tej substancji do celów leczniczych, wskazując z nazwy miasto Krosno. Na krośnieńskiej ziemi, w Bóbrce prawie 160 lat temu powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i pierwsza rafineria do produkcji nafty świetlnej i smarów.

W ten dzień na krośnieńskim rynku prezentują się firmy przemysłu naftowo-gazowego, można odwiedzić skansen w Bóbrce i festyn w "Naftówce" - szkole kształcącej specjalistów w tym zakresie.


Karpackie Klimaty 2014
Wśród wielu wydarzeń składających się na trzydniowe święto (22 - 24 sierpnia 2014) kultury karpackiej w Krośnie, jakim są KARPACKIE KLIMATY, każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

Podkarpackie smaki, w tym smak tradycyjnego chleba, węgierskie wino, rękodzieło artystyczne, porywające dźwięki muzyki i żywiołowe tańce i wiele innych atrakcji.

Karpackie Klimaty to miejsce spotkania artystów pogranicza. Nasz region słynie z tego , że wciąż bardzo wiele osób kultywuje tradycje rękodzieła artystycznego, maluje, tka, rzeźbi, a co najważniejsze chce podzielić się tym z innymi. I właśnie w Krośnie mają ku temu wspaniała okazję.

Kolorowe stragany z daleka przykuwają wzrok, pełne wyrobów, które stanowić mogą zarówno miłą pamiątkę z Krosna czy upominek dla kogoś bliskiego. Znajdziemy tu przeróżnych kształtów wiklinowe koszyki, kwiaty ze skóry, obrazy karpackich twórców z utrwalonym pięknem pobliskich okolic, drewniana biżuteria i coraz popularniejsze drewniane zabawki, rzeźby, ręcznie malowane koszulki, ikony, bieszczadzkie biesy i anioły,  ceramika, koronki, kilimy, lniana odzież.

Prezentacjom artystów i regionalnych twórców towarzyszyć będzie Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa, podczas, którego będzie można degustować kilkanaście gatunków węgrzyna  pochodzących ze słonecznych regionów Węgier i słuchać opowieści o karpackim trunku.

Nasz region słynie ze zdrowego i smacznego jedzenia. Na Karpackich Klimatach można posmakować niespotykanych gdzie indziej rarytasów jak zalewajka na maślance, pierogi z mąki gryczanej omaszczone skwarkami, proziaki, gomółki, gołąbki bieszczadzkie, fuczki i wiele innych. Już same nazwy zachęcają do skosztowania. Wszystko przygotowywane według starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur.

Tutejsze znakomite warunki przyrodnicze wpływają na jedyny w swoim rodzaju smak karpackich miodów, produkowanych przez doświadczonych pszczelarzy.

Nie zabraknie oczywiście atrakcji przygotowanych przez Centrum Dziedzictwa Szkła - chlubę Krosna, unikalne miejsce, gdzie historia, współczesność i sztuka splatają się w jedną, prawie baśniową, szklaną całość.


Piknik na zakończenie wakacji
W Ogródku Jordanowskim, 31 sierpnia, zakończymy wakacje! Na piknik zapraszamy całe rodziny, znajomych, przyjaciół.

rckp

  • autor: rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?